Rozdział 3 - Obowiązki naczelników więzień. - Regulamin więzienny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.71.577

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 1931 r.

Rozdział  III.

Obowiązki naczelników więzień.

§  14.
Naczelnik więzienia jest przełożonym więzienia; kieruje on wszystkiemi działami służby, stale je kontroluje i jest odpowiedzialny za swoje i swoich podwładnych czynności. Jako przełożonemu, naczelnikowi więzienia służy prawo nakładania kar, w granicach obowiązujących przepisów, na podwładnych mu funkcjonarjuszów więziennych oraz na więźniów.
§  15.
Naczelnik więzienia jest osobiście odpowiedzialny za spokój i porządek w więzieniu.
§  16.
Naczelnik więzienia jest odpowiedzialny za ścisłe wykonanie orzeczeń, nakazów i decyzyj władz do tego uprawnionych, oraz za wykonanie kary zgodnie z obowiązującemi przepisami.
§  17.
Naczelnik więzienia ma obowiązek dbać o racjonalną organizację pod względem wychowawczym i dochodowym pracy więźniów, o opiekę religijną dla nich, o nauczanie szkolne i pozaszkolne, o stan sanitarny więzienia, stan zdrowotny więźniów, należyte ich odżywianie oraz odzież i posłanie.

Naczelnik więzienia ma obowiązek dbać o oszczędne wydatkowanie sum pieniężnych, materjałów, artykułów żywnościowych, oraz o zgodne z obowiązującemi przepisami przechowywanie majątku państwowego lub majątku zdeponowanego przez więźniów.

Naczelnik więzienia jest odpowiedzialny za należyte prowadzenie biurowości, ksiąg i rachunkowości, oraz za terminowe przedstawianie budżetów, bilansów i sprawozdań, jako też za wykonywanie zleceń władz zwierzchnich i nadzorczych.

§  18.
Naczelnik więzienia obowiązany jest dokonywać dziennych i nocnych inspekcyj więzienia, stale kontrolować księgi, rachunkowość, stan kasy, magazyny i kuchnię, jako też sprawdzać depozyty więźniów. O wynikach kontroli pisze odnośne adnotacje we właściwych księgach lub sporządza osobne protokóły.
§  19.
Naczelnik więzienia dokonywa podziału czynności między podwładnymi funkcjonarjuszami więzienia, daje im wskazówki, wyjaśnienia oraz dba o ich zawodowe wyszkolenie. Zarządzenia swoje oraz rozporządzenia władz przełożonych (nominacje, zwolnienia, odznaczenia, urlopy, zastępstwa, podział czynności, nakładanie kar) ogłasza na piśmie w codziennych rozkazach; w tym celu prowadzi księgę rozkazów.
§  20.
Naczelnik więzienia w ważnych i nie cierpiących zwłoki wypadkach może wydawać niezbędne zarządzenia, przekraczające zakres jego uprawnień, z zachowaniem jednak obowiązujących przepisów. O wszelkich tego rodzaju zarządzeniach naczelnik więzienia obowiązany jest złożyć natychmiast raport na piśmie władzom przełożonym, z podaniem szczegółowych motywów swego zarządzenia. Naczelnik więzienia obowiązany jest również donosić natychmiast władzom przełożonym o wszelkich wyjątkowych wydarzeniach, zaszłych w więzieniu (np. ucieczka więźniów, zaburzenia, bunt, pożar, epidemja, samobójstwo, głodówka i t. p.).
§  21.
W czasie nieobecności naczelnika więzienia zastępuje go najstarszy służbowo urzędnik, o ile przez władze przełożone nie został ustanowiony stały zastępca. Jeżeli w więzieniu niema pomocników naczelnika, oraz w braku innych zarządzeń władz przełożonych, zastępuje naczelnika więzienia, starszy dozorca. Naczelnik, w razie swego oddalenia się z więzienia, winien zawiadomić zastępcę o miejscu swego pobytu.