Rozdział 6 - Ustalenie wyniku wyborów. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.75.592

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1936 r.

VI.

Ustalenie wyniku wyborów.

§  56.
Dla ustalenia wyniku wyborów sumuje się ważne głosy, oddane na poszczególne listy. Ogólną liczbę ważnych głosów dzieli się przez liczbę mających być wybranymi członków zarządu gminy, względnie członków rady, zwiększoną o jedność, następnie liczby głosów poszczególnych list kandydatów dzieli się przez otrzymany w ten sposób iloraz, w razie potrzeby zaokrąglony do całkowitej następnej liczby (liczba wyborcza).

Każda lista kandydatów otrzymuje taką liczbę miejsc, jaka wypadła z ostatniego dzielenia.

Jeżeli przy tym podziale nie wyjdzie dostateczna liczba członków zarządu, względnie członków rady, należy postąpić w sposób następujący: liczbę głosów każdej listy należy podzielić przez zwiększoną o jedność liczbę miejsc, tejże liście przy pierwszym podziale przypadłych. Liście kandydatów, która wykaże największy iloraz, należy się pierwsze miejsce z pozostałych do obsadzenia.

Jeżeli pozostaje jeszcze drugie miejsce do obsadzenia, to liczbę głosów listy kandydatów, która otrzymała dalsze miejsca, należy podzielić przez liczbę miejsc, ogółem tej liście przypadłych, znowu zwiększoną o jedność. Nowy iloraz porównywa się z ilorazami, które dały inne listy kandydatów. Liście kandydatów, która wtedy wykaże największy iloraz, należy się drugie miejsce ewentualnie pozostałe do obsadzenia.

W podobny sposób postępuje się dalej, w miarę potrzeby.

Z czynności stwierdzenia wyników głosowania jak też ustalenia liczby mandatów, przypadających poszczególnym listom, spisuje się protokół, który winien być podpisany przez przewodniczącego komisji wyborczej lub jego zastępcę i przynajmniej czterech członków komisji.

§  57.
Połączone ze sobą i jako takie publicznie ogłoszone listy liczy się jako jedną listę kandydatów. Ogólna liczba przypadających jej miejsc rozdziela się na poszczególne listy grupy. Przy rozdziale, w połączonych listach, przyjmuje się za dzielnik ten, który był ustalony przy rozdziale głównym. Jeżeli podział nie da dostatecznej liczby wybranych, natenczas otrzymuje zbywające miejsce ta z połączonej listy, na którą przypada największa resztująca cyfra.
§  58.
Dokładność postępowania sprawdza się w ten sposób, że liczbę głosów poszczególnych list kandydatów dzieli się przez iloraz, któremu przypadło ostatnie miejsce. Dzielenie to musi wykazać dla każdej listy kandydatów ogólną liczbę miejsc, jaką dana lista otrzymała.
§  59.
W razie, gdyby według § 56 kilka list kandydatów miało do tego stopnia jednakowe prawa do jednego miejsca, że, przy całkowitem zadośćuczynieniu tym prawom, przekroczyłoby się rozporządzalną liczbę miejsc, wówczas rozstrzyga losowanie.
§  60.
Porządek kolejny wybranych ustanawia się według następstwa nazwisk, wskazanych w listach kandydatów.
§  61.
Zarząd gminy wyznaniowej nazajutrz po wyborach ogłasza ich wynik, a zarazem podaje wynik ten do wiadomości miejscowej władzy nadzorczej nad gminą wyznaniową żydowską.
§  62.
Wybrany z dwóch list składa oświadczenie, z której listy wybór przyjmuje. Z drugiej listy, w jego miejsce, wchodzi, jako wybrany, kandydat w kolejnym porządku.
§  63.
Każda lista kandydatów, z której wyszli wybrani członkowie zarządu gminy mniejszej względnie członkowie rady gminy wielkiej, otrzymuje tylu zastępców, ilu członków zarządu, względnie członków rady, z tej listy było wybranych. Na zastępców zostają wybrani ci którzy na liście bezpośrednio następują po wybranym lub wybranych.