Rozdział 5 - Kartki wyborcze. - Obwieszczenia o dniu wyborów. - Lokale wyborcze. - Głosowanie. - Obliczanie głosów. - Protokół głosowania. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.75.592

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1936 r.

V.

Kartki wyborcze. - Obwieszczenia o dniu wyborów. - Lokale wyborcze. - Głosowanie. - Obliczanie głosów. - Protokół głosowania.

§  44.
Kartki wyborcze i koperty muszą być z białego papieru i nie mogą nosić żadnych znakowy zewnętrznych. Kartki winny zawierać tylko wypisany numer listy kandydatów, za którą wyborca się oświadcza. Numer może być wypisany lub odbity. Nieważne są kartki wyborcze, opatrzone podpisem lub jakąkolwiek oznaką, tudzież kartki próżne, nie zawierające numeru listy lub zawierające, oprócz numeru, nazwiska kandydatów lub jakikolwiek inny dopisek. Gdyby w jednej kopercie okazało się więcej kartek, to uważa się je za jedną, jeżeli są jednobrzmiące, w przeciwnym razie wszystkie są nieważne.
§  45.
Komisja wyborcza podaje do publicznej wiadomości dzień i miejsce wyborów przynajmniej na tydzień przed dniem wyborów. W ogłoszeniu powinno być wskazane, ilu członków rady i zastępców wyborcy mają wybrać (gminy wielkie), względnie, iż winno być wybranych ośmiu członków zarządu i tyluż zastępców (gminy mniejsze).

W ogłoszeniu należy też przypomnieć wyborcom, że przy głosowaniu winni mieć przy sobie dokumenty legitymacyjne, stwierdzające tożsamość osoby, które na żądanie komisji wyborczej, organów zarządu gminy i organów państwowych winni okazywać.

§  46.
O ile głosowanie, z powodu znacznej liczby wyborców, odbyć się ma w obrębie gminy w kilku lokalach, dostarczenie odpowiednich lokali wyborczych należy do obowiązków zarządu gminy wyznaniowej żydowskiej. Lokale winny być dosyć obszerne, ażeby głosowanie mogło odbyć się bez przeszkody.
§  47.
Wybory odbywają się jednego dnia i trwają od godziny 8 do godziny 20, wyjąwszy wypadki, gdy wszyscy wyborcy, wciągnięci na listę wyborców, już przed godziną 20 skorzystali z prawa wyborczego.
§  48.
Przewodniczący komisji wyborczej otwiera, prowadzi i zamyka wybory. Stół przy którym zajmuje miejsce komisja, należy -ustawić tak, aby do niego był łatwy dostęp.

Na stole, albo obok stołu, powinna stać urna wyborcza do wkładania kartek wyborczych przez cały czas wyborów. Przed rozpoczęciem głosowania komisja wyborcza winna się przekonać, czy urna jest pusta. Od tej chwili aż do ukończenia głosowania w żadnym wypadku urny otwierać nie wolno. Przez cały czas wyborów wyborcy mają wolny wstęp do lokalu wyborczego, jednakże, w czasie głosowania nie wolno w tym lokalu ani w budynku, w którym ten lokal się znajduje ani też na ulicy i na placu przed wejściem do budynku w promieniu 100 metrów wygłaszać przemówień, rozdawać kartki do głosowania i w jakikolwiek sposób agitować. Dopuszczalne są tylko narady i uchwały komisji, wypływające z kierownictwa wyborami.

Przewodniczący komisji ma obowiązek czuwania nad prawidłowym przebiegiem czynności wyborczej i ma prawo wydalania z lokalu wyborczego osób, któreby zakłócały porządek lub prawidłowy bieg czynności wyborczej lub w jaki bądź sposób agitowały w lokalu wyborczym, nie pozbawiając jednakże tych osób prawa oddania głosu, o ile one czynne prawo wyborcze posiadają.

§  49.
Głosowanie odbywa się w następujący sposób: wyborcy głosują osobiście. Przystępują oni do przewodniczącego z kartką wyborczą, złożoną w taki sposób, aby pismo nie było widoczne. Przewodniczący sprawdza legitymację wyborcy, wręcza mu kopertę, do której wyborca własnoręcznie wkłada kartkę wyborczą, poleca wniesienie wzmianki o głosowaniu do spisu wyborców i do oddzielnie prowadzonej listy głosowania, poczem przyjmuje od wyborcy kopertę i wrzuca ją bezzwłocznie do urny.
§  50.
O oznaczonej godzinie (§ 47) lokal wyborczy zostaje zamknięty. Osoby, w owej chwili znajdujące się jeszcze w lokalu, mogą oddać swe głosy.
§  51.
Bezpośrednio po zakończeniu głosowania, przewodniczący komisji opróżnia urnę wyborczą, oblicza kartki wyborcze, liczbę ich porównywa się z liczbą głosujących, zapisanych do listy głosowania, poczem kartki się odczytuje i wpisuje do dwóch list.
§  52.
O ważności kartek wyborczych, zakwestjonowanych przez któregokolwiek z członków komisji, rozstrzyga komisja większością głosów; przy równości głosów - rozstrzyga głos przewodniczącego. Decyzje wnosi się do protokółu. Zakwestjonowane kartki wyborcze oznacza się bieżącemi numerami i dołącza do protokółu.
§  53.
Jeżeli gmina podzielona jest na kilka okręgów wyborczych (§ 15), każda komisja wyborcza rozstrzyga samodzielnie o ważności kartek wyborczych swego okręgu.
§  54.
O ile w obrębie gminy utworzonych została lokali wyborczych do głosowania (§ 46), komisje wyborcze, urzędujące w poszczególnych lokalach wyborczych, nie otwierają urn, lecz je opieczętowują i dostarczają do lokalu gminy wyznaniowej żydowskiej, do rąk głównej komisji wyborczej (§ 15), która zarządza otwarcie urn.

Główna komisja wyborcza oblicza głosy, które padły na poszczególne listy kandydatów, stwierdza wynik głosowania, wpisuje go do protokółu i protokół ten zaopatruje w swe podpisy.

§  55.
Czynności komisji wyborczej począwszy od skontrolowania urny wyborczej (§ 48), a skończywszy na zamknięciu obliczenia głosów, mają się odbyć nieprzerwanie przy udziale co najmniej 6-ciu członków komisji, licząc w tem przewodniczącego lub jego zastępcę. Po ukończeniu swych czynności komisja wyborcza doręcza wszystkie akta wyborcze, po ich opieczętowaniu, zarządowi gminy wyznaniowej żydowskiej (§ 71).