Rozdział 6 - Obrót markami polskiemu z zagranicą. - Regulowanie obrotu dewizami i walutami zagranicznemi oraz obrotu pieniężnego z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.29.290

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1924 r.

VI.

Obrót markami polskiemu z zagranicą.

§  24. 14
Udzielanie kredytów w walutach polskich we wszelkich formach osobom fizycznym i prawnym, mającem miejsce zamieszkania względnie siedzibę zagranicą wymaga zezwolenia władzy skarbowej, wskazanej w § 30. Za udzielanie tego rodzaju kredytu uważa się między innemi dokonywanie wypłat (gotówkowych i bezgotówkowych) w walutach polskich na polecenie i na rachunek wyżej wskazanych osób, bez posiadania przez nie pokrycia w walutach polskich w chwili wykonania zlecenia.
§  25. 15
Rachunki w walutach polskich, prowadzone przez osoby fizyczne i prawne, mające miejsce zamieszkania względnie siedzibę zagranicą, noszą nazwę rachunków zagranicznych. Rachunki powyższe mogą być otwierane tylko w Banku Polskim lub w bankach dewizowych.
§  26.
Obroty na rachunkach zagranicznych, wymienionych w poprzednim paragrafie, winny odbywać się zgodnie z następującemi przepisami:
a)
wpłaty osób fizycznych i prawnych, zamieszkałych względnie mających siedzibę w kraju, mogą być przyjmowane tylko w wypadkach przewidzianych w §§ 4 - 10;
b)
wpłaty osób fizycznych i prawnych, zamieszkałych względnie mających siedzibę zagranicą, oraz wszelkie przelewy z innych rachunków zagranicznych dozwolone są bez ograniczeń;
c)
wypłaty w granicach pokrycia, znajdującego siej na rachunku, dozwolona są bez ograniczeń,
§  27.
Uznanie rachunku zagranicznego (§ 25) i wogóle oddanie zagranicę wypłaty na Polskę w każdej Formie wzamian za postawienie do dyspozycji bankowi dewizowemu waluty zagranicznej (sprzedaż marki polskiej zagranicę) jest dozwolone.

Minister Skarbu może zawiesić powyższe uprawnienia czasowo, względnie do odwołania, odnośnie do poszczególnych lub wszystkich banków dewizowych, lub też uzależnić je od zachowywania pewnych form i warunków.

§  28.
Narówni z osobami fizycznemi i prawnemi, mającemi miejsce zamieszkania względnie siedzibę zagranicą, traktować należy:
a)
osoby zamieszkała wprawdzie w kraju, lecz prowadzące zagranicą przedsiębiorstwo przemysłowe, handlowe, finansowa lub inne, względnie zajmujące się zagranicą tego rodzaju interesami, o ile w danym wypadku działają w związku z prowadzeniem tego przedsiębiorstwa lub tych interesów;
b)
znajdujące się zagranicą zarządy przedsiębiorstw, należących do osób fizycznych lub prawnych, mających miejsce zamieszkania względnie siedzibę w kraju;
c)
oddziały krajowych firm, znajdujące się zagranicą.
§  29.
Narówni z osobami, mającemi miejsce zamieszkania względnie siedzibą w kraju, traktować należy:
a)
oddziały krajowe przedsiębiorstw zagranicznych;
b)
samodzielne zarządy zakładów przemysłowych, handlowych i t. p., położonych w kraju, chociaż zakłady te stanowią własność osób fizycznych lub prawnych, mających miejsce zamieszkania względnie siedzibę zagranicą.
14 § 24 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 1924 r. (Dz.U.24.42.445) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 maja 1924 r.
15 § 25 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 1924 r. (Dz.U.24.42.445) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 maja 1924 r.