Dział 8 - POSTANOWIENIA DYSCYPLINARNE. - Regulamin więzienny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.71.577

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 1931 r.

DZIAŁ  VIII.

POSTANOWIENIA DYSCYPLINARNE.

Nakładanie kar.

§  164.
Więźniowie za przekroczenie rygoru i porządku więziennego podlegają karom dyscyplinarnym, w zależności od stopnia winy, okoliczności czynu i indywidualnych cech charakteru sprawcy.

O ile przekroczenia posiadają znamiona przestępstw karnych, więźniowie podlegają ponadto karom, wymierzanym sądownie według obowiązujących ustaw karnych.

Kary dyscyplinarne wymierza naczelnik więzienia, mając na względzie ograniczenia, zawarte w ustawach karnych oraz podane poniżej zasady stosowania kar dyscyplinarnych.

§  165.
Karami dyscyplinarnemi są:
a)
nagana;
b)
pozbawienie ulg;
c)
pozbawienie prawa korzystania z książek na czas do dwóch tygodni;
d)
pozbawienie najwyżej 4-krotnie prawa komunikowania się osobistego i listownego z rodziną - na przeciąg nie dłuższy ogółem ponad 3 miesiące;
e)
pozbawienie prawa otrzymywania posyłek żywnościowych na czas do 4-ch tygodni;
f)
pozbawienie prawa rozporządzania zarobkiem na przeciąg 4-ch tygodni;
g)
pozbawienie pracy zarobkowej na czas do 2 tygodni;
h)
zmniejszenie porcji żywnościowej na czas do 2 tygodni;
i)
post o chlebie i wodzie w dniach przez inne przegrodzonych; ogólna liczba dni postu, wymierzonych jednorazowo, nie może przekraczać dni 7;
j)
pozbawienie pościeli (twarde łoże) na czas do 1 tygodnia;
k)
samotne zamknięcie w jednoosobowej celi, na to przeznaczonej, na czas do 2 tygodni;
l)
zamknięcie w ciemnej celi na czas do 48 godzin;
m)
degradacja do klasy niższej;
n)
przeniesienie do więzienia izolacyjnego.
§  166.
Za następujące przekroczenia regulaminu: brak uwagi i pilności przy pracy lub nauce, opieszałość przy wykonywaniu poleceń, nieprzestrzeganie porządku i higjeny ciała, ubrania, pościeli oraz miejsca, w którem więzień przebywa, leżenie w łóżku w odzieży, hałaśliwe zachowanie się, używanie nieprzyzwoitych wyrazów albo przekleństw, uszkodzenie lub popsucie, wskutek niedbalstwa lub nieuwagi, materjałów skarbowych, narzędzi pracy, gotowych wyrobów, inwentarza więziennego, więźniowie podlegają jednej z kar, wymienionych w § 165 w p. p. "a-g".
§  167.
Za następujące przekroczenia regulaminu: krzyki i śpiewy, znieważenie słowne współwięźniów, niedostateczna subordynacja, nieposłuszeństwo lub opór, komunikowanie się bez zezwolenia władz, względnie usiłowanie nielegalnego komunikowania się, osobistego lub listownego z więźniami lub z osobami z poza więzienia, symulowanie choroby, nieuzasadnione zażalenie, handel zamienny skarbowemi lub własnemi rzeczami, korzystanie z pracy lub własności innych więźniów, posiadanie rzeczy bez zezwolenia, umyślne uszkodzenie lub popsucie narzędzi pracy, materjałów, wyrobów lub inwentarza więziennego albo rzeczy więźniów - więźniowie podlegają jednej z kar, wymienionych w § 165 w p. p. "h - j".
§  168.
Za następujące przekroczenia regulaminu: naigrywanie się z praktyk religijnych, bluźnierstwo, posiadanie narzędzi, mogących służyć do napadu lub ucieczki, uszkodzenie krat lub zamknięć więziennych, ucieczkę, względnie przygotowanie lub usiłowanie ucieczki, znieważenie czynne współwięźniów, znieważenie czynne lub słowne osób trzecich, bijatykę lub znęcanie się nad współwięźniami, czyny bezwstydne albo lubieżne, kradzież rzeczy skarbowych lub prywatnych, odmowę posłuszeństwa wobec władzy, podżeganie do zbiorowego nieposłuszeństwa, gwałt, względnie usiłowanie gwałtu na osobie funkcjonarjusza więziennego albo osób trzecich, zadanie rany lub uszkodzenie ciała czyjegokolwiek, udział w buncie, znieważenie godła państwowego lub obelżywe odezwanie się o osobach urzędowych, jako też inne czyny, przewidziane w obowiązujących ustawach karnych, więźniowie podlegają jednej z kar, wymienionych w § 165 w p. p. "k-n".
§  169.
Za przekroczenia regulaminu, nie wyszczególnione w §§ 166, 167 i 168, więźniowie podlegają również karom, wymienionym w § 165. Przy ocenie wagi tych przekroczeń należy brać za wskazówkę miarę, przyjętą w §§ 166, 167 i 168.
§  170.
W razie recydywy przekroczeń lub popełnienia ich w okolicznościach szczególnie obciążających:
a)
za przekroczenia, wskazane w § 166 niniejszego regulaminu, wymierza się naraz dwie lub więcej kar, wymienionych w § 165 w p. p. "a-g", lub jedna z kar, wymienionych w p. p. "h-j";
b)
za przekroczenia, wskazane w § 167, wymierza się dwie kary, wymienione w § 165 w p. p. "h-j", lub jedną z kar, wymienionych w p. p. "k-n";
c)
za przekroczenia, wskazane w § 168, wymierza się dwie kary, wymienione w § 165 w p. p. "k-n", z dodaniem jednej lub więcej kar, wymienionych w p. p. "b-g".
§  171.
Przy stosowaniu kar, wymienionych w § 165 w p. p. "h-l", należy zasięgać opinji lekarza więziennego co do stanu zdrowia więźnia.

