Rejestr handlowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.59.511

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1965 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 lipca 1934 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu, a nadto co do §§ 5, 8, 55, 62, 65-69 i 77 w porozumieniu z Ministrem Skarbu, a co do §§ 60 i 64 w porozumieniu z Ministrem Komunikacji oraz Poczt i Telegrafów o rejestrze handlowym. *

Na podstawie art. LVII i LIX § 2 i 3 przepisów wprowadzających kodeks handlowy (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 57, poz. 503), art. 135 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 stycznia 1928 r. o kontroli ubezpieczeń (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 64), art. 31 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 89, poz. 705) i art. 20 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o utworzeniu państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 105, poz. 879) zarządza się co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1. 1
Sąd powiatowy prowadzi rejestr handlowy jako sąd rejestrowy oraz dokonywa w tym charakterze czynności, do których jest powołany z mocy szczególnych przepisów prawa.

Sąd rejestrowy rozpoznaje sprawy jednoosobowo.

§  2.
Treść wpisu ustala sąd rejestrowy w postanowieniu, zarządzającem wpis do rejestru handlowego.

Dokonywanie wpisów w rejestrze handlowym, zarządzanie ogłoszeń i czuwanie nad doręczaniem sądowi rejestrowemu egzemplarzy Monitora Polskiego, zawierających ogłoszenia, należy do obowiązków sekretarza.

§  3. 2
Rejestr handlowy składa się z trzech działów. W każdym dziale prowadzi się osobną księgę według załączonych wzorów.

Do działu A należy wpisywać kupców jednoosobowych, spółki jawne i komandytowe oraz osoby prawne, nie będące spółkami handlowymi, a prowadzące przedsiębiorstwo zarobkowe w większym rozmiarze; do działu B - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych; do działu C - zagraniczne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne.

§  4.
Księgi rejestrowe powinny mieć trwałą oprawę.

W obrębie poszczególnych działów każdy tom będzie oznaczony kolejną rzymską liczbą. Stronice będą kolejno numerowane.

Na ostatniej stronicy każdego tomu powinno znajdować się poświadczenie o ilości stronic, podpisane przez sędziego i sekretarza.

§  5.
Dla każdej firmy prowadzi się oddzielne akta, które obejmują dokumenty, stanowiące podstawę wpisu, inne dokumenty, składane sądowi rejestrowemu w wykonaniu przepisów ustawowych, jak również wszelkie pisma, dotyczące danej firmy.

Dla kupców jednoosobowych, spółek jawnych i komandytowych będzie prowadzony wspólny zbiór odpisów bilansów, składanych sądowi rejestrowemu stosownie do §§ 66 i 68.

§  6.
Dokumenty, złożone do akt rejestru, mogą być za zezwoleniem sędziego zwrócone; wówczas należy pozostawić w aktach odpis lub wyciąg, poświadczony przez sekretarza.
§  7.
Księgi rejestru handlowego nie będą niszczone.

Księgi i akta nie mogą być wynoszone poza miejsce ich przechowania.

§  8.
Każdy ma prawo przeglądać pod nadzorem sekretarza w godzinach urzędowych rejestr i dokumenty, określone w § 5 ust. 1, tudzież żądać wydania z nich urzędowych odpisów i wyciągów.

Odpisy bilansów, złożone przez kupców jednoosobowych, spółki jawne i komandytowe, są dostępne tylko dla kupca, który je złożył, jego przedstawicieli oraz osób, które mogą przeglądać te dokumenty z mocy szczególnego przepisu prawa.

§  9.
Na żądanie może być wydane urzędowe zaświadczenie, że pewien wpis nie istnieje lub że podanie albo dokument nie zostały złożone.

Postępowanie w sprawach rejestrowych.

Przepisy ogólne.
§  10. 3
W postępowaniu w sprawach rejestrowych stosuje się przepisy części ogólnej kodeksu postępowania niespornego, o ile przepisy poniższe nie stanowią inaczej.
§  11.
Właściwy miejscowo jest sąd rejestrowy, w którego okręgu znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.
§  12.
W sprawach, wszczętych przez sąd rejestrowy z urzędu, koszty sądowe ponosi kupiec, którego sprawa dotyczy.
§  13. 4
(skreślony).
§  14. 5
(skreślony).
§  15.
Wnioski i oświadczenia, zgłaszane do sądu rejestrowego, jak również skreślenie podpisu, który ma być przechowany w sądzie, można uskuteczniać osobiście do protokółu, który sporządzi sekretarz sądu rejestrowego, a podpiszą zgłaszający i sekretarz.
§  16. 6
(skreślony).
§  17. 7
(skreślony).
§  18. 8
(skreślony).
§  19. 9
Postanowień wydanych na posiedzeniu niejawnym zgodnie z żądaniem wnioskodawcy przy braku sprzeciwu ze strony innych uczestników sąd nie uzasadnia. Jednakże każdy z uczestników może w terminie 7-dniowym od doręczenia mu postanowienia, o ile od niego służy środek odwoławczy, żądać jego uzasadnienia i doręczenia mu tego postanowienia z uzasadnieniem. Termin do złożenia środka odwoławczego liczy się dla uczestnika, który żądał uzasadnienia postanowienia, od doręczenia mu postanowienia z uzasadnieniem.
§  20. 10
(skreślony).
§  21. 11
Postanowienia sądu rejestrowego są natychmiast wykonalne. Nie podlegają jednak natychmiastowemu wykonaniu postanowienia sądu rejestrowego:
a)
zarządzające wykreślenie kupca z rejestru handlowego,
b)
orzekające rozwiązanie spółki,
c)
wymierzające grzywnę.

