Tytuł 1 - Wewnętrzna organizacja i zasady funkcjonowania sądów apelacyjnych, wojewódzkich i rejonowych w sprawach administracji i nadzoru administracyjnego - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów powszechnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.38.218

Akt utracił moc
Wersja od: 5 lutego 2005 r.

TYTUŁ  I

Wewnętrzna organizacja i zasady funkcjonowania sądów apelacyjnych, wojewódzkich i rejonowych w sprawach administracji i nadzoru administracyjnego

ZASADY ORGANIZACJI SĄDÓW

Przepisy wstępne

§  1.
Rozporządzenie określa wewnętrzną organizację i zasady funkcjonowania sądów powszechnych i ich organów oraz czynności tych sądów we wszystkich rodzajach spraw.
§  2.
Pracownicy sądowi są obowiązani kierować się w swej pracy troską o umacnianie poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego, a także praw i słusznych interesów obywateli; obowiązkiem pracowników sądu jest wykonanie każdej powierzonej czynności sprawnie i dokładnie, w sposób zapewniający prawidłową realizację zadań sądu.
§  3.
Szczegółowe unormowania dotyczące sekretariatów i innych komórek administracyjnych sądu regulują przepisy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej.

Nazwy sądów

§  4.
1. 2
Nazwę sądu apelacyjnego, wojewódzkiego i rejonowego ustala się zgodnie z nazwą miejscowości stanowiącej jego siedzibę.
2.
Jeżeli dwa lub więcej sądów rejonowych ma tę samą stałą siedzibę, nazwy sądów utworzonych dla poszczególnych dzielnic uzupełnia się przez wskazanie zakresu ich właściwości terytorialnej.
3.
Nazwę sądu funkcjonującego w tymczasowej siedzibie uzupełnia się przez dodanie wyrazów "z tymczasową siedzibą w ................".
§  5.
1.
Ośrodki zamiejscowe sądów wojewódzkich oraz wydziały zamiejscowe sądów rejonowych używają nazwy swego sądu z dodaniem wyrazów "Ośrodek (Wydział) Zamiejscowy w ................".
2.
Roki sądowe, dla których utworzono stały sekretariat, oznacza się nazwą: "Sąd wojewódzki (Rejonowy) w ................ Roki sądowe w ................ Stały Sekretariat".
§  6.
1. 3
W sądach apelacyjnych i wojewódzkich istniejące odrębne jednostki organizacyjne do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych używają nazwy swego sądu, uzupełnionej wyrazami "Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych".
2.
W sądach rejonowych istniejące odrębne jednostki organizacyjne do spraw z zakresu prawa pracy używają nazwy swego sądu, uzupełnionej wyrazami "Sąd Pracy".
3.
Wydziały rodzinne i nieletnich sądów rejonowych używają nazwy swego sądu, uzupełnionej wyrazami "Sąd Rodzinny".
4. 4
W sądach wojewódzkich i rejonowych istniejące odrębne jednostki organizacyjne do spraw gospodarczych używają nazwy swego sądu, uzupełnionej wyrazami "Sąd Gospodarczy".
§  7.
1.
Nazwy sądów, ustalone w sposób wskazany w paragrafach poprzedzających, używa się w pieczęciach urzędowych, w orzeczeniach i dokumentach wydawanych przez sąd oraz umieszcza na aktach spraw danego sądu i na wszelkich pismach wychodzących z sądu.
2.
W orzeczeniach i na aktach spraw sądowych oraz wszelkich pismach wychodzących z poszczególnych wydziałów sądu oprócz nazwy sądu podaje się również nazwę wydziału.