Względem więźniów, którzy nie ukończyli lat 17, oraz kobiet ciężarnych i karmiących, nie stosuje się kar, wymienionych w § 165 w p. p. "h-l".

Względem recydywistów oraz więźniów, umieszczonych w więzieniach izolacyjnych, kary, wskazane w § 165 w p. p. "d-k" oraz w p. "m", mogą być podwojone.

§  172.
Przeciwko decyzji nakładającej karę dyscyplinarną, więzień może wnieść zażalenie, które naczelnik więzienia bezzwłocznie przedstawia prokuratorowi okręgowemu. Prokurator orzeka bezzwłocznie i ostatecznie. Zażalenie nie wstrzymuje wykonania kary.
§  173.
Przed wymierzeniem kary naczelnik więzienia wysłuchuje wyjaśnień funkcjonarjusza meldującego o przekroczeniu oraz wyjaśnień winnego więźnia.

Decyzję o wymierzeniu kary naczelnik więzienia wydaje na piśmie oraz oznajmia ją bezpośrednio więźniowi.

Decyzję o nałożeniu kary ze wskazaniem istoty przekroczenia, naczelnik więzienia zapisuje do wykazu wymierzonych kar (księgi kar dyscyplinarnych) i pomieszcza odpowiednią adnotację w aktach osobistych więźnia.

§  174.
Wymierzoną karę wykonywa się natychmiast.

Naczelnik więzienia, na skutek opinji lekarza o złym stanie zdrowia więźnia, może odroczyć lub przerwać wykonanie kary dyscyplinarnej. Karę wykonywa się po stwierdzeniu przez lekarza faktu wyzdrowienia więźnia.

§  175.
Degradację do klasy niższej stosuje się w więzieniach, w których karę pozbawienia wolności wykonywa się według zasad systemu progresywnego.
§  176.
Naczelnik więzienia, na podstawie księgi kar dyscyplinarnych sporządza statystyczny wykaz wymierzonych kar, którego odpis przedstawia co kwartał Ministerstwu Sprawiedliwości.

Udzielanie więźniom ulg i nagród.

§  177.
Więźniom, którzy wyróżniają się wzorowem sprawowaniem, postępami i pilnością w pracy i nauce, mogą być udzielane przez naczelnika więzienia następujące ulgi i nagrody:
a)
pochwała na osobności lub w obecności więźniów albo komitetu więziennego;
b)
możność otrzymywania książek z poza bibljoteki więziennej;
c)
pozwolenie na częstsze korzystanie z bibljoteki więziennej;
d)
pozwolenie na otrzymywanie do cel kajetów, przyborów piśmiennych i podręczników szkolnych;
e)
bezpłatne udzielanie pocztówek, papieru listowego, kopert i znaczków pocztowych;
f)
pozwolenie na przyjmowanie odwiedzin oraz pisanie i otrzymywanie listów w częstszych odstępach czasu;
g)
pozwolenie na przyjmowanie odwiedzających osób w pomieszczeniach bez siatki w obecności funkcjonarjuszów więziennych;
h)
możność dopomagania rodzinie pieniędzmi, zarobionemi w więzieniu;
i)
zwiększenie zarobku;
j)
pozwolenie na zakup artykułów żywnościowych za pieniądze, złożone do depozytu lub otrzymane za pracę;
k)
dłuższe korzystanie ze światła;
l)
nagradzanie za postępy w nauce - książkami, a za pilność w pracy - narzędziami rzemieślniczemi;
m)
zezwolenie na uczęszczanie na organizowane w więzieniu koncerty, przedstawienia teatralne, audycje radjowe i wyświetlanie obrazów;
n)
możność korzystania z dłuższego spaceru;
o)
zatrudnienie w bibljotece, pracą biurową lub w charakterze pomocnika nauczyciela w szkole;
p)
pozwolenie na palenie tytoniu;
r)
bezpłatne otrzymywanie tytoniu;
s)
możność noszenia przy sobie i umieszczania w celi przedmiotów, należących do zwykłego użytku osobistego;
t)
mianowanie starszym w celi lub pomocnikiem instruktora warsztatowego;
u)
przedstawienie do ułaskawienia;
w)
otrzymanie zapomogi przy zwolnieniu.

Powyższe ulgi i nagrody mogą otrzymywać więźniowie, niezależnie od ulg, które regulamin ustala dla poszczególnych kategoryj więźniów, w tem dla więźniów, odbywających karę według systemu progresywnego.

§  178.
Naczelnik więzienia prowadzi wykaz udzielonych więźniom ulg i nagród (księgę ulg i nagród); na podstawie tej księgi sporządza statystyczny wykaz udzielonych ulg i nagród, którego odpis przedstawia co kwartał Ministerstwu Sprawiedliwości.