W razie wydania postanowienia, rozwiązującego spółkę sąd rejestrowy zarządzi wpisanie do rejestru odpowiedniej wzmianki.

§  22. 12
Na postanowienie sądu wzywające do usunięcia przeszkody w dokonaniu wpisu służy zażalenie.
§  23. 13
(skreślony).
§  24. 14
Sąd rewizyjny nie jest związany podstawami i wnioskami rewizyjnymi.
§  25.
Sąd rejestrowy nie jest związany swem postanowieniem, ani orzeczeniem wyższej instancji, jeżeli ujawniły się nowe okoliczności faktyczne lub te, które stanowiły podstwę orzeczenia, uległy zmianie.

Zmiana prawomocnego orzeczenia o rozwiązaniu spółki może nastąpić tylko w myśl przepisów o wznowieniu postępowania.

Wymuszanie spełnienia obowiązków ustawowych.

§  26. 15
Skoro sąd rejestrowy poweźmie wiarogodną wiadomość o takim stanie rzeczy, który daje podstawę sądowi rejestrowemu do wymierzenia grzywny według zasad, przewidzianych w art. 17 kodeksu handlowego, wezwie osobę interesowaną pod groźbą wymierzenia grzywny, aby w terminie, oznaczonym przez sąd, spełniła ciążący na niej obowiązek lub usprawiedliwiła jego niespełnienie.
§  27. 16
Jeżeli w oznaczonym przez sąd rejestrowy terminie osoba, do której skierowano wezwanie, nie dopełni określonego w wezwaniu obowiązku, ani nie usprawiedliwi jego niespełnienia, sąd rejestrowy wymierzy grzywnę i jednocześnie powtórzy wezwanie z zagrożeniem nowej grzywny.

Bieg terminu, wyznaczonego w powtórnem wezwaniu, rozpoczyna się od daty uprawomocnienia się postanowienia, wymierzającego grzywnę.

Na postanowienie wymierzające grzywnę służy zażalenie.

§  28.
Przepisy §§ 26 i 27 stosuje się również w przypadku stwierdzenia przez sąd rejestrowy używania w obrocie firmy, niezgodnej z obowiązującemi przepisami, z tą jednak zmianą, że w wezwaniu, określonem w § 26, sąd zażąda od używającego bezprawnie firmy, aby zaniechał dalszego jej używania albo żeby w oznaczonym przez sąd terminie usprawiedliwił jej używanie.

Jeżeli sąd rejestrowy uzna, że rozstrzygnięcie sprawy, dotyczącej używania firmy, zależy od ustalenia spornych okoliczności, wówczas odeśle strony na drogę procesu cywilnego, zakreślając odpowiedni termin do wytoczenia powództwa. W razie bezskutecznego upływu tego terminu sąd rejestrowy postąpi według przepisów art. 38 kodeksu handlowego.

§  29.
Od skazanego na grzywnę sąd rejestrowy zasądza na rzecz Skarbu Państwa koszty postępowania oraz wykonania postanowienia, wymierzającego grzywnę.

Wykreślenie wpisów z rejestru handlowego.

§  30.
Jeżeli okaże się, że w rejestrze handlowym figuruje wpis, który jest niedopuszczalny ze względu na bezwzględnie obowiązujące przepisy prawne, sąd rejestrowy po wysłuchaniu osób interesowanych zarządzi wykreślenie tego wpisu z urzędu.

Wykreślenie wpisu w rejestrze może nastąpić dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, zarządzającego wykreślenie.

§  31.
W razie ustalenia, że wpis, figurujący w rejestrze handlowym, jest niezgodny z prawdziwym stanem rzeczy, sąd rejestrowy wezwie osobę, obowiązaną do zgłoszenia wniosku o wykreślenie lub sprostowanie wpisu, według zasad, przewidzianych w § 26. Przepisy §§ 27 i 29 mają tu zastosowanie.

Jeżeli obowiązany jest do zgłoszenia wniosku o wykreślenie nie dokonał go mimo wezwania, sąd rejestrowy może zarządzić wykreślenie wpisu z urzędu.

Czynności rejestrowe.

§  32.
Każda firma powinna być wciągnięta do rejestru handlowego pod numerem bieżącym danego działu. Wpisy, dotyczące oddziału znajdującego się w tym samym okręgu sądowym, co zakład główny, należy wciągnąć tylko pod numerem, przeznaczonym dla zakładu głównego, chyba że firma oddziału różni się od firmy zakładu głównego (art. 36 § 2 kodeksu handlowego).

Dla każdej firmy będą przeznaczone w rejestrze dwie równoległe stronice. Gdy będzie przewidywana większa ilość wpisów, należy pozostawić wolne dalsze stronice.

§  33.
Poszczególne wpisy, wciągnięte pod jednym numerem tego samego działu rejestru handlowego, będą miały oddzielną kolejną numerację.

Równoczesne wpisy otrzymują tylko jeden numer kolejny.

Wpis, oznaczony samodzielnym numerem kolejnym, powinien być oddzielony od następnego linją poprzeczną przez obie stronice.

§  34.
Wpis powinien zawierać, oprócz daty wciągnięcia i podpisu sekretarza, numer i stronicę akt, na której znajduje się postanowienie sądu.