Urządzenia zewnętrzne i wewnętrzne sądu

§  8.
1.
Na tablicach na zewnątrz gmachu, w którym mieści się sąd, nie wymienia się siedziby sądu.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do sądów funkcjonujących w tymczasowych siedzibach, ośrodków i wydziałów zamiejscowych oraz roków sądowych, dla których utworzono stały sekretariat. W tych wypadkach napis na zewnątrz gmachu sądowego powinien wskazywać zarówno stałą (właściwą) siedzibę sądu, jak i siedzibę tymczasową lub - odpowiednio - siedzibę ośrodka (wydziału) zamiejscowego albo roków sądowych.
§  9.
1.
Na zewnątrz budynku sądowego umieszcza się w widocznym miejscu tablicę z nazwą sądu oraz godłem państwowym.
2.
Jeżeli w budynku mieści się więcej niż jeden sąd (np. sąd wojewódzki i rejonowy), każdemu z tych sądów odpowiadać powinna odrębna tablica z właściwym napisem.
§  10.
1.
Wewnątrz budynku, przy wejściu do pomieszczeń sądowych, umieszcza się tablicę orientacyjną, wskazującą pełne nazwy poszczególnych komórek organizacyjnych sądu oraz oznaczenia numerów pomieszczeń, w których mieści się każda z tych komórek, z podaniem godzin przyjęć i załatwiania interesantów w określonych rodzajach spraw, w tym również informacje o przyjmowaniu interesantów w ustalonych godzinach popołudniowych.
2.
Treść tablic orientacyjnych w sądach rejonowych powinna zawierać ponadto informacje o komorniku (komornikach) danego sądu, ze wskazaniem jego siedziby, terytorialnego zakresu działania i godzin przyjmowania interesantów.
§  11.
W widocznym i ogólnie dostępnym miejscu pomieszczeń sądowych umieszcza się tablicę przeznaczoną do wywieszania obwieszczeń przewidzianych przepisami postępowania.
§  12.
1.
W sali rozpraw część przeznaczona dla publiczności powinna być oddzielona od części, w której znajdują się stół sędziowski oraz miejsca dla osób uczestniczących w rozprawie.
2.
Obok sali rozpraw powinny znajdować się wydzielone pomieszczenie dla świadków i pokój narad oraz właściwie usytuowane i odpowiednio zabezpieczone pomieszczenie dla doprowadzonych do sądu osób nie pozostających na wolności.

