Rozdział 1 - Postanowienia ogólne. - Regulamin wyborczy dla wyboru organów gmin wyznaniowych żydowskich na obszarze Rzeczypospolitej z wyjątkiem województwa śląskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.75.592

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1936 r.

I.

Postanowienia ogólne.

§  1.
Zwierzchni nadzór nad czynnościami wyborczemi do wszystkich organów zarządu w gminach wyznaniowych żydowskich sprawuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Miejscową władzą nadzorczą nad czynnościami wyborczemi w gminach wyznaniowych żydowskich fest powiatowa władza administracji ogólnej, władzą nadzorczą II instancji jest wojewoda.

Nadzór nad czynnościami wyborczemi w gminie wyznaniowej żydowskiej w Warszawie sprawuje Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego albo za pośrednictwem mianowanego przez niego w tym celu komisarza wyborczego albo też zlecając te funkcje właściwej władzy administracji ogólniej II instancji.

§  2.
Mniejsze gminy wyznaniowe żydowskie wybierają na lat cztery zarząd z ośmiu członków i tyluż zastępców.
§  3.
Wielkie gminy wyznaniowe żydowskie wybierają na lat cztery radę gminy wyznaniowej oraz zarząd.

Liczebny skład członków i zastępców członków rady oraz zarządu dla poszczególnych gmin wielkich określony będzie w rozporządzeniach Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego o zarządzeniu wyborów organów gmin względnie w rozporządzeniach wydawanych w związku ze zorganizowaniem się gmin wyznaniowych żydowskich, jako gmin wielkich w myśl art. 14 - 23 wyżej wymienionych przepisów o organizacji gmin wyznaniowych żydowskich.

§  4.
Wybory są powszechne, równe, tajne, bezpośrednie i proporcjonalne.
§  5.
Czynne prawo wyborcze przysługuje osobom płci męskiej wyznania żydowskiego czyli mojżeszowego, które ukończyły 25 lat i mieszkają w obrębie gminy żydowskiej bez przerwy przynajmniej rok jeden.

Prawo wyborcze ulega zawieszeniu na czas postępowania upadłościowego, utraty praw obywatelskich, ubezwłasnowolnienia, kary więziennej i korzystania z dobroczynności publicznej.

§  6.
Bierne prawo wyborcze jest zależne od następujących warunków:
a)
obywatelstwo polskie;
b)
posiadanie czynnego prawa wyborczego;
c)
wiek 30 lat skończonych;
b)
nieskazitelność obywatelska.
§  7.
Płatni funkcjonarjusze gmin wyznaniowych żydowskich, a więc rabini gmin (wchodzący do zarządów z urzędu), względnie podrabini jak też funkcjonarjusze administracyjni gminy mogą w danej gminie kandydować, o ile w ciągu 3 dni od dnia ogłoszenia wyborów ustąpią z zajmowanego stanowiska.
§  8.
Osoby, tracące w czasie trwania kadencji czynne lub bierne prawo wyborcze, tracą zarazem mandat członka zarządu w gminach mniejszych lub członka rady względnie zarządu w gminach wielkich. Podobnież tracą oni mandat, jeżeli w czasie kadencji stanie się wiadomą okoliczność, któraby pierwotnie ich obieralności stała na przeszkodzie.
§  9.
Członkowie rad w wielkich gminach wyznaniowych żydowskich nie mogą być równocześnie członkami zarządu.
§  10.
Ojciec i syn, teść i zięć, bracia i szwagrowie nie mogą być równocześnie członkami zarządu w gminach mniejszych lub członkami rad i zarządów w gminach wielkich.
§  11.
Kadencja liczy się od chwili przejęcia funkcyj przez nowe zarządy, względnie przez rady i zarządy.

Zarówno zarządy w gminach mniejszych jak i rady i zarządy w gminach wielkich pełnią swe obowiązki do chwili przejęcia ich przez nowowybrane organa zarządzające.