Rozdział 9 - Wykonanie rozporządzenia i kontrola nad wykonaniem. - Regulowanie obrotu dewizami i walutami zagranicznemi oraz obrotu pieniężnego z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.57.408

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1926 r.

IX.

Wykonanie rozporządzenia i kontrola nad wykonaniem.

§  43.
Kontrolę nad wykonaniem postanowień niniejszego rozporządzenia sprawują izby skarbowe, względnie wydział skarbowy śląskiego urzędu wojewódzkiego, w następujących miejscowościach:
  1)
w Warszawie - dla województw; warszawskiego, lubelskiego i białostockiego;
  2)
w Łucku - dla województw: wołyńskiego i poleskiego;
  3)
w Wilnie - dla ziemi wileńskiej i województwa nowogródzkiego;
  4)
w Łodzi - dla województwa łódzkiego;
  5)
w Poznaniu -dla województwa poznańskiego;
  6)
w Grudziądzu - dla województwa pomorskiego;
  7)
we Lwowie - dla województw: lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego;
  8)
w Krakowie - dla województwa krakowskiego;
  9)
w Katowicach (wydział skarbowy śląskiego urzędu wojewódzkiego) - dla województw: śląskiego i kieleckiego.
§  44.
Wymienione w § 43 izby skarbowe, względnie wydział skarbowy śląskiego urzędu wojewódzkiego, wykonują w zakresie spraw, dotyczących obrotu walutami zagranicznemi i dewizami oraz obrotu pieniężnego z zagranicą, nadzór nad wszystkiemi przedsiębiorstwami bankierskiemi, położonemi w przydzielonych im okręgach. Nadzór ten poruczony im zostaje zarówno na podstawie art. 2 ustawy z dnia 2 marca 1923 r. (Dz. U R. P. № 25, poz. 154), w brzmieniu nadanem ustawą z dn 31 marca 1925 r. (Dz. U. R. P. № 32, poz. 225), jakoteż i na podstawie § 88 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 27 grudnia 1924 r. (Dz. U. R. P. № 114, poz. 1018).
§  45.
W wykonaniu nadzoru wymienionego w paragrafie poprzednim uprawnione są władze skarbowe, wskazane w § 43, w szczególności do przeprowadzania rewizji przedsiębiorstw poddanych nadzorowi, żądania od ich kierowników i personelu wszelkich wyjaśnień, oraz badania wszelkich aktów ksiąg i korespondencji. rewidowanego przedsiębiorstwa.
§  46.
Przedsiębiorstwa bankierskie obowiązane są ściśle stosować się do instrukcji wydawanych w ramach niniejszego rozporządzenia przez Ministra Skarbu lub władze skarbowe, wymienione w § 43, jak również prowadzić rejestry dokonanych tranzakcyj walutami zagranicznemi i dewizami, tudzież obrotów na rachunkach zagranicznych, według wzorów ustalonych przez Ministra Skarbu. Przedsiębiorstwa te obowiązane są na każde żądanie Ministra Skarbu względnie władzy skarbowej, wymienionej w § 43, dostarczać wszelkich danych, wyjaśnień i wykazów, odnoszących się do tranzakcyj walutowych oraz obrotu pieniężnego z zagranicą.
§  47.
Postanowienia paragrafów poprzednich (43-46) odnoszą się również do przedsiębiorstw nie będących bankami, o ile prowadzą one w ramach niniejszego rozporządzenia tranzakcje walutowe oraz tranzakcje, z których wynika obrót pieniężny z zagranicą.
§  48.
Od postanowień izb skarbowych, względnie wydziału skarbowego śląskiego urzędu wojewódzkiego, w sprawach, objętych niniejszem rozporządzeniem przysługuje prawo odwołania się do decyzji Ministerstwa Skarbu.