Wewnętrzna struktura organizacyjna sądów powszechnych

§  13.
1.
Sąd apelacyjny dzieli się na wydziały:
1)
wydział cywilny - do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego oraz rodzinnego i opiekuńczego,
2)
wydział karny - do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw z zakresu prawa karnego,
3)
wydział pracy i ubezpieczeń społecznych - do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
2.
Do wykonywania czynności nadzoru nad działalnością administracyjną sądów oraz dotyczących szkolenia pracowników sądów wojewódzkich i rejonowych tworzy się ponadto w sądzie apelacyjnym wydział wizytacji i doskonalenia kadr; przewodniczącym tego wydziału jest wiceprezes sądu, jeżeli funkcji tej nie zastrzegł dla siebie prezes sądu apelacyjnego,
3.
W wydziale, o którym mowa w ust. 2, wyodrębnia się sekcję do spraw szkolenia aplikantów i doskonalenia kadr pracowników sądów oraz innych jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości w okręgu sądu apelacyjnego.
§  14.
1.
Sąd wojewódzki dzieli się na wydziały:
1)
wydział cywilny - do spraw z zakresu prawa cywilnego oraz do rozpoznawanych w drugiej instancji spraw należących do właściwości sądów rodzinnych,
2)
wydział karny - do spraw z zakresu prawa karnego,
3)
wydział penitencjarny i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych - do spraw penitencjarnych i nadzoru nad sądowym postępowaniem wykonawczym w sprawach karnych,
4)
wydział pracy - do spraw z zakresu prawa pracy,
5)
wydział ubezpieczeń społecznych - do spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych,
6)
wydział gospodarczy - do spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego, powierzonych sądom gospodarczym.
2.
W sądzie wojewódzkim, w którym wpływ spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych jest niewielki, zamiast odrębnych wydziałów pracy i ubezpieczeń społecznych działa wydział pracy i ubezpieczeń społecznych.
3.
Sąd wojewódzki, w którym nie utworzono wydziału gospodarczego, wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych, ani wydziału penitencjarnego i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych, dzieli się na wydziały wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2, przy czym sprawy penitencjarne i nadzoru nad sądowym postępowaniem wykonawczym w sprawach karnych należą do właściwości wydziału karnego.
§  15.
Do wykonywania czynności nadzoru tworzy się w sądzie wojewódzkim referat wizytacyjny, chyba że nie pozwalają na to warunki organizacyjne sądu.
§  16.
1.
Sąd rejonowy dzieli się na wydziały:
1)
wydział cywilny - do spraw z zakresu prawa cywilnego,
2)
wydział karny - do spraw z zakresu prawa karnego,
3)
wydział rodzinny i nieletnich (sąd rodzinny) - do spraw:
a)
z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego,
b)
dotyczących demoralizacji i czynów karalnych nieletnich,
c)
dotyczących leczenia osób uzależnionych od alkoholu oraz od środków odurzających i psychotropowych,
4)
wydział pracy (sąd pracy) - do spraw z zakresu prawa pracy,
5)
wydział gospodarczy - do spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego powierzonych sądom gospodarczym oraz do prowadzenia rejestrów powierzonych sądom rejonowym,
6) 6
wydział ksiąg wieczystych.
2. 7
Sąd rejonowy, w którym nie utworzono wydziału rodzinnego i nieletnich, wydziału pracy ani wydziału gospodarczego, dzieli się na wydziały wymienione w ust. 1 pkt 1, 2 i 6.
§  17.
1.
W zarządzeniu o utworzeniu w sądzie apelacyjnym, wojewódzkim i rejonowym innego wydziału niż wymienione w § 13, 14 i 16 określa się jego nazwę i zakres spraw przekazanych temu wydziałowi.
2.
Poszczególne wydziały oznacza się kolejnymi liczbami rzymskimi.
§  18.
1.
Jeżeli rodzaje i liczba spraw za tym przemawiają, w ramach wydziałów wymienionych w przepisach poprzedzających mogą być utworzone sekcje dla określonych rodzajów spraw.
2.
Sekcje, o których mowa w ust. 1, tworzy prezes sądu apelacyjnego w wydziałach sądu apelacyjnego, a prezes sądu wojewódzkiego - w wydziałach sądu wojewódzkiego i sądów rejonowych w uzgodnieniu z Ministrem Sprawiedliwości.
§  19.
Przewodniczącymi wydziałów w sądach wojewódzkich są wiceprezesi tych sądów lub wyznaczeni sędziowie. W sądach wojewódzkich o obsadzie etatowej powyżej 15 sędziów wiceprezesi tych sądów mogą nie przewodniczyć wydziałowi.
§  20.
Przewodniczącymi wydziałów w sądach rejonowych są prezesi i wiceprezesi tych sądów lub wyznaczeni sędziowie. W sądach rejonowych o obsadzie etatowej powyżej 10 sędziów prezesi tych sądów mogą nie przewodniczyć wydziałowi, a w sądach rejonowych o obsadzie powyżej 20 sędziów również wiceprezesi tych sądów mogą nie przewodniczyć wydziałowi.
§  21.
Każdy wydział posiada oddzielny sekretariat.
§  22.
Czynności z zakresu administracji sądowej, mające na celu zapewnienie warunków do realizacji podstawowej działalności sądów, są wykonywane w oddziałach sądów apelacyjnych, wojewódzkich i rejonowych.
§  23.
W sądzie apelacyjnym tworzy się oddziały: administracyjny, finansowy, kadr, gospodarczy oraz inwestycji i remontów.
§  24.
1.
W sądzie wojewódzkim tworzy się oddziały administracyjny i finansowy.
2.
W sądzie wojewódzkim o większej liczbie etatów mogą być również utworzone inne wyspecjalizowane komórki organizacyjne, powołane do wykonywania czynności z zakresu poszczególnych działów administracji sądowej.
§  25.
W sądzie apelacyjnym oraz w sądzie wojewódzkim, o którym mowa w § 24 ust. 2, na wniosek prezesa sądu może być utworzone stanowisko dyrektora administracyjnego.
§  26.
1.
W sądzie rejonowym tworzy się oddział administracyjny oraz stanowisko pracy głównego księgowego.
2.
W sądzie rejonowym o większej liczbie etatów może być utworzony oddział finansowy.
§  27.
Organizację i zakres działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej, a także tryb tworzenia komórek organizacyjnych, o których mowa w § 24 ust. 2 oraz w § 26 ust. 2, określają przepisy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej.
§  271.
1.
Zadania związane ze współpracą sądu z prasą wykonuje prezes sądu lub wiceprezes albo wyznaczony sędzia.
2.
W sądach apelacyjnych i w sądach wojewódzkich mogą działać rzecznicy prasowi. Rzecznika prasowego powołuje prezes sądu; w zakresie działalności prasowo-informacyjnej rzecznik podlega bezpośrednio prezesowi sądu.
3.
Obowiązki dotyczące współdziałania sądu z prasą określają odrębne przepisy.