Sekretarz uczyni w aktach rejestrowych wzmiankę o wpisie z podaniem daty wciągnięcia. Wzmiankę należy umieścić pod postanowieniem, zarządzającem wpis.

§  35.
Wpis należy uskuteczniać starannie, pismem czytelnem i bez skróceń.

Podskrobywania są wzbronione.

§  36. 17
Ogłoszenie wpisu w Monitorze Polskim powinno być zarządzone jednocześnie z uskutecznieniem wpisu i dokonane raz jeden.

Sekretarz czyni w aktach adnotację, w jakim numerze Monitora Polskiego ogłoszenie zostało dokonane.

§  37.
Ogłoszenia powinny być redagowane zwięźle i zawierać w sobie oznaczenie sądu rejestrowego, dział i numer rejestru, datę zarejestrowania oraz treść wpisu. Termin ogłoszenia ustala sędzia.
§  38. 18
(skreślony).
§  39.
Zmiany i wykreślenia wpisów powinny być umieszczone pod nowym numerem kolejnym w tej samej rubryce, w której znajduje się wpis zmieniony lub wykreślony. Wpisy poprzednie, których zmiany lub wykreślenia dotyczą, należy podkreślić czerwonym atramentem.

W razie wykreślenia firmy z rejestru handlowego należy podkreślić czerwonym atramentem wszystkie wpisy, dotyczące tej firmy, a w rubryce uwag - wskazać, z jakiego powodu nastąpiło wykreślenie.

§  40.
Omyłki pióra i t. p. oczywiste błędy we wpisach powinny być przekreślane czerwonym atramentem tak, aby można było odczytać tekst pierwotny, i prostowane w tej samej rubryce.

Sprostowania ważniejsze powinny być omawiane przez sekretarza w rubryce uwag, ogłaszane i podawane do wiadomości osób interesowanych.

Przekreślone lub podkreślone czerwonym atramentem wpisy będą umieszczane w odpisach z rejestru tylko na żądanie stron lub w razie potrzeby.

§  41.
Gdy sąd rejestrowy dokonywa z urzędu wpisu lub wykreślenia w rejestrze handlowym, zaznaczy tę okoliczność w osnowie wpisu.
§  42.
W razie nabycia przedsiębiorstwa kupca rejestrowego, wpisanego w jednym dziale, przez kupca, wpisanego lub podlegającego wpisaniu do innego działu, należy wykreślić wpisy, dotyczące zbytego przedsiębiorstwa, w dotychczasowem miejscu i wciągnąć je na nowo we właściwym dziale. Przeniesienie to należy zaznaczyć w rubryce uwag przy dawnym i przy nowym wpisie.
§  43.
Mimo zbycia przedsiębiorstwa, wpisanego do działu A rejestru handlowego, nie należy go wpisywać pod nowym numerem tegoż działu, jeżeli nowonabywca zatrzymał dotychczasową firmę.

Jednakże nabyte przedsiębiorstwo wraz z firmą należy wciągnąć w tymże dziale pod nowym numerem, jeżeli nabyła je lub sprzedała osoba prawna, nie będąca spółką handlową. O przeniesieniu należy uczynić wzmiankę w rubryce uwag przy dawnym i przy nowym wpisie.

§  44.
W razie przystąpienia drugiej osoby w charakterze spólnika do przedsiębiorstwa kupca jednoosobowego i utworzenia w ten sposób spółki jawnej lub komandytowej, wpisy, dotyczące tego przedsiębiorstwa, należy pozostawić w dawnem miejscu, jeżeli przedsiębiorstwo jest prowadzone nadal pod dotychczasową firmą.

Tak samo należy postąpić, jeżeli przedsiębiorstwo, prowadzone przez spółkę jawną lub komandytową, zostaje przejęte przez jednego ze spólników.

§  45.
W przypadkach, nieobjętych §§ 42 - 44, należy w razie zmiany brzmienia firmy wpisać nową firmę pod nowym numerem bieżącym odpowiedniego działu rejestru tylko wówczas, gdy uległ zmianie charakter prawny przedsiębiorstwa. Przeniesienie to należy zaznaczyć w rubryce uwag przy dawnym i przy nowym wpisie.
§  46.
Jeżeli przedsiębiorstwo kupca rejestrowego zostanie wydzierżawione kupcowi, wpisanemu już do rejestru handlowego, lub jeżeli zostanie ustanowione prawo użytkowania na rzecz takiego kupca, wówczas należy uczynić o tem odpowiednie wzmianki we właściwych rubrykach rejestru handlowego pod numerem, dotyczącym kupca, wydzierżawiającego lub ustanawiającego prawo użytkowania, nadto w rubryce uwag należy powołać dział i numer rejestru handlowego dzierżawcy lub użytkownika.

Jeżeli dzierżawcą lub użytkownikiem przedsiębiorstwa kupca rejestrowego zostanie osoba, która przedtem nie miała charakteru kupca rejestrowego, wówczas oprócz wpisów, wymienionych w ustępie poprzedzającym, należy wpisać dzierżawcę lub użytkownika do odpowiedniego działu rejestru handlowego.

W rubryce uwag pod numerem, dotyczącym dzierżawcy lub użytkownika, należy zawsze powołać dział i numer handlowego kupca, który wydzierżawił przedsiębiorstwo lub ustanowił na niem prawo użytkowania.

