Rozdział 4 - Listy kandydatów. - Ogłoszenie list. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.75.592

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1936 r.

IV.

Listy kandydatów. - Ogłoszenie list.

§  29.
Po zamknięciu spisów wyborców, komisja wyborcza, zarówno w gminach mniejszych jak i wielkich, wzywa wyborców do przedstawienia w ciągu dni pięciu list kandydatów na członków zarządu i ich zastępców, względnie na członków rady i ich zastępców.
§  30.
Każda lista kandydatów w gminach mniejszych, powinna być przedstawiona przynajmniej przez piętnastu członków gminy, posiadających czynne prawo wyborcze, i przez nich podpisana imieniem i nazwiskiem ze wskazaniem zatrudnienia oraz adresu.

Komisja opatruje listy w kolejne numery, w miarę ich składania. W gminach wielkich takaż sama lista zawierać winna przynajmniej pięćdziesiąt podpisów.

W wypadkach, gdy wyborca podpisuje więcej niż jedną listę kandydatów, podpis jego jest ważny na liście najwcześniej złożonej, z innych zaś list wykreśla się go. Gdy jednocześnie złożono kilka list kandydatów, podpisanych przez tego samego wyborcę, ważnym jest podpis na tej liście, którą podpisany, na zwrócone do niego zapytanie, wskaże w wyznaczonym mu dwudniowym terminie. W razie niespełnienia tego żądania przez podpisanego podpis jego na wszystkich listach jest nieważny, o czem przy zapytaniu należy go uprzedzić.

Komisja opatruje listy w kolejne numery w miarę ich składania. Żadna lista nie może być opatrzona numerem dziewiątym.

§  31.
Lista kandydatów, zarówno w gminach mniejszych jak i wielkich, winna zawierać dwa razy tyle kandydatów, ile wynosi liczba wybrać się mających członków zarządu gminy, względnie członków rady, dokładnie wskazanych z imienia, nazwiska, wieku, zatrudnienia, miejsca zamieszkania i oznaczonych kolejnemi numerami. Zaopatrywanie listy kandydatów w oznaki lub nazwy ugrupowań jest dozwolone, ale nie wymagane.
§  32.
Do listy kandydatów należy dołączyć własnoręcznie podpisane oświadczenie każdego kandydata, że wedle swej najlepszej wiedzy posiada bierne prawo wyborcze, że zgadza się, ażeby go wpisano na listę kandydatów i że, w razie wyboru, mandat przyjmie.

Wspólne oświadczenie zgody kandydatów, według kolejnego następstwa listy, jest dozwolone.

§  33.
Po doręczeniu oświadczenia komisji, cofnięcie zgody nie będzie uwzględnione.
§  34.
Do dwóch, lub kilku list kandydatów, może być dodane zgodne pisemne oświadczenie podpisanych, że listy są ze sobą złączone. Złączone listy uważa się wobec innych za jedną listę.
§  35.
Treść oświadczeń ze strony różnych ugrupowań co do połączenia ich list powinna być identyczna. Oświadczenie połączenia list powinno być własnoręcznie podpisane przez każdego z podpisujących listę zosobna.
§  36.
Na liście kandydatów powinien być jeden z podpisujących wskazany jako mąż zaufania, drugi jako zastępca. W braku tej wskazówki, uważany będzie za męża zaufania pierwszy, a za jego zastępcę drugi z podpisanych.
§  37.
Zadaniem męża zaufania jest:
a)
dostarczenie brakujących podpisów i uzupełnienie niekompletnej lub wadliwej listy;
b)
poprawienie niewyraźnego oznaczenia kandydatów lub niewyraźnego ich porządku kolejnego;
c)
dostarczenie komisji wszelkiego materjału do zbadania list. Mężowi zaufania, lub jego zastępcy, należy umożliwić przeglądanie list kandydatów.
§  38.
Wycofanie, uzupełnienie i połączenie list kandydatów jest dozwolone najpóźniej na pełnych pięć dni przed dniem wyborów.
§  39.
Nieważne są listy kandydatów:
a)
niedoręczone na czas;
b)
nie mające wymaganej liczby ważnych podpisów;
c)
nie mające wymaganej liczby ważnych kandydatów lub zawierające większą liczbę nazwisk ponad liczbę przepisaną;
d)
w których kandydaci wskazani są niedokładnie lub w niewyraźnym kolejnym porządku;
e)
w których wpisane są osoby bez wyrażenia z ich strony zgody na przyjęcie kandydatury, lub których oświadczenia są nieważne, lub osoby, które nie posiadają biernego prawa wyborczego.
§  40.
Komisja wyborcza winna, zaraz po otrzymaniu list kandydatów, sprawdzać te listy oraz bierne prawo wyborcze kandydatów i niezwłocznie zawiadamiać pisemnie mężów zaufania o wyniku. Przeciw decyzji komisji może być w terminie prekluzyjnym 8 dni od dnia doręczenia decyzji podane zażalenie do miejscowej władzy nadzorczej.
§  41.
Poszczególne listy kandydatów należy, w miarę ich składania, uporządkować i zaopatrzyć w liczby porządkowe. Podpisów osób, przedstawiających listę, i oznak list (ugrupowań) nie ogłasza się.
§  42.
Jeżeli dostarczona zostanie tylko jedna lista ważna, należy uważać wymienionych w niej za wybranych, bez potrzeby głosowania.
§  43.
Nie później jak na trzy dni przed dniem wyborów, komisja winna podać do publicznej wiadomości listy kandydatów wraz z dołączonemi oświadczeniami o połączeniu i wyjaśnić znaczenie list kandydatów i ich połączenie.