Roki sądowe

§  28.
W razie zarządzenia odbywania poza siedzibą sądu stałych posiedzeń sądu wojewódzkiego lub sądu rejonowego, prezes sądu wojewódzkiego określa rodzaje spraw, jakie mają być rozpatrywane na rokach sądowych. Jednocześnie prezes - uwzględniając warunki komunikacyjne oraz interesy obywateli, po zasięgnięciu opinii terenowych organów administracji państwowej o właściwości ogólnej - oznacza stałe dni miesiąca, w których odbywać się będą roki, oraz obszar, z którego sprawy będą rozpatrywane na rokach, a także miejsce ich odbywania.
§  29.
W miejscowości, w której odbywają się roki, może być utworzony stały sekretariat, spełniający czynności sekretariatu wydziału.
§  30.
Prezes właściwego sądu wyznacza sędziego, który pełni czynności przewodniczącego wydziału w zakresie spraw rozpoznawanych na rokach.

Pieczęcie urzędowe

§  31.
Wszystkie sądy i prezesi sądów mają pieczęcie urzędowe z wizerunkiem orła i napisem, odpowiadające obowiązującym przepisom.
§  32.
Poszczególne wydziały sądu mogą używać osobnych egzemplarzy pieczęci. Kontrolę wydanych pieczęci prowadzi prezes sądu. Pieczęcie o jednakowej treści są oznaczone numerami rozpoznawczymi.
§  33.
Odpowiedzialność za przechowywanie pieczęci wydanych do użytku wydziałów spoczywa na kierownikach sekretariatów.

CZYNNOŚCI PREZESA I WICEPREZESA SĄDU

§  34.
1.
Prezes sądu kieruje powierzonym mu sądem, pełni czynności administracji sądowej oraz sprawuje nadzór nad działalnością sądu.
2. 8
Do obowiązków prezesa sądu wojewódzkiego należą ponadto sprawy administracji i nadzoru nad sądami rejonowymi w okręgu sądu wojewódzkiego powierzonego jego kierownictwu, z wyłączeniem spraw przekazanych przez Ministra Sprawiedliwości prezesowi sądu apelacyjnego.
§  35. 9
(skreślony).
§  36.
Do obowiązków prezesa sądu w zakresie administracji należy w szczególności:
1)
troska o dobór odpowiednich kadr,
2)
usprawnianie organizacji i techniki pracy sądu,
3)
dbałość o należytą kulturę pracy i sprawność postępowania w sądzie,
4)
szkolenie pracowników sądowych, ławników ludowych i kuratorów społecznych,
5)
kierowanie wykonaniem budżetu,
6) 10
zarząd oraz przestrzeganie zasad ochrony i bezpieczeństwa obiektów sądowych stosownie do przepisów aktualnego ramowego wewnętrznego regulaminu w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w jednostkach organizacyjnych resortu,
7)
zaopatrzenie materiałowe sądu,
8)
terminowa sprawozdawczość,
9)
zapewnianie pracownikom odpowiednich warunków socjalnych,
10)
dbałość o estetykę pomieszczeń sądowych.
§  37.
Kierownik ośrodka zamiejscowego sądu wojewódzkiego oraz przewodniczący wydziału zamiejscowego sądu rejonowego wykonują czynności z zakresu administracji, które powierzy im prezes właściwego sądu.
§  38. 11
Do obowiązków prezesa sądu w zakresie sprawowanego nadzoru - niezależnie od obowiązków określonych w przepisach odrębnych - należy:
1) 12
(skreślony),
2)
zaznajamianie się z orzecznictwem kierowanego sądu,
3)
ocena orzecznictwa na tle zadań wymiaru sprawiedliwości w zakresie ochrony porządku prawnego,
4)
sygnalizowanie potrzeby wystąpienia o wyjaśnienie przepisów prawnych,
5) 13
(skreślony),
6)
analizowanie materiałów statystycznych dotyczących pracy sądu,
7)
ocena sprawozdań przewodniczących wydziałów o wynikach pracy sekretariatów oraz badanie prawidłowości działalności budżetowej, administracyjnej i gospodarczej sądu,
8) 14
prowadzenie wykazów służbowych sędziów oraz dokonywanie okresowych ocen kwalifikacyjnych innych pracowników sądowych na podstawie odrębnych przepisów,
9)
rozpatrywanie skarg, wniosków i listów obywateli, dotyczących pracy sądu,
10)
wydawanie stosownych zarządzeń, a także podejmowanie odpowiednich środków w razie stwierdzenia w czynnościach sędziów i innych pracowników sądowych usterek i uchybień,
11)
nadzór i kontrola pracy przewodniczących wydziałów.
§  39. 15
 