§  47.
Jeżeli zmiany, które zaszły we spisie danej firmy, są tak liczne, że przez ich wciągnięcie ucierpiałaby znacznie przejrzystość wpisów w rejestrze, należy przenieść wpisy obowiązujące pod nowy numer rejestru na inne miejsce księgi rejestrowej i zaznaczyć to przeniesienie w rubryce uwag przy dawnym i przy nowym wpisie.

O przeniesieniu należy zawiadomić kupca.

Zgłoszenie do rejestru handlowego.

Przepisy wspólne dla wszystkich działów.
§  48.
Zgłoszenia do rejestru handlowego powinny zawierać dokładny adres osób zgłaszających.
§  49.
Przy zgłoszeniu celem wpisania do rejestru handlowego osoby, uprawnionej do zarządzania przedsiębiorstwem kupca rejestrowego, należy załączyć skreślony wobec sądu rejestrowego albo uwierzytelniony notarjalnie wzór podpisu tej osoby.
§  50.
Kupiec rejestrowy, zgłaszając wniosek o wpisanie siebie do rejestru handlowego, powinien dołączyć do zgłoszenia swe świadectwo przemysłowe, chyba że przepis prawa zwalnia go od obowiązku wykupienia tego świadectwa.

Przepisu tego nie stosuje się w przypadku, gdy kupiec bez względu na rozmiar jego przedsiębiorstwa jest kupcem rejestrowym z samego prawa.

§  51.
Jeżeli dla prowadzenia przedsiębiorstwa wymagane jest ze względu na jego przedmiot uprzednie zezwolenie (koncesja) władzy administracyjnej, sąd rejestrowy może wpisać kupca do rejestru handlowego dopiero po złożeniu przez niego takiego zezwolenia.

W przypadku, gdy przez wpisanie do rejestru handlowego powstaje osoba prawna, zezwolenie to należy przedstawić sądowi rejestrowemu niezwłocznie po jego uzyskaniu, w każdym razie jednak przed rozpoczęciem odnośnej, uzależnionej od zezwolenia, działalności przedsiębiorstwa, wpisanego już do rejestru.

§  52.
Jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, cudzoziemiec, żądając wpisania siebie do rejestru handlowego, powinien załączyć do zgłoszenia zaświadczenie właściwej władzy polskiej o braku przeszkód do prowadzenia przedsiębiorstwa w Polsce. Zaświadczenie jest zbędne, jeżeli prawo wymaga specjalnego zezwolenia władzy polskiej na działalność w Polsce.

Jeżeli zgłoszono do rejestru handlowego oddział przedsiębiorstwa, którego zakład główny znajduje się za granicą, należy załączyć do zgłoszenia zaświadczenie właściwego zagranicznego urzędu rejestrowego, a w jego braku - właściwych władz zagranicznych o istnieniu zakładu głównego przedsiębiorstwa. Zaświadczenie powinno być uwierzytelnione w sposób, przewidziany w art. 263 kodeksu postępowania cywilnego.

Dział A.

§  53.
Co do zdolności kupca jednoosobowego do działań prawnych, należy zgłosić do rejestru handlowego następujące dane:
1)
okoliczności, dotyczące zdolności kupca do działań prawnych, jako to: upoważnienie małoletniego do prowadzenia handlu, upełnoletnienie, ubezwłasnowolnienie, ograniczenie zdolności do działań prawnych;
2)
imię i nazwisko przedstawiciela kupca, ograniczonego w zdolności do działań prawnych, lub osoby, której współdziałanie jest konieczne dla uzupełnienia zdolności prawnej kupca, a jeżeli został ustanowiony pełnomocnik do prowadzenia przedsiębiorstwa kupca, nie posiadającego pełnej zdolności do działań prawnych, to również jego imię i nazwisko; zakres uprawnień tych osób;
3)
zmiany powyższych danych.

Gdy chodzi o spólnika spółki jawnej lub komandytowej, należy zgłosić do rejestru jedynie okoliczności, wymienione w punkcie 1.

§  54.
Osoby, uprawnione do reprezentowania osoby prawnej, prowadzącej przedsiębiorstwo zarobkowe w większym wymiarze i nie będącej spółką handlową, obowiązane są zgłosić do rejestru handlowego:
1)
firmę, siedzibę i przedmiot przedsiębiorstwa;
2)
imiona i nazwiska członków władz, uprawnionych do reprezentowania osoby prawnej;
3)
otwarcie i ukończenie likwidacji;
4)
zmiany powyższych danych.

Do zgłoszenia celem wpisania osoby prawnej do rejestru handlowego należy dołączyć jej statut.

Dział B.

§  55.
Osoby, uprawnione do reprezentowania towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, podlegającego wpisowi do rejestru handlowego, powinny zgłosić:
1)
firmę, siedzibę i przedmiot przedsiębiorstwa, a nadto obszar działalności towarzystwa;
2)
wysokość kapitału zakładowego i sposób jego spłacania; ilość i wartość nominalną udziałów, korzyści, zapewnione osobom, które udzieliły kapitału zakładowego;
3)
rodzaj i zakres odpowiedzialności członków;
4)
imiona i nazwiska członków zarządu i likwidatorów oraz sposób reprezentowania przez nich towarzystwa;
5)
czas trwania towarzystwa, jeżeli jest ograniczony;
6)
pismo, wskazane w statucie dla publicznych obwieszczeń;
7)
postanowienie statutu, zezwalające na ubezpieczanie nieczłonków;
8)
otwarcie i ukończenie likwidacji;
9)
zmiany powyższych danych.

