Rozdział 8 - Prowadzenie akt. - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach cywilnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.114.941

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1932 r.

Rozdział  VIII.

Prowadzenie akt.

§  92. 
Na wezwaniach, zawiadomieniach i dowodach doręczenia oraz na orzeczeniach i protokółach powinna być umieszczona sygnatura akt.
§  93. 
W razie rozłączenia roszczeń, objętych jednym pozwem, i przekazania ich do oddzielnego postępowania dla każdego postępowania zakłada się oddzielne akta, które wciąga się do właściwego repertorjum. Do założonych akt dołącza się uwierzytelnione przez sekretarza sądu odpisy poprzednich pism ze sprawy głównej. Opłaty z tem związane pobiera się w terminie, wyznaczonym przez przewodniczącego, od strony pozywającej.
§  94. 
W razie wydania zarządzenia tymczasowego (art. 841) akta dołącza się do akt z powództwa, wytoczonego w terminie wyznaczonym (art. 840).
§  95. 
W sprawach egzekucyjnych, toczących się według przepisów o egzekucji z nieruchomości, w sądzie grodzkim zakłada się akta po otrzymaniu bądź od strony bądź od komornika pierwszego pisma, dotyczącego egzekucji.

Do tych akt dołącza się wszelkie następne pisma aż do ukończenia egzekucji.

§  96. 
Sąd wezwany po wykonaniu zlecenia akta swoje przesyła sądowi wzywającemu. Akta te dołącza się do akt sądu wzywającego.

To samo stosuje się w przypadku zażądania pomocy przez sąd polubowny.

§  97. 
Orzeczenia, protokóły i inne pisma należy pisać czytelnie i z takim odstępem (marginesem), aby po wszyciu całkowita treść mogła być odczytana bez trudu.
§  98. 
Jeżeli wykonanie zarządzenia tymczasowego uzależnione jest od złożenia przez wierzyciela kaucji (art. 844 § 3), tytuł wykonawczy będzie mu wydany dopiero po złożeniu kaucji.
§  99. 
Dokumenty prywatne, będące dowodem roszczenia, złożone przez strony, sekretarz oddaje na przechowanie do kasy sądowej, a jeżeli nie jest to możliwe - wszywa się je do akt w kopercie zamkniętej i opieczętowanej. Na kopercie należy umieścić napis, stwierdzający jej zawartość.

W kasie sądowej prowadzi się księgę dokumentów prywatnych, złożonych przez strony.

§  100. 
Po przyjęciu dokumentu skarbnik czyni o tem wzmiankę w aktach sprawy w słowach: "Przyjęto na przechowanie w kasie ...... (ilość) dokument ...... i wciągnięto do księgi pod pozycją ......".

W razie zwrotu dokumentu skarbnik w tychże aktach obok poprzedniej wzmianki zaznacza: "Przyjęt ... dokument ... zwrócono dnia 19 ...... r.".

§  101. 
W toku postępowania wolno wydać stronie złożony przez nią dokument na zarządzenie przewodniczącego pod warunkiem złożenia odpisu, jeżeli prawo inaczej nie stanowi.

Po ukończeniu postępowania sekretarz, wydając stronie złożony (§ 99) przez nią dokument, powinien na nim wymienić, z jakich akt dokument wydano, oraz zaznaczyć, iż na jego podstawie zapadło orzeczenie sądu.

§  102. 
W karcie przeglądowej nie wpisuje się dowodów doręczenia, chyba że przewodniczący zarządzi inaczej; dowody te powinny być jednak wszyte i ponumerowane.
§  103. 
Akta odsyła się do archiwum, gdy postępowanie w instancjach jest zakończone.
§  104. 
Pisma sądowe należy sporządzać według wzorów, podanych w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości.