Rozdział 3 - Spisy wyborców i termin wyborów. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.75.592

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1936 r.

III.

Spisy wyborców i termin wyborów.

§  23.
Po sporządzeniu spisów wyborców w dwóch egzemplarzach komisja winna wyłożyć jeden egzemplarz spisu wyborców w lokalu zarządu gminy, w miejscu dostępnem dla wszystkich na przeciąg ośmiu dni nie wliczając w ten okres dni sobotnich i świątecznych wyznania mojżeszowego od 8 do 20 godziny.

Prawo przeglądania spisu wyborców uprawnia także do robienia notatek i wyciągów ze spisu, w sposób nie uniemożliwiający innym osobom przeglądania.

W ciągu tego czasu, uprawnieni do głosowania członkowie gminy mogą wnosić reklamacje, dotyczące (zarówno umieszczenia jak i opuszczenia osób w spisie. Reklamacje spóźnione nie będą uwzględniane.

O miejscu, w którem spis będzie wyłożony i o terminie reklamacyj zawiadamia komisja wyborcza przez odpowiednie ogłoszenie (§ 21), W ogłoszeniach tych należy zaznaczyć, że tylko osoby, wciągnięte do spisu, mogą brać udział w wyborach i że po upływie oznaczanego terminu reklamacje nie będą uwzględniane.

§  24.
Po upływie terminu reklamacyj winna komisja umieścić na wyłożonym do przeglądu egzemplarzu spisu poświadczenie, że spis był przez osiem dni wyłożony i że o wyłożeniu spisu powiadomiono członków gminy celem umożliwienia wnoszenia reklamacyj przez odpowiednie obwieszczenia.
§  25.
Komisja reklamacyjna, wyłoniona z grona komisji wyborczej, rozpatruje i rozstrzyga zwykłą większością głosów w obecności więcej niż połowy członków komisji reklamacje, dotyczące spisu wyborców, i zawiadamia interesowanych pisemnie o decyzji najpóźniej w ciągu dni ośmiu po upływie terminu, oznaczonego do składania reklamacyj. Interesowanym służy, w ciągu dalszych ośmiu dni od zawiadomienia ich, prawo wniesienia zażalenia do miejscowej władzy nadzorczej za pośrednictwem komisji wyborczej.

Ilość członków komisji reklamacyjnej wynosi połowę ilości członków komisji wyborczej, przyczem do składu komisji wejść winni przedstawiciele istniejących w gminie a poważniejszych liczbowo ugrupowań religijnych. Skład komisji reklamacyjnej podlega zatwierdzeniu przez władzę nadzorczą (§ 14).

§  26.
Po upływie terminu wnoszenia zażaleń, komisja wyborcza przesyła miejscowej władzy nadzorczej spis wyborców w dwóch egzemplarzach wraz z zażaleniami i odnośnemi aktami. Władza nadzorcza sprawdza spis, rozstrzyga zażalenia i zawiadamia p rozstrzygnięciu interesowanych, zarządza sprostowanie spisu, o ile tego zachodzi potrzeba, i ustala ostatecznie spis, umieszczając stosowne poświadczenie na spisie, poczerń zwraca go komisji wyborczej na ręce zarządu gminy wyznaniowej żydowskiej.

O ile w związku ze spisem wyborców żadne wogóle reklamacje do komisji wyborczej nie wpłynęły, bądź zostały przez nią rozstrzygnięte bez spowodowania zażaleń do władzy nadzorczej, komisja wyborcza sama zaświadcza na spisie ostateczne jego ustalenie bez przesyłania spisu do władzy nadzorczej.

Poświadczania dokonywa przewodniczący komisji wyborczej i przynajmniej czterech jej członków.

§  27.
Po ostatecznem ustaleniu spisu żadne zmiany, uzupełnienia lub przekreślenia nie mogą być dokonywane. Miejscowa, władza nadzorcza na wniosek komisji wyborczej i w porozumieniu z nią, ustala wówczas dzień wyborów, o ile termin ten nie został już uprzednio ustalony przez władze nadzorcze wyższych instancyj, bądź dla poszczególnych gmin wyznaniowych, bądź dla wszystkich gmin pewnego obszaru Państwa.
§  28.
Wybory nie mogą się odbywać w soboty, święta wyznania mojżeszowego i dnie przedświąteczne.