Dział C.

§  56.
Osoby, uprawnione do reprezentowania w Polsce zagranicznej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, powinny zgłosić do rejestru handlowego:
1)
dane dotyczące zakładu głównego spółki w zakresie, przepisanym przez prawo polskie dla zgłoszeń krajowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością;
2)
jaka część kapitału zakładowego została wpłacona, jeżeli prawo miejsca siedziby spółki zezwala na częściowe wniesienie kapitału zakładowego przed zarejestrowaniem, a także każdorazową dalszą wpłatę tego kapitału;
3)
firmę, jakiej spółka powinna używać na obszarze Rzeczypospolitej, i siedzibę przedstawicielstwa spółki na tymże obszarze;
4)
wysokość kapitału, przeznaczonego na działalność spółki w Polsce;
5)
imiona i nazwiska osób, uprawnionych do reprezentowania spółki na obszarze Rzeczypospolitej, oraz sposób tego reprezentowania;
6)
czas, na jaki udzielono spółce zezwolenia na działalność w Polsce;
7)
zmiany powyższych danych.
§  57.
Osoby, uprawnione do reprezentowania w Polsce zagranicznej spółki akcyjnej, powinny zgłosić do rejestru handlowego:
1)
dane, dotyczące zakładu głównego spółki w zakresie, przepisanym przez prawo polskie dla zgłoszeń krajowych spółek akcyjnych;
2)
dane wymienione w § 56 p. 3 - 7.
§  58.
Do zgłoszenia zagranicznej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnej do rejestru handlowego należy w szczególności dołączyć:
1)
umowę (statut) spółki;
2)
zezwolenie właściwej władzy polskiej na działalność w Polsce.
§  59. 19
(skreślony).
§  60. 20
(skreślony).

Rubryki rejestru handlowego.

Dział A.
§  61.
Dział A składa się z 8 rubryk (wzór). Do poszczególnych rubryk wciąga się następujące dane:
1)
do pierwszej - numer kolejny wpisów;
2)
do drugiej - firmę, siedzibę (adres) i przedmiot przedsiębiorstwa, wzmiankę o oddziałach, a przy wpisie, dotyczącym oddziału, również wzmiankę o zakładzie głównym i innych oddziałach;
3)
do trzeciej - imię i nazwisko kupca jednoosobowego, spólników jawnych i komandytarjuszów; imię i nazwisko dzierżawcy lub użytkownika;
4)
do czwartej - imiona i nazwiska prokurentów oraz rodzaj udzielonej prokury;
5) 21
do piątej - dane, dotyczące stosunków prawnych kupca jednoosobowego lub spółki i spólników; co do spółek przedewszystkiem wzmiankę, czy spółka jest jawna, czy komandytowa; imiona i nazwiska osób, uprawnionych do reprezentowania spółki lub osoby prawnej, i sposób tego reprezentowania; wzmiankę o okolicznościach, dotyczących zdolności kupca lub spólnika do działań prawnych (upoważnienie małoletniego do prowadzenia handlu, upełnoletnienie, ubezwłasnowolnienie, ograniczenie w zdolności do działań prawnych, upadłość spólnika, uchwałę władz opiekuńczych o dalszem prowadzeniu przedsiębiorstwa w imieniu małoletniego w charakterze kupca jednoosobowego lub spólnika, a co do kupca jednoosobowego, również imię i nazwisko osób, wymienionych w § 53 pkt. 2, oraz zakres ich uprawnień); wzmiankę o zbyciu, wydzierżawieniu przedsiębiorstwa lub o ustanowieniu na niem prawa użytkowania, jak również o uchyleniu odpowiedzialności dzierżawcy lub użytkownika za zobowiązania, powstałe przy prowadzeniu przedsiębiorstwa przed jego wydzierżawieniem lub ustanowieniem na niem prawa użytkowania; wstąpienie do spółki i wystąpienie z niej spólników; śmierć spólnika jawnego; wzmiankę o umowie, dotyczącej stosunków majątkowych małżeńskich kupca jednoosobowego lub spólnika, i o zmianach, jakie zaszły w tych stosunkach; a co do spółek komandytowych - ponadto: przedmiot wkładu każdego komandytarjusza z zaznaczeniem, w jakiej części został wniesiony, zwroty wkładów choćby częściowe oraz sumę komandytową;
6)
do szóstej - otwarcie i uchylenie likwidacji spółki lub osoby prawnej, imiona i nazwiska likwidatorów oraz sposób reprezentowania przez nich spółki lub osoby prawnej; rozwiązanie spółki w razie zaniechania likwidacji; ogłoszenie i uchylenie upadłości kupca jednoosobowego, spółki lub osoby prawnej, oraz imię i nazwisko zarządcy masy upadłości; udzielenie i uchylenie odroczenia wypłat lub postępowania układowego, imię i nazwisko nadzorcy sądowego lub zarządcy z ramienia wierzycieli (zarządcy ugodowego) i tych osób, które zostały upoważnione do wykonywania poszczególnych czynności, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, z zaznaczeniem okresu ich uprawnień;
7)
do siódmej - numer akt rejestrowych i stronicę, na której znajduje się postanowienie sędziego, datę wpisu i podpis sekretarza;
8)
do ósmej - uwagi; wzmianki, przewidziane w §§ 21, 39, 40, 42, 43, 45 - 47; wzmianki, przewidziane w art. 21 kodeksu handlowego (te ostatnie wzmianki należy wciągać pod tym samym numerem kolejnym, pod którym figuruje wpis, do którego odnosi się wzmianka; dane, które powinny być wpisane do rubryki 7, w tym przypadku należy umieścić pod wpisaną wzmianką, w rubryce uwag); wzmiankę, przewidzianą w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1932 r. o rejestrowym zastawie drzewnym (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 317).