1.
Prezes sądu wojewódzkiego wykonuje w stosunku do sądów rejonowych w okręgu sądu wojewódzkiego powierzonego jego kierownictwu odpowiednie obowiązki, określone w § 38, z wyłączeniem obowiązków powierzonych przez Ministra Sprawiedliwości prezesowi sądu apelacyjnego.
2.
Szczegółowy podział zadań pomiędzy prezesami sądu apelacyjnego i wojewódzkiego w zakresie wykonywania nadzoru nad działalnością administracyjną sądów przez Ministra Sprawiedliwości oraz jego organy określają odrębne przepisy.
3.
Do obowiązków prezesa sądu wojewódzkiego należy ponadto:
1)
opracowywanie propozycji co do stanu zatrudnienia w sądzie wojewódzkim i sądach rejonowych oraz - w zakresie nie zastrzeżonym do wyłącznej kompetencji Ministra Sprawiedliwości - załatwianie spraw kadrowych w odniesieniu do pracowników sądu wojewódzkiego oraz do zatrudnionych w sądach rejonowych: sędziów, asesorów i aplikantów sądowych, urzędników zajmujących stanowiska kierownicze, kuratorów zawodowych i komorników,
2)
prowadzenie ewidencji biegłych sądowych i tłumaczy przysięgłych,
3)
przedstawianie, w razie stwierdzenia potrzeby, Ministrowi Sprawiedliwości wniosków o wniesienie rewizji nadzwyczajnych od orzeczeń sądu wojewódzkiego oraz sądów rejonowych,
4)
przedstawianie Rzecznikowi Praw Obywatelskich na jego żądanie informacji o stanie sprawy prowadzonej w sądzie wojewódzkim lub w nadzorowanym sądzie rejonowym.
4.
Prezes sądu apelacyjnego opracowuje propozycje co do stanu zatrudnienia oraz załatwia sprawy kadrowe, nie zastrzeżone do wyłącznej kompetencji Ministra Sprawiedliwości - w odniesieniu do pracowników sądu apelacyjnego, opiniuje wnioski prezesów sądów wojewódzkich w zakresie potrzeb etatowych podległych im jednostek organizacyjnych, a także wykonuje odpowiednio obowiązki o których mowa w ust. 3 pkt 3 i 4.
§  40. 16
O wydaniu ważniejszych zarządzeń i wyjaśnień w sprawach z zakresu administracji prezes sądu apelacyjnego oraz prezes sądu wojewódzkiego zawiadamia Ministerstwo Sprawiedliwości.
§  41.
W czynnościach nadzorczych należących do prezesów sądów współdziałają wiceprezesi i przewodniczący wydziałów w zakresie spraw im powierzonych.
§  42. 17
Wiceprezes sądu wojewódzkiego, któremu powierzono kierownictwo sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, sprawuje nadzór nad podstawową działalnością tego sądu.
§  43.
Prezes sądu rejonowego podejmuje decyzje kadrowe w odniesieniu do pracowników kierowanego sądu, z wyłączeniem decyzji należących do kompetencji prezesa sądu wojewódzkiego.
§  44.
Prezes sądu rejonowego prowadzącego rejestr społeczno-zawodowych organizacji rolników organizuje kolegia arbitrażu społecznego dla rozstrzygania sporów, w których stroną są te organizacje, stosownie do odrębnych przepisów.
§  45.
1.
W ramach sprawowanego bezpośredniego nadzoru nad komornikami prezes sądu rejonowego:
1)
co najmniej raz na 6 miesięcy kontroluje z udziałem księgowego działalność komorników, zwracając szczególną uwagę na zapobieganie i usuwanie przyczyn przewlekłości postępowania egzekucyjnego oraz zapewnienie prawidłowości prowadzenia akt i ksiąg, a w razie dostrzeżenia uchybień lub przewinień - podejmuje stosowne środki,
2)
przeprowadza w razie potrzeby doraźne lustracje biur komorników,
3)
bada zasadność składanych w drodze administracyjnej skarg i wniosków dotyczących działalności komorników,
4)
ocenia prawidłowość organizacji pracy biur komorniczych.
2.
Prezes sądu rejonowego może zlecić wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1, sędziemu obeznanemu w sprawach egzekucyjnych.
§  46.
Prezes sądu rejonowego zapewnia komornikowi pomieszczenia niezbędne do składowania przedmiotów i przeprowadzania licytacji ruchomości zajmowanych w toku egzekucji.
§  47.
W razie śmierci komornika lub zawieszenia go w czynnościach, prezes sądu rejonowego podejmuje niezwłocznie działania mające na celu zabezpieczenie ksiąg, pieczęci, akt, pieniędzy i depozytów wartościowych znajdujących się w biurze komornika.
§  48.
1.
Jeżeli komornik nie może pełnić czynności z powodu przeszkód prawnych lub faktycznych, prezes sądu rejonowego pełnienie czynności komornika zleca zastępcy.
2.
Zastępcą komornika może być tylko komornik innego rewiru lub egzaminowany praktykant.
3.
W razie braku możliwości wyznaczenia zastępcy prezes sądu rejonowego zwraca się o jego ustanowienie do prezesa sądu wojewódzkiego.

