Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Rejestr handlowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.59.511

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1965 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1. 1
Sąd powiatowy prowadzi rejestr handlowy jako sąd rejestrowy oraz dokonywa w tym charakterze czynności, do których jest powołany z mocy szczególnych przepisów prawa.

Sąd rejestrowy rozpoznaje sprawy jednoosobowo.

§  2.
Treść wpisu ustala sąd rejestrowy w postanowieniu, zarządzającem wpis do rejestru handlowego.

Dokonywanie wpisów w rejestrze handlowym, zarządzanie ogłoszeń i czuwanie nad doręczaniem sądowi rejestrowemu egzemplarzy Monitora Polskiego, zawierających ogłoszenia, należy do obowiązków sekretarza.

§  3. 2
Rejestr handlowy składa się z trzech działów. W każdym dziale prowadzi się osobną księgę według załączonych wzorów.

Do działu A należy wpisywać kupców jednoosobowych, spółki jawne i komandytowe oraz osoby prawne, nie będące spółkami handlowymi, a prowadzące przedsiębiorstwo zarobkowe w większym rozmiarze; do działu B - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne i towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych; do działu C - zagraniczne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne.

§  4.
Księgi rejestrowe powinny mieć trwałą oprawę.

W obrębie poszczególnych działów każdy tom będzie oznaczony kolejną rzymską liczbą. Stronice będą kolejno numerowane.

Na ostatniej stronicy każdego tomu powinno znajdować się poświadczenie o ilości stronic, podpisane przez sędziego i sekretarza.

§  5.
Dla każdej firmy prowadzi się oddzielne akta, które obejmują dokumenty, stanowiące podstawę wpisu, inne dokumenty, składane sądowi rejestrowemu w wykonaniu przepisów ustawowych, jak również wszelkie pisma, dotyczące danej firmy.

Dla kupców jednoosobowych, spółek jawnych i komandytowych będzie prowadzony wspólny zbiór odpisów bilansów, składanych sądowi rejestrowemu stosownie do §§ 66 i 68.

§  6.
Dokumenty, złożone do akt rejestru, mogą być za zezwoleniem sędziego zwrócone; wówczas należy pozostawić w aktach odpis lub wyciąg, poświadczony przez sekretarza.
§  7.
Księgi rejestru handlowego nie będą niszczone.

Księgi i akta nie mogą być wynoszone poza miejsce ich przechowania.

§  8.
Każdy ma prawo przeglądać pod nadzorem sekretarza w godzinach urzędowych rejestr i dokumenty, określone w § 5 ust. 1, tudzież żądać wydania z nich urzędowych odpisów i wyciągów.

Odpisy bilansów, złożone przez kupców jednoosobowych, spółki jawne i komandytowe, są dostępne tylko dla kupca, który je złożył, jego przedstawicieli oraz osób, które mogą przeglądać te dokumenty z mocy szczególnego przepisu prawa.

§  9.
Na żądanie może być wydane urzędowe zaświadczenie, że pewien wpis nie istnieje lub że podanie albo dokument nie zostały złożone.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 listopada 1950 r. (Dz.U.50.54.493) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1951 r.