Dział B.

§  62.
Dział B składa się z 9 rubryk (wzór). Do poszczególnych rubryk wciąga się następujące dane:
1)
do pierwszej - numer kolejny wpisów;
2)
do drugiej - dane, wskazane w § 61 p. 2; co do towarzystw ubezpieczeń wzajemnych - wzmiankę o obszarze działalności towarzystwa i o postanowieniu statutowem, zezwalającem na ubezpieczenie nieczłonków;
3)
do trzeciej - wysokość kapitału zakładowego (akcyjnego); wzmiankę o wkładach niepieniężnych; wzmianki, jaka część kapitału akcyjnego została wpłacona przed zarejestrowaniem, oraz o dokonaniu wpłaty każdej dalszej części kapitału; sposób spłaty kapitału zakładowego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych; czy spólnik (udziałowiec) może mieć jeden tylko, czy większą ilość udziałów; ilość i wartość nominalną akcyj lub udziałów towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych; czy udziały towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych są oprocentowane, czy tylko uczestniczą w nadwyżkach, czy też mają zapewnione obydwie korzyści; ilość i rodzaj uprzywilejowania akcyj uprzywilejowanych; rodzaj i zakres odpowiedzialności członków towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych;
4)
do czwartej - imiona i nazwiska członków zarządu i likwidatorów oraz sposób reprezentowania przez nich spółki lub towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych; imię i nazwisko zarządcy masy upadłości; imię i nazwisko nadzorcy sądowego lub zarządcy z ramienia wierzycieli (zarządcy ugodowego) i tych osób, które zostały upoważnione do wykonywania poszczególnych czynności, związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, z zaznaczeniem zakresu ich uprawnień; imię i nazwisko dzierżawcy lub użytkownika;
5)
do piątej - imiona i nazwiska prokurentów oraz rodzaj udzielonej prokury;
6)
do szóstej - rodzaj osoby prawnej (spółka akcyjna, z ograniczoną odpowiedzialnością lub towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych); datę sporządzenia statutu lub umowy spółki; czas, na jaki spółka lub towarzystwo jest zawiązane; pismo, przeznaczone do ogłoszeń; wzmiankę o każdorazowej zmianie statutu lub umowy spółki;
7)
do siódmej - otwarcie i uchylenie likwidacji; ogłoszenie i uchylenie upadłości; udzielenie i uchylenie odroczenia wypłat lub postępowania układowego; wzmiankę o zbyciu, wydzierżawieniu przedsiębiorstwa lub o ustanowieniu na niem prawa użytkowania, jak również o uchyleniu odpowiedzialności dzierżawcy lub użytkownika za zobowiązania, powstałe przy prowadzeniu przedsiębiorstwa przed jego wydzierżawieniem lub ustanowieniem na niem prawa użytkowania; połączenie spółek, przekształcenie spółki;
8)
do ósmej - dane, wskazane w § 61, p. 7;
9)
do dziewiątej - dane, wskazane w § 61 p. 8.

Dział C.

§  63.
Dział C składa się z 9 rubryk (wzór). Do poszczególnych rubryk wciąga się następujące dane:
1)
do pierwszej - numer kolejny wpisów;
2)
do drugiej - dane, wskazane w § 61 p. 2, a nadto firmę, jakiej spółka powinna używać na obszarze Rzeczypospolitej, i siedzibę przedstawicielstwa spółki na tymże obszarze;
3)
do trzeciej - dane, wskazane w § 62 p. 3, a nadto: wysokość kapitału, przeznaczonego na działalność spółki w Polsce; wzmianki, jaka część kapitału zakładowego zagranicznej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została wpłacona, jeżeli prawo miejsca siedziby spółki zezwala na częściowe wpłaty, i o każdorazowej dalszej wpłacie tego kapitału;
4)
do czwartej - dane, wskazane w § 62 p. 4, a nadto imiona i nazwiska osób, uprawnionych do reprezentowania spółki na obszarze Rzeczypospolitej, oraz sposób tego reprezentowania;
5)
do piątej - dane, wskazane w § 62 p. 5;
6)
do szóstej - dane, wskazane w § 62 p. 6, a nadto czas, na jaki udzielono spółce zezwolenia na działalność w Polsce;
7)
do siódmej - dane, wskazane w § 62 p. 7;
8)
do ósmej - dane, wskazane w § 61 p. 7;
9)
do dziewiątej - dane, wskazane w § 61 p. 8.
§  64. 22
(skreślony).

Przedstawianie inwentarzy i bilansów sądowi rejestrowemu.

§  65.
Kupiec rejestrowy jest obowiązany w ciągu trzech miesięcy po upływie roku obrotowego przedstawić sądowi rejestrowemu inwentarz i bilans, sporządzone na koniec roku obrotowego (art. 57 kodeksu handlowego).

Osoby prawne powinny przedstawić sądowi rejestrowemu wymienione dokumenty w ciągu dwóch tygodni po zatwierdzeniu rocznego bilansu przez organ, do tego powołany.

