Rozdział 2 - Przygotowanie i kierownictwo wyborami. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.75.592

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1936 r.

II.

Przygotowanie i kierownictwo wyborami.

§  12.
Przynajmniej na dwa miesiące przed upływem kadencji czteroletniej zarządy gmin, zarówno w gminach mniejszych jak i wielkich, winny przystąpić do przygotowania wyborów nowych zarządów, względnie rad i zarządów.
§  13. 1
Przygotowanie i kierownictwo wyborami, zarówno zarządów w gminach mniejszych jak i rad w gminach wielkich, należy do komisji wyborczej (§ 14), którą w tym celu utworzy zarząd gminy. O rozpoczęciu akcji wyborczej zarząd gminy niezwłocznie zawiadamia miejscową władzę nadzorczą nad gminą wyznaniową żydowską. Koszta wyborów ponosi odnośna gmina wyznaniowa żydowska.
§  14.
W gminach mniejszych komisja wyborcza składa się z trzech członków zarządu, oraz siedmiu członków i trzech zastępców, z pośród członków gminy, nie będących członkami zarządu, wybranych przez tenże zarząd zwykłą większością głosów, z uwzględnieniem istniejących w gminie, a poważniejszych liczbowo ugrupowań religijnych.

W gminach wielkich, dla wyboru rad gminnych, zarząd gminy wybiera do komisji z pośród siebie pięciu członków zarządu, a nadto z pośród członków gminy, nie będących członkami zarządu, jedenastu członków i pięciu zastępców, w sposób wyżej wymieniony.

Członkowie i ich zastępcy z poza grona zarządu winni posiadać w gminie czynne prawo wyborcze.

Skład komisji wyborczej podlega zatwierdzeniu przez miejscową władzę nadzorczą (w Warszawie, przez Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z uwzględnieniem postanowień ust. 3 § 1), która może według swego uznania (bez podania powodów) odmówić zatwierdzenia wyboru poszczególnych członków komisji. W razie takiej odmowy należy przeprowadzić uzupełniający wybór, który również podlega zatwierdzeniu przez władzę nadzorczą.

W miarę potrzeby, komisja wyborcza zaprasza w odpowiedniej liczbie, członków gminy do pomocy przy poszczególnych pracach, związanych z akcją wyborczą, np. do układania spisów wyborców, podczas głosowania i t. p., szczególnie gdy w obrębie gminy jest więcej lokali wyborczych (§ 46).

§  15.
Jeżeli do składu gminy wyznaniowej żydowskiej wchodzi kilka terytorjalnie odległych miejscowości, w których mieszka znaczniejsza ilość uprawnionych do głosowania, komisja wyborcza może uchwalić utworzenie w lej gminie dwóch lub więcej okręgów wyborczych. W razie utworzenia takich okręgów, każdy z nich winien posiadać własną komisję wyborczą. Uchwała komisji wyborczej o utworzeniu więcej niż jednego okręgu wyborczego, i podział terytorjalny na okręgi podlega zatwierdzeniu przez władzę nadzorczą (§ 1). Komisja wyborcza urzędująca w lokalu zarządu gminy wyznaniowej jest w takim wypadku główną komisją wyborczą.
§  16.
Komisja wyborcza nosi nazwę: "Komisja wyborcza gminy wyznaniowej żydowskiej w ...... dla wyboru zarządu gminy (lub dla wyboru rady i zarządu gminy)". W razie utworzenia okręgów wyborczych (§ 15) nazwa komisji uzupełnia się oznaczeniem okręgu.
§  17.
Pierwsze posiedzenie komisji zwołuje i otwiera przewodniczący zarządu gminy, względnie jego zastępca, który zarządza wybór przewodniczącego komisji oraz jego zastępcy. Wybór następuje zwykłą większością głosów; w razie równości głosów, rozstrzyga los.

Dalsze posiedzenia komisji zwołuje jej przewodniczący lub jego zastępca.

Posiedzenia komisji odbywają się z reguły w lokalu zarządu gminy.

§  18.
Uchwały komisyj wyborczych zapadają zwykłą większością głosów przy obecności więcej niż połowy członków komisji. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

Uchwały komisyj winny być zaprotokołowane oraz podpisane przez przewodniczącego lub jego zastępcę i przynajmniej dwóch jej członków.

Uchwały komisyj wprowadza w czyn zarząd gminy, o ile uchwały te nie sprzeciwiają się przepisom regulaminu wyborczego. W razie wątpliwości lub sporu rozstrzyga miejscowa władza nadzorcza, (z uwzględnieniem co do gminy wyznaniowej żydowskiej w Warszawie postanowień § 1).

§  19.
Członek -. zastępca komisji obejmuje swe funkcje tylko w razie zdekompletowania komisji wskutek prawnej lub faktycznej niemożności pełnienia tych funkcyj przez członka (np. z powodu zrzeczenia się, pozbawienia mandatu, choroby, śmierci, pozbawienia wolności i t. p.).
§  20.
Komisja wyborcza zarówno w gminach mniejszych, jak i wielkich, sporządza spisy wyborców drogą wpisywania do spisu członków gminy posiadających czynne prawo wyborcze (§ 5) na podstawie prowadzonego przez zarząd gminy wyznaniowej żydowskiej stałego rejestru członków gminy (ustęp ostatni art. 2 przepisów o organizacji gmin wyznaniowych żydowskich).

Spis wyborców winien zawierać imiona i nazwiska wyborców, ułożone w porządku abecadłowym podług nazwisk a dodaniem wieku, zatrudnienia i adresu.

Sporządzając spis wyborców może komisja wyborcza wskutek stosownej swojej uchwały opuścić w spisie osoby, które publicznie występują przeciw wyznaniu mojżeszowemu.

§  21.
Wszelkie obwieszczenia wyborcze winny być podawane do publicznej wiadomości przez wywieszenie ich w lokalu gminy, komisyj wyborczych (§ 15) i synagogach gminnych, bądź też drogą plakatów ulicznych i ogłoszeń w miejscowym prasowym organie urzędowym oraz co najmniej w jednem z miejscowych pism codziennych - w zależności od miejscowych warunków i liczby ludności żydowskiej w gminie (względnie okręgu wyborczym - § 15).

Obwieszczenia podpisuje komisja wyborcza.

§  22.
W razie utworzenia w danej gminie kilku okręgów wyborczych (§ 15), spisy wyborców winny być sporządzane oddzielnie dla każdego okręgu.
1 § 13 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 lipca 1936 r. (Dz.U.36.57.418) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lipca 1936 r.