Rozdział 7 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Rejestr handlowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.59.511

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1965 r.

Rozdział  VII.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  70.
Sprawy rejestrowe, wszczęte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, należy rozpoznawać aż do ukończenia według przepisów dotychczasowych.
§  71.
Po dniu 1 stycznia 1935 r. sądy rejestrowe spowodują trybem przepisanym zgłoszenie do rejestru handlowego tych firm i tych okoliczności, które według dotychczasowych przepisów nie podlegały zarejestrowaniu, obecnie zaś podlegają temu obowiązkowi.

Należy również po tej dacie przeprowadzić usunięcie z rejestru wpisów, nieprzewidzianych przez prawo, obecnie obowiązujące, stosując przepisy § 30. Adresy, figurujące w rejestrze obok nazwisk, sąd rejestrowy nakaże podkreślić czerwonym atramentem bez zawiadomienia osób interesowanych.

Ustęp poprzedni nie narusza przepisów art. XXX § 1 i 2 przepisów wprowadzających kodeks handlowy.

§  72.
Ksiąg rejestrowych, sporządzonych według wzorów dotychczasowych, należy używać nadal aż do wyczerpania zapasów, wciągając obowiązkowe wpisy do odpowiednich rubryk (odpowiednio do napisów nad rubrykami) ksiąg dotychczasowych.

Jeżeli w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego w jakimkolwiek dziale dotychczasowego rejestru figuruje kupiec, który według nowych przepisów powinien być wpisany w innym dziale, należy do dnia 31 grudnia 1934 r. przenieść z urzędu wszystkie wpisy obowiązujące do właściwego działu, zaznaczając przeniesienie w rubryce uwag przy dawnym i przy nowym wpisie. O przeniesieniu należy zawiadomić kupca.

Księgi rejestrowe dotychczasowego działu C, prowadzone na obszarze mocy obowiązującej kodeksu handlowego francuskiego i T. XI cz. II Zwodu Praw, należy oznaczyć literą A i prowadzić je nadal aż do wyczerpania zapasów. W razie zgłoszenia prokury należy wpisać imię i nazwisko prokurenta do rubryki Nr. 4, uzupełniając odpowiednio napis nad rubryką.

Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu handlowego austrjackiego należy wpisywać w dotychczasowych księgach oddziału A (rozporządzenie austr. Ministerstwa Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministerstwem Handlu z 26.IV.1906 r. Dz. U. p. austr. Nr. 89.) dane, wskazane w § 61 p. 5, do rubryki 7; dane, wskazane w § 61 p. 6 - do rubryki 8; dane wskazane w § 61 p. 7 i 8 - do rubryki 9, z wyjątkiem daty wpisu, którą należy, jak dotąd, wpisywać do rubryki 2; w tych samych księgach należy uzupełnić do dnia 31 grudnia 1934 r. napis nad rubryką 7 przez dodanie wyrazów: "Stosunki prawne kupca jednoosobowego lub spółki i spólników", a nad rubryką 8 - "Upadłość. Postępowanie ugodowe". W dziale B dotychczasowe księgi oddziału C należy oznaczyć literą B. W tym dziale należy wpisywać w dotychczasowych księgach dane, wskazane w § 62 p. 3, do rubryki 6 i 7; dane, wskazane § 62 p. 4 (z wyjątkiem likwidatorów, których należy wpisywać do rubryki 9), - do rubryki 8; dane, wskazane w § 62 p. 6 i 7 - do rubryki 10; wreszcie dane, wskazane w § 62 p 8 i 9 - do rubryki 11, z wyjątkiem daty wpisu, którą należy, jak dotąd, wpisywać do rubryki 2.

§  73.
Przy przenoszeniu istniejących spółek komandytowo-akcyjnych do nowych ksiąg rejestrowych należy wpisy dotychczasowe wciągnąć do działu B, umieszczając je odpowiednio w rubrykach według zasad, określonych w § 62. Imiona i nazwiska spólników osobiście odpowiedzialnych należy wpisywać do rubryki czwartej wraz ze wzmianką o ich osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
§  74.
Dane, zgłoszone do rejestru handlowego na podstawie art. XVIII przepisów wprowadzających kodeks handlowy, należy wpisać do rubryki 5 działu A.
§  75.
Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu handlowego niemieckiego sądem rejestrowym (§ 1) jest sąd grodzki aż do czasu przekazania rejestru handlowego właściwemu sądowi okręgowemu. W sprawach rejestrowych, wszczętych w sądzie grodzkim, stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia niniejszego.

Minister Sprawiedliwości oznaczy w drodze rozporządzenia datę przekazania rejestrów handlowych przez poszczególne sądy grodzkie sądom okręgowym.

§  76.
Dane, zgłoszone do rejestru handlowego na podstawie art. XXVII § 1 przepisów wprowadzających kodeks handlowy, należy wpisywać do rubryki 5 działu A, a jeżeli idzie o spólników spółki komandytowo-akcyjnej, odpowiedzialnych osobiście, - do rubryki 4 działu B.
§  77.
Wprowadzony rozporządzeniem niniejszem obowiązek przedstawienia inwentarzy i bilansów sądowi rejestrowemu dotyczy inwentarzy i bilansów, sporządzonych na dzień 31 grudnia 1934 r. i późniejszych.
§  78.
Minister Sprawiedliwości wyda szczegółową instrukcję, dotyczącą biurowości i prowadzenia akt w sprawach rejestrowych.
§  79.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie tracą moc wszelkie przepisy w zakresie, unormowanym rozporządzeniem niniejszem.