Jeżeli z mocy szczególnego przepisu prawa przedsiębiorstwo jest obowiązane składać w określonym terminie roczne bilanse władzy administracyjnej, równocześnie należy uskutecznić przedstawienie inwentarza i bilansu sądowi rejestrowemu.

§  66.
Dokumenty, przedstawione sądowi rejestrowemu stosownie do przepisów § 65, powinny być podpisane przez kupca (art. 57 § 2 kodeksu handlowego), jak również przez księgowego, jeżeli on je sporządził.

Do przedstawionych dokumentów kupiec dołączy odpis bilansu, poświadczony w ten sam sposób przez kupca i księgowego, i złoży go w sądzie rejestrowym.

§  67.
Na przedstawionym inwentarzu i bilansie sąd rejestrowy umieści po podpisach kupca i księgowego zaświadczenie, stwierdzające fakt i datę przedstawienia dokumentu.
§  68.
W razie, gdyby zaszła konieczność sprostowania lub ponownego sporządzenia dokumentów, przedstawionych sądowi rejestrowemu, kupiec przedstawi niezwłocznie temu sądowi sprostowany właściwym trybem dokument, a jeżeli to był bilans, załączy również odpis, poświadczony w formie, przewidzianej w § 66.
§  69. 23
(skreślony).

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  70.
Sprawy rejestrowe, wszczęte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia niniejszego, należy rozpoznawać aż do ukończenia według przepisów dotychczasowych.
§  71.
Po dniu 1 stycznia 1935 r. sądy rejestrowe spowodują trybem przepisanym zgłoszenie do rejestru handlowego tych firm i tych okoliczności, które według dotychczasowych przepisów nie podlegały zarejestrowaniu, obecnie zaś podlegają temu obowiązkowi.

Należy również po tej dacie przeprowadzić usunięcie z rejestru wpisów, nieprzewidzianych przez prawo, obecnie obowiązujące, stosując przepisy § 30. Adresy, figurujące w rejestrze obok nazwisk, sąd rejestrowy nakaże podkreślić czerwonym atramentem bez zawiadomienia osób interesowanych.

Ustęp poprzedni nie narusza przepisów art. XXX § 1 i 2 przepisów wprowadzających kodeks handlowy.

§  72.
Ksiąg rejestrowych, sporządzonych według wzorów dotychczasowych, należy używać nadal aż do wyczerpania zapasów, wciągając obowiązkowe wpisy do odpowiednich rubryk (odpowiednio do napisów nad rubrykami) ksiąg dotychczasowych.

Jeżeli w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego w jakimkolwiek dziale dotychczasowego rejestru figuruje kupiec, który według nowych przepisów powinien być wpisany w innym dziale, należy do dnia 31 grudnia 1934 r. przenieść z urzędu wszystkie wpisy obowiązujące do właściwego działu, zaznaczając przeniesienie w rubryce uwag przy dawnym i przy nowym wpisie. O przeniesieniu należy zawiadomić kupca.

Księgi rejestrowe dotychczasowego działu C, prowadzone na obszarze mocy obowiązującej kodeksu handlowego francuskiego i T. XI cz. II Zwodu Praw, należy oznaczyć literą A i prowadzić je nadal aż do wyczerpania zapasów. W razie zgłoszenia prokury należy wpisać imię i nazwisko prokurenta do rubryki Nr. 4, uzupełniając odpowiednio napis nad rubryką.

Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu handlowego austrjackiego należy wpisywać w dotychczasowych księgach oddziału A (rozporządzenie austr. Ministerstwa Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministerstwem Handlu z 26.IV.1906 r. Dz. U. p. austr. Nr. 89.) dane, wskazane w § 61 p. 5, do rubryki 7; dane, wskazane w § 61 p. 6 - do rubryki 8; dane wskazane w § 61 p. 7 i 8 - do rubryki 9, z wyjątkiem daty wpisu, którą należy, jak dotąd, wpisywać do rubryki 2; w tych samych księgach należy uzupełnić do dnia 31 grudnia 1934 r. napis nad rubryką 7 przez dodanie wyrazów: "Stosunki prawne kupca jednoosobowego lub spółki i spólników", a nad rubryką 8 - "Upadłość. Postępowanie ugodowe". W dziale B dotychczasowe księgi oddziału C należy oznaczyć literą B. W tym dziale należy wpisywać w dotychczasowych księgach dane, wskazane w § 62 p. 3, do rubryki 6 i 7; dane, wskazane § 62 p. 4 (z wyjątkiem likwidatorów, których należy wpisywać do rubryki 9), - do rubryki 8; dane, wskazane w § 62 p. 6 i 7 - do rubryki 10; wreszcie dane, wskazane w § 62 p 8 i 9 - do rubryki 11, z wyjątkiem daty wpisu, którą należy, jak dotąd, wpisywać do rubryki 2.

§  73.
Przy przenoszeniu istniejących spółek komandytowo-akcyjnych do nowych ksiąg rejestrowych należy wpisy dotychczasowe wciągnąć do działu B, umieszczając je odpowiednio w rubrykach według zasad, określonych w § 62. Imiona i nazwiska spólników osobiście odpowiedzialnych należy wpisywać do rubryki czwartej wraz ze wzmianką o ich osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
§  74.
Dane, zgłoszone do rejestru handlowego na podstawie art. XVIII przepisów wprowadzających kodeks handlowy, należy wpisać do rubryki 5 działu A.
§  75.
Na obszarze mocy obowiązującej kodeksu handlowego niemieckiego sądem rejestrowym (§ 1) jest sąd grodzki aż do czasu przekazania rejestru handlowego właściwemu sądowi okręgowemu. W sprawach rejestrowych, wszczętych w sądzie grodzkim, stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia niniejszego.

