Rozdział 11 - Postanowienia końcowe. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.75.592

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1936 r.

XI.

Postanowienia końcowe.

§  80.
Zażalenia lub odwołania co do czynności wyborczych, będących w toku, nie mają skutków wstrzymujących.
§  81.
Przeciwko wyborowi członka zarządu gminy mniejszej lub wyborowi członka rady gminy wielkiej służy każdemu członkowi gminy, posiadającemu czynne prawo wyborcze, prawo wniesienia zażalenia do miejscowej władzy nadzorczej.

To samo prawo przysługuje w gminach wielkich każdemu członkowi rady na wybór członka zarządu.

Wniesienie zażalenia nie ma skutków wstrzymujących. W razie wniesienia zażalenia przeciwko wyborowi rady, nie powoduje to odroczenia wyborów zarządu gminy wielkiej, podobnie wniesione zażalenia nie wstrzymują ukonstytuowania się i przejęcia funkcyj przez nowoobrane organa zarządzające w gminach wyznaniowych żydowskich.

Zażalenia nie mogą dotyczyć takich zarzutów, które mogły być w toku akcji wyborczej we właściwych terminach, przewidzianych niniejszym regulaminem, podniesione i które w postępowaniu reklamacyjnem byłyby rozstrzygnięte.

Zażalenia winny być wniesione w ciągu 14-dniowego terminu prekluzyjnego, który rozpoczyna się od dnia urzędowego ogłoszenia przez dany zarząd gminy wyznaniowej żydowskiej wyniku wyborów. Od decyzji miejscowej władzy nadzorczej służy stronie prawo wniesienia zażalenia do wyższej instancji na zasadach ogólnych.

§  82.
Spisy wyborców, listy głosowania, kartki wyborcze, protokóły, wszelkie obwieszczenia, pisma do władz i wyborców, wogóle wszelkie pisma i zapiski komisji wyborczej i komisji reklamacyjnej oraz zarządu i rady gminy w sprawach wyborczych muszą być sporządzane względnie prowadzone w języku polskim. Dodanie tłumaczenia w języku żydowskim pozostawia się uznaniu komisji wyborczej względnie reklamacyjnej.
§  83.
Ogłoszenie regulaminu wyborczego dla wyborów członków Rady Religijnej Gmin Żydowskich oraz dla wyborów rabinów i podrabinów w gminach wyznaniowych żydowskich nastąpi w drodze osobnych rozporządzeń.
§  84.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie tracą moc obowiązującą wszelkie dotychczasowe przepisy, wydane w przedmiocie unormowanym rozporządzeniem niniejszem, a w szczególności także rozporządzeniem z dnia 23 grudnia 1927 (Dz. U. R. P. z 1928 r. Nr. 6, poz. 38).