Rozdział 7 - Księgi biurowe. - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach cywilnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.114.941

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1932 r.

Rozdział  VII.

Księgi biurowe.

§  64. 
Repertorja dają wyjaśnienie o czynnościach sądu w każdej sprawie, służą do badań statystycznych i stanowią podstawę oznaczenia, układu i przechowywania akt.

Do repertorjów powinny być wnoszone zwięzłe adnotacje, dotyczące przebiegu sprawy. Adnotacje należy wnosić niezwłocznie po każdej dokonanej czynności.

§  65. 
W sądzie grodzkim prowadzi się repertoria następujące:
1)
"C" - dla spraw, rozpoznawanych w trybie postępowania ogólnego, oraz skarg o uchylenie wyroku sądu polubownego (art. 505);
2)
"N" - dla spraw, wytaczanych w trybie postępowania nakazowego i upominawczego;
3)
"E" - dla spraw egzekucyjnych, nie wyłączając skarg na czynności komornika;
4)
"Cps" - dla spraw pomocy prawnej;
5)
"Kl" - dla spraw o nadanie klauzuli wykonalności (art. 529 § 3 i 4);
6)
"Co" - dla spraw, wytaczanych w związku z postępowaniem w sądach polubownych (art. 485, 488 - 492, 500, 502), dla zarządzeń tymczasowych (art. 841 § 1), dla spraw o zabezpieczenie dowodów (art. 331), spraw wszczętych w trybie art. 392, wniosków o przyznanie prawa ubogich (art. 113), oraz wszelkich spraw, dla których niema odrębnych repertorjów; wszakże wniosków o przyznanie prawa ubogich, zgłoszonych w myśl art. 113 § 2, nie wpisuje się do repertorjum, lecz o przesłaniu wniosku właściwemu sądowi czyni się wzmiankę w wykazie pism wysyłanych (§ 95 reg. og.).
§  66. 
W sądzie okręgowym prowadzi się repertorja następujące:
1)
"C" - dla spraw, rozpoznawanych w trybie postępowania ogólnego, oraz skarg o uchylenie wyroku sądu polubownego (art. 505);
2)
"N" - dla spraw, wytaczanych w trybie postępowania nakazowego;
3)
,.Kl" - dla spraw o nadanie klauzuli wykonalności (art. 529 § 4 i 5);
4)
"Ca" - dla spraw z apelacji od orzeczeń sądów grodzkich;
5)
"Cz" - dla spraw z zażaleń na orzeczenia sądów grodzkich;
6)
"Co" - dla spraw, wytaczanych w związku z postępowaniem w sądach polubownych (art. 485, 488 - 492, 500 502) dla zarządzeń tymczasowych (art. 841 § 1), dla wniosków o przyznanie prawa ubogich (art. 113) oraz wszelkich spraw, dla których niema odrębnych repertorjów.
§  67. 
W sądzie apelacyjnym prowadzi się repertorja następujące:
1)
"CA" - dla spraw z apelacji od orzeczeń sądów okręgowych;
2)
"CZ" - dla spraw z zażaleń na orzeczenia sądów okręgowych.
§  68. 
Do każdego repertorjum prowadzić należy skorowidz alfabetyczny według nazwisk stron. Kierownik sądu może zarządzić, aby skorowidze prowadzone były łącznie do kilku repertorjów.
§  69. 
Do repertorjum "Kl" nie wciąga się spraw, w których tytułem egzekucyjnym jest orzeczenie sądu powszechnego lub ugoda, zawarta przed tym sądem.
§  70. 
Do repertorjum "E" wpisuje się sprawy, dotyczące egzekucji, wszczęte na wniosek strony oraz na skutek pisma komornika.
§  71. 
Sprawy o wyznaczenie sądu na podstawie art. 49 § 1 w sądzie apelacyjnym wciąga się do repertorjum "CZ".
§  72. 
Numer porządkowy sprawy, wpisanej omyłkowo do repertorjum, należy przekreślić czerwonym atramentem (przekreślenie sprawy), nie zmieniając, dalszej numeracji, chyba że sprawa skreślona jest ostatnia w kolei wpisów.

Inne wpisy, dokonane niewłaściwie lub omyłkowo, należy przekreślić i wciągnąć wpis właściwy.

§  73. 
Wpisy, które mają być wciągnięte do ksiąg biurowych na podstawie orzeczenia sądu lub zarządzenia przewodniczącego albo sędziego, sekretariat wnosi niezwłocznie po otrzymaniu akt sprawy.
§  74. 
Dane, które mają być wpisane do repertorjum, a dla których niema odpowiedniej rubryki, wpisuje się do rubryki "Uwagi".

W tej samej rubryce czyni się wzmiankę o dołączeniu akt do innej sprawy oraz o założeniu akt z powodu rozłączenia roszczeń.