Minister Sprawiedliwości oznaczy w drodze rozporządzenia datę przekazania rejestrów handlowych przez poszczególne sądy grodzkie sądom okręgowym.

§  76.
Dane, zgłoszone do rejestru handlowego na podstawie art. XXVII § 1 przepisów wprowadzających kodeks handlowy, należy wpisywać do rubryki 5 działu A, a jeżeli idzie o spólników spółki komandytowo-akcyjnej, odpowiedzialnych osobiście, - do rubryki 4 działu B.
§  77.
Wprowadzony rozporządzeniem niniejszem obowiązek przedstawienia inwentarzy i bilansów sądowi rejestrowemu dotyczy inwentarzy i bilansów, sporządzonych na dzień 31 grudnia 1934 r. i późniejszych.
§  78.
Minister Sprawiedliwości wyda szczegółową instrukcję, dotyczącą biurowości i prowadzenia akt w sprawach rejestrowych.
§  79.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Jednocześnie tracą moc wszelkie przepisy w zakresie, unormowanym rozporządzeniem niniejszem.

Załącznik

Ks. formatu B 4

(250 X 353 mm) Wzór do § 61

D z i a ł A.

Numer rejestru ......... Numer rejestru .........

1 2345678
Nr kolejny wpisu Firma. Siedziba. Przedmiot przedsiębiorstwa. Oddziały Imię i nazwisko kupca jednoosobowego lub spólników Prokura Stosunki prawne kupca jednoosobowego lub spółki i spólników. Imiona i nazwiska osób uprawnionych do reprezentowania spółki lub osoby prawnej Likwidacja. Upadłość. Odroczenie wypłat. Postępowanie układowe Numer i stronica akt. Data wpisu. Podpis sekretarza Uwagi

Ks. formatu B 4 Wzór do § 62

(250 X 353 mm)

D z i a ł B.

Numer rejestru ......... Numer rejestru .......

123456789
Nr kolejny wpisu Firma. Siedziba. Przedmiot przedsiębiorstwa. Oddziały Kapitał zakładowy (akcyjny). Akcje. UdziałyImiona i nazwiska osób, uprawnionych do reprezentowania spółki lub towarzystwa Prokura Rodzaj osoby prawnej. Data sporządzenia statuta lub umowy. Pismo przeznaczone do ogłoszeń. Czas trwania spółki lub towarzystwa. Zmiany statutuLikwidacja. Upadłość. Odroczenie wypłat. Zbycie. Wydzierżawienie. Połączenie. PrzekształcenieNumer i stronica akt. Data wpisu. Podpis sekretarza Uwagi

Ks. formatu B 4 Wzór do § 63.

(250 X 353 mm)

D z i a ł C.

Numer rejestru ......... Numer rejestru .......

123456789
Nr kolejny wpisu Firma. Siedziba. Przedmiot przedsiębiorstwa. Oddziały Kapitał zakładowy (akcyjny). Akcje. UdziałyImiona i nazwiska osób, uprawnionych do reprezentowania spółkiProkura Rodzaj osoby prawnej. Data sporządzenia statuta lub umowy. Pismo przeznaczone do ogłoszeń. Czas trwania spółki i jej działalności w Polsce. Zmiany statutu.Likwidacja. Upadłość. Odroczenie wypłat. Zbycie. Wydzierżawienie. Połączenie. PrzekształcenieNumer i stronica akt. Data wpisu. Podpis sekretarza Uwagi

Ks. formatu B 4 Wzór do § 64.

(250 X 353 mm)

D z i a ł D.

Numer rejestru ......... Numer rejestru .......

1 234567
Nr kolejny wpisu Firma. Siedziba. Przedmiot przedsiębiorstwa. Oddziały Imiona i nazwiska osób, uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorstwaProkura Likwidacja. Inne stosunki prawne, dotyczące przedsiębiorstwaNumer i stronica akt. Data wpisu. Podpis sekretarza Uwagi
* Rozporządzenie nieaktualne w części odnoszącej się do przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. - Kodeks handlowy (Dz.U.34.57.502) oraz rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 czerwca 1934 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks handlowy (Dz.U.34.57.503), uchylonych przez art. VI § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Przepisy wprowadzające Kodeks cywilny (Dz.U.64.16.94) z dniem 1 stycznia 1965 r.

Ustawa z dnia 22 grudnia 1995 r. o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz.U.96.6.42) przewiduje od dnia 24 kwietnia 1996 r. obowiązek ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wszystkich wpisów do rejestru handlowego, chyba że ustawa stanowi inaczej.

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
4 § 13 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
5 § 14 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
6 § 16 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
7 § 17 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
8 § 18 skreślony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
9 § 19 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
10 § 20 skreślony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
11 § 21 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
12 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
13 § 23 skreślony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
14 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
15 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
16 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
17 § 36 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
18 § 38 skreślony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
19 § 59 skreślony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
20 § 60 skreślony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
21 § 61 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
22 § 64 skreślony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
23 § 69 skreślony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.