ZGROMADZENIE OGÓLNE I KOLEGIUM

§  49.
Zgromadzenie ogólne sędziów i kolegium sądu wojewódzkiego zwołuje prezes sądu. Prezes sądu ustala również projekt porządku dziennego tego posiedzenia.
§  50.
Prezes sądu ustala termin posiedzenia, o którym mowa w § 49, tak aby umożliwić obecność wszystkim sędziom.
§  51.
Posiedzenia organów wymienionych w § 49 odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Protokół sporządza członek organu lub inna osoba wyznaczona przez prezesa. Protokół podpisują prezes sądu i protokołujący.
§  52. 18
(skreślony).

CZAS URZĘDOWANIA

§  53.
1. 19
Wyznaczanie sesji sądowych w okresie letnim, od 21 czerwca do 23 września, może być czasowo ograniczone do rozpoznawania spraw nie cierpiących zwłoki. Prezesi sądów wojewódzkich, za zgodą Ministra Sprawiedliwości - po zasięgnięciu opinii właściwego prokuratora wojewódzkiego - ustalą dokładny okres ograniczenia wyznaczania sesji sądowych, mając na uwadze warunki lokalne oraz potrzebę zapewnienia niezbędnej sprawności postępowania i załatwiania wpływających spraw. Czas przerwy w poszczególnych sądach nie może być dłuższy niż dwa miesiące.
2.
Za sprawy nie cierpiące zwłoki uważa się w szczególności:
1)
sprawy, w których zastosowano tymczasowe aresztowanie lub wniesiono o zastosowanie tego środka, orzeczono środek zabezpieczający, rozpoznawane w sądzie sprawy o wykroczenia, w których orzeczono kary aresztu, oraz sprawy o warunkowe przedterminowe zwolnienie, o udzielenie przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, a także sprawy rozpoznawane w trybie przyspieszonym,
2)
sprawy z zakresu prawa rodzinnego, z wyjątkiem spraw o rozwód i unieważnienie małżeństwa, sprawy dotyczące umieszczenia nieletniego w schronisku dla nieletnich, pilne czynności z zakresu postępowania wykonawczego w sprawach rodzinnych i nieletnich oraz z zakresu postępowania wyjaśniającego w sprawach nieletnich,
3)
sprawy z zakresu prawa pracy z powództwa pracownika oraz z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych,
4)
sprawy o naruszenie posiadania, sprawy z art. 768 i 794 kodeksu postępowania cywilnego (kpc) oraz skargi na czynności komornika, a także wnioski o wydanie zarządzeń tymczasowych.
§  54.
Prezes właściwego sądu ustala roczny plan urlopów sędziów i innych pracowników sądowych. Prezesom sądu wojewódzkiego urlopu udziela Minister Sprawiedliwości, a prezesom sądu rejonowego - prezes sądu wojewódzkiego.
§  55.
1. 20
Sekretariaty sądowe przyjmują interesantów przez czas urzędowania, a raz w tygodniu dodatkowo po południu, z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i zwyczajów.
2.
Prezesi sądów ustalają godziny przyjęć własnych oraz godziny przyjęć wiceprezesów i przewodniczących wydziałów.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
3 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
4 § 6 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 7 września 1989 r. (Dz.U.89.53.315) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1989 r.
5 Rozdział 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
6 § 16 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
7 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
8 § 34 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
9 § 35 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
10 § 36 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 16 maja 2000 r. (Dz.U.00.42.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 2000 r.
11 § 38 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
12 § 38 pkt 1 skreślony przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
13 § 38 pkt 5 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
14 § 38 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
15 § 39 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
16 § 40 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
17 § 42:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.70.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

18 § 52 skreślony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.
19 § 53 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 16 maja 2000 r. (Dz.U.00.42.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 2000 r.
20 § 55 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 25 września 1990 r. (Dz.U.90.66.394) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1990 r.