§  75. 
Jeżeli w danym sądzie, przeniesiono sprawę do innego repertorjum lub wpisano ponownie do repertorium, nad nową datą wejścia należy umieścić w nawiasie datę, pod którą sprawa była pierwotnie wpisana.
§  76. 
Załatwienie sprawy należy zaznaczyć we właściwem repertorjum przez zakreślenie (L) numeru porządkowego ołówkiem kolorowym.

Należy to uczynić, gdy wydany został wyrok końcowy albo postanowienie kończące postępowanie, bądź gdy przeniesiono sprawę do innego repertorjum lub dołączono ją do innej sprawy, jak również gdy sprawę przesłano do Sądu Najwyższego.

§  77. 
W sprawach nakazowych i upominawczych zakreślenie nastąpi po upływie terminu do wniesienia zarzutów lub sprzeciwu, a w razie ich wniesienia - po zakończeniu postępowania.
§  78. 
Jeżeli zapadł wyrok zaoczny, zakreślenie nastąpi po upływie terminu do wniesienia sprzeciwu, a gdy sprzeciw wniesiono - po zakończeniu postępowania.
§  79. 
W sprawie o tymczasowe zarządzenie (art. 841) zakreślenie nastąpi po dołączeniu jej do akt z wytoczonego powództwa, a jeżeli powództwa nie wytoczono, - po uchyleniu zarządzenia tymczasowego.
§  80. 
W sprawach egzekucyjnych, toczących się według przepisów o egzekucji z nieruchomości, zakreślenie nastąpi po ukończeniu postępowania w sądzie albo po otrzymaniu zawiadomienia komornika o umorzeniu egzekucji. W innych sprawach, związanych z egzekucją, zakreślenie nastąpi po ukończeniu postępowania w sądzie.
§  81. 
Jeżeli sąd drugiej instancji w myśl art. 399 zwrócił akta sądowi pierwszej instancji celem uczynienia zadość wymaganiom formalnym, a następnie sprawa ponownie będzie przedstawiona sądowi drugiej instancji, sprawy tej nie wciąga się nanowo do repertorjum, tylko obok daty pierwotnego wejścia akt wpisuje się datę nadejścia ponownego.
§  82. 
Jeżeli wskutek skargi kasacyjnej orzeczenie sądu drugiej instancji uchylono i przekazano sprawę do ponownego rozpoznania, sprawę należy wpisać do właściwego repertorjum nanowo z powołaniem poprzedniej sygnatury; nową sygnaturę należy zaznaczyć pod dawną.
§  83. 
W razie wznowienia sprawy (art. 442) należy wciągnąć ją nanowo do właściwego repertorjum.

Do akt nowozałożonych dołącza się akta poprzedniego postępowania.

§  84. 
Po skończonym roku sekretarz zamyka repertorja, zaznaczając na ostatniej karcie liczbę pozycyj, mieszczących się w repertorjum.
§  85. 
Sekretarz po zamknięciu repertorjum wpisuje na początku repertorjum na rok następny w kolejności chronologicznej numery spraw niezałatwionych z ostatnich pięciu lat; sprawy dawniejsze przenosi się do nowego repertorjum na stronice początkowe, pozostawiając dawną numerację.

Po załatwieniu sprawy, zaległej z ostatnich pięciu lat, należy przekreślić odpowiedni numer niezależnie od wpisów, dokonanych we właściwem miejscu repertorjum, gdzie sprawa jest zapisana.

§  86. 
W sądach apelacyjnych, okręgowych i grodzkich prowadzi się terminarz rozpraw do zapisywania spraw, wyznaczonych na posiedzenia sądowe.
§  87. 
W sądzie apelacyjnym i okręgowym kierownik sądu może zarządzić prowadzenie kontroli wezwań, doręczanych przez woźnych.

W sądach tych oraz w sądzie grodzkim prowadzi się księgę grzywien, wymierzanych w toku postępowania, oraz innych należności, przypadających do ściągnięcia.

§  88. 
W sądzie grodzkim prowadzi się; 1) wykaz osób, na które włożony był obowiązek złożenia przysięgi wyjawienia majątku (art. 621 § 1), oraz 2) wykaz zajętych nieruchomości niehipotekowanych (art. 656 § 2).

Do wykazów prowadzi się skorowidze alfabetyczne: do pierwszego według nazwisk dłużników, do drugiego według nazwisk dłużników i nazw nieruchomości.

§  89. 
Jeżeli na. dłużnika włożony został ponownie obowiązek złożenia przysięgi, nowej pozycji nie wciąga się do wykazu, lecz pod pozycją pierwotną wpisuje się odpowiednie dane.

Wszakże nową pozycję należy wciągnąