Dział 6 - Udział prokuratora w postępowaniu sądowym w sprawach karnych - Regulamin wewnętrznego urzędowania wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.924

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2015 r.

DZIAŁ  VI

Udział prokuratora w postępowaniu sądowym w sprawach karnych

Udział prokuratora w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji

§  190.
1.
Do udziału w rozprawie (posiedzeniu) wyznacza się jako referenta sądowego sprawy prokuratora, który w tej sprawie prowadził postępowanie przygotowawcze lub był jej współreferentem, nadzorował postępowanie przygotowawcze albo sporządził lub zatwierdził akt oskarżenia. Wyznaczenie jako referenta sądowego sprawy innego prokuratora jest dopuszczalne wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.
2.
W sprawach skomplikowanych, a także w przypadku gdy postępowanie prowadził zespół prokuratorów albo przemawia za tym dobro postępowania, do udziału w rozprawie (posiedzeniu) można wyznaczyć więcej niż jednego prokuratora.
3.
W razie niemożności dalszego udziału prokuratora w postępowaniu sądowym kierownik jednostki jest zobowiązany niezwłocznie wyznaczyć nowego referenta sądowego sprawy i powiadomić o tym prezesa sądu.
§  191.
1.
Prokurator informuje przełożonego o zastosowaniu przez sąd art. 387 k.p.k.
2.
Przełożony, niezależnie od prokuratora, może złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie uzasadnienia orzeczenia.
3.
W przypadku określonym w ust. 2, po uzyskaniu sporządzonego na piśmie uzasadnienia orzeczenia, przełożony może wyznaczyć innego prokuratora niż uczestniczący w rozprawie do dokonania oceny zasadności orzeczenia. Ocenę taką poprzedza zapoznanie się z aktami danej sprawy. W razie stwierdzenia braku podstaw do zaskarżenia orzeczenia prokurator przedstawia swoją ocenę na piśmie.

Środki odwoławcze

§  192.
Środek odwoławczy od orzeczenia sądu pierwszej instancji przesyła do sądu prokurator, który skierował akt oskarżenia lub prowadził sprawę w postępowaniu przed sądem. W przypadku braku takiej możliwości środek odwoławczy przesyła prokurator wyznaczony przez kierownika jednostki.
§  193.
Przy powoływaniu się na dowód należy w uzasadnieniu środka odwoławczego wskazać numer karty akt sprawy, a także postanowienie o ujawnieniu dowodu.

Udział prokuratora w postępowaniu przed sądem odwoławczym

§  194.
Do udziału w postępowaniu przed sądem odwoławczym, w którym bierze udział prokurator wojskowej prokuratury garnizonowej, wyznacza się prokuratora, który mógł zostać wyznaczony na podstawie § 190 do udziału w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji.
§  195.
O cofnięciu środka odwoławczego zawiadamia się prokuratora, który zaskarżył orzeczenie, podając mu motywy tej decyzji.
§  196.
Akta nadzoru zwraca się właściwej jednostce, podając w miarę potrzeby główne motywy stanowiska sądu odwoławczego oraz ocenę tego stanowiska.
§  197.
Zwracając akta nadzoru wojskowemu prokuratorowi okręgowemu lub wojskowemu prokuratorowi garnizonowemu, powiadamia się go o dostrzeżonych w postępowaniu odwoławczym uchybieniach postępowania przygotowawczego lub sądowego, a w miarę potrzeby podejmuje się odpowiednie środki oddziaływania służbowego.

Zaskarżanie prawomocnych orzeczeń

§  198.
1.
W razie stwierdzenia w orzeczeniu sądu odwoławczego uchybień wymienionych w art. 439 k.p.k. lub innego rażącego naruszenia prawa, o którym mowa w art. 523 k.p.k., wniosek o doręczenie orzeczenia kieruje do sądu odwoławczego kierownik jednostki, której prokurator brał udział w postępowaniu przed sądem odwoławczym.
2.
Kasację od orzeczenia, o którym mowa w ust. 1, wnosi do IWSN za pośrednictwem sądu odwoławczego odpowiednio prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej lub prokurator wojskowej prokuratury okręgowej.
3.
Odpowiedź na kasację składa odpowiednio prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej lub wojskowej prokuratury okręgowej w terminie 14 dni od dnia otrzymania kasacji innej strony. Uznając kasację za oczywiście bezzasadną, prokurator zarządza przesłanie odpowiedzi przesyłką poleconą za zwrotnym pokwitowaniem odbioru podmiotom wymienionym w art. 530 § 5 k.p.k., o czym informuje sąd, a po nadejściu zwrotnych pokwitowań jej odbioru przesyła je do sądu w ślad za odpowiedzią na kasację.
4.
W przypadku niesporządzenia przez sąd odwoławczy uzasadnienia orzeczenia w czasie powodującym zagrożenie upływu terminu, o którym mowa w art. 524 § 3 k.p.k., wojskowy prokurator okręgowy, na 2 miesiące przed upływem tego terminu, zawiadamia o tym prezesa sądu odwoławczego.
§  199.
1.
Wniosek o wniesienie przez Naczelnego Prokuratora Wojskowego kasacji w trybie art. 672a k.p.k. składa wojskowy prokurator okręgowy. W przypadku gdy kasacja ma być wniesiona na niekorzyść oskarżonego, wniosek taki składa się nie później niż na 4 miesiące od daty uprawomocnienia się orzeczenia.
2.
Wraz z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, przesyła się akta główne oraz akta nadzoru sprawy.
§  200.
1.
Uznając potrzebę wznowienia postępowania sądowego z urzędu lub na skutek wniosku uprawnionej osoby, kierownik jednostki, w której prowadzono sprawę, przedstawia kierownikowi jednostki wyższego stopnia stosowny wniosek wraz z aktami sprawy.
2.
W razie uznania wniosku za niezasadny pozostawia się go bez rozpoznania i powiadamia o tym zainteresowanego, podając motywy odmowy.
3.
W sprawie, w której akt oskarżenia wniósł wojskowy prokurator okręgowy, wniosek o skierowanie do sądu wniosku o wznowienie postępowania z urzędu lub zasługujący na uwzględnienie wniosek uprawnionej osoby o wznowienie postępowania przesyła się do Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
4.
Wniosek o wznowienie postępowania przesyła do właściwego sądu wojskowy prokurator okręgowy.