Rozdział 4 - Wewnętrzna struktura organizacyjna sądów powszechnych - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.38.218

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lutego 2005 r.

Rozdział  4 5

Wewnętrzna struktura organizacyjna sądów powszechnych

§  13.
1.
Sąd apelacyjny dzieli się na wydziały:
1)
wydział cywilny - do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego oraz rodzinnego i opiekuńczego,
2)
wydział karny - do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw z zakresu prawa karnego,
3)
wydział pracy i ubezpieczeń społecznych - do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
2.
Do wykonywania czynności nadzoru nad działalnością administracyjną sądów oraz dotyczących szkolenia pracowników sądów wojewódzkich i rejonowych tworzy się ponadto w sądzie apelacyjnym wydział wizytacji i doskonalenia kadr; przewodniczącym tego wydziału jest wiceprezes sądu, jeżeli funkcji tej nie zastrzegł dla siebie prezes sądu apelacyjnego,
3.
W wydziale, o którym mowa w ust. 2, wyodrębnia się sekcję do spraw szkolenia aplikantów i doskonalenia kadr pracowników sądów oraz innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości w okręgu sądu apelacyjnego.
§  14.
1.
Sąd wojewódzki dzieli się na wydziały:
1)
wydział cywilny - do spraw z zakresu prawa cywilnego oraz do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw należących do właściwości sądów rodzinnych,
2)
wydział karny - do spraw z zakresu prawa karnego,
3)
wydział penitencjarny i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych - do spraw penitencjarnych i nadzoru nad sądowym postępowaniem wykonawczym w sprawach karnych,
4)
wydział pracy - do spraw z zakresu prawa pracy,
5)
wydział ubezpieczeń społecznych - do spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych,
6)
wydział gospodarczy - do spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego, powierzonych sądom gospodarczym.
2.
W sądzie wojewódzkim, w którym wpływ spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych jest niewielki, zamiast odrębnych wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych działa wydział pracy i ubezpieczeń społecznych.
3.
Sąd wojewódzki, w którym nie utworzono wydziału gospodarczego, wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych, ani wydziału penitencjarnego i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych, dzieli się na wydziały wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2, przy czym sprawy penitencjarne i nadzoru nad sądowym postępowaniem wykonawczym w sprawach karnych należą do właściwości wydziału karnego.
§  15.
Do wykonywania czynności nadzoru tworzy się w sądzie wojewódzkim referat wizytacyjny, chyba że nie pozwalają na to warunki organizacyjne sądu.
§  16.
1.
Sąd rejonowy dzieli się na wydziały:
1)
wydział cywilny - do spraw z zakresu prawa cywilnego,
2)
wydział karny - do spraw z zakresu prawa karnego,
3)
wydział rodzinny i nieletnich (sąd rodzinny) - do spraw:
a)
z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego,
b)
dotyczących demoralizacji i czynów karalnych nieletnich,
c)
dotyczących leczenia osób uzależnionych od alkoholu oraz od środków odurzających i psychotropowych,
4)
wydział pracy (sąd pracy) - do spraw z zakresu prawa pracy,
5)
wydział gospodarczy - do spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego powierzonych sądom gospodarczym oraz do prowadzenia rejestrów powierzonych sądom rejonowym,
6) 6
wydział ksiąg wieczystych.
2. 7
Sąd rejonowy, w którym nie utworzono wydziału rodzinnego i nieletnich, wydziału pracy ani wydziału gospodarczego, dzieli się na wydziały wymienione w ust. 1 pkt 1, 2 i 6.
§  17.
1.
W zarządzeniu o utworzeniu w sądzie apelacyjnym, wojewódzkim i rejonowym innego wydziału niż wymienione w § 13, 14 i 16 określa się jego nazwę i zakres spraw przekazanych temu wydziałowi.
2.
Poszczególne wydziały oznacza się kolejnymi liczbami rzymskimi.
§  18.
1.
Jeżeli rodzaje i liczba spraw za tym przemawiają, w ramach wydziałów wymienionych w przepisach poprzedzających mogą być utworzone sekcje dla określonych rodzajów spraw.
2.
Sekcje, o których mowa w ust. 1, tworzy prezes sądu apelacyjnego w wydziałach sądu apelacyjnego, a prezes sądu wojewódzkiego - w wydziałach sądu wojewódzkiego i sądów rejonowych w uzgodnieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
§  19.
Przewodniczącymi wydziałów w sądach wojewódzkich są wiceprezesi tych sądów lub wyznaczeni sędziowie. W sądach wojewódzkich o obsadzie etatowej powyżej 15 sędziów wiceprezesi tych sądów mogą nie przewodniczyć wydziałowi.
§  20.
Przewodniczącymi wydziałów w sądach rejonowych są prezesi i wiceprezesi tych sądów lub wyznaczeni sędziowie. W sądach rejonowych o obsadzie etatowej powyżej 10 sędziów prezesi tych sądów mogą nie przewodniczyć wydziałowi, a w sądach rejonowych o obsadzie powyżej 20 sędziów również wiceprezesi tych sądów mogą nie przewodniczyć wydziałowi.
§  21.
Każdy wydział posiada oddzielny sekretariat.
§  22.
Czynności z zakresu administracji sądowej, mające na celu zapewnienie warunków do realizacji podstawowej działalności sądów, są wykonywane w oddziałach sądów apelacyjnych, wojewódzkich i rejonowych.
§  23.
W sądzie apelacyjnym tworzy się oddziały: administracyjny, finansowy, kadr, gospodarczy oraz inwestycji i remontów.
§  24.
1.
W sądzie wojewódzkim tworzy się oddziały administracyjny i finansowy.
2.
W sądzie wojewódzkim o większej liczbie etatów mogą być również utworzone inne wyspecjalizowane komórki organizacyjne, powołane do wykonywania czynności z zakresu poszczególnych działów administracji sądowej.
§  25.
W sądzie apelacyjnym oraz w sądzie wojewódzkim, o którym mowa w § 24 ust. 2, na wniosek prezesa sądu może być utworzone stanowisko dyrektora administracyjnego.
§  26.
1.
W sądzie rejonowym tworzy się oddział administracyjny oraz stanowisko pracy głównego księgowego.
2.
W sądzie rejonowym o większej liczbie etatów może być utworzony oddział finansowy.
§  27.
Organizację i zakres działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej, a także tryb tworzenia komórek organizacyjnych, o których mowa w § 24 ust. 2 oraz w § 26 ust. 2, określają przepisy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej.
§  271.
1.
Zadania związane ze współpracą sądu z prasą wykonuje prezes sądu lub wiceprezes albo wyznaczony sędzia.
2.
W sądach apelacyjnych i w sądach wojewódzkich mogą działać rzecznicy prasowi. Rzecznika prasowego powołuje prezes sądu; w zakresie działalności prasowo-informacyjnej rzecznik podlega bezpośrednio prezesowi sądu.
3.
Obowiązki dotyczące współdziałania sądu z prasą określają odrębne przepisy.
5 Rozdział 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
6 § 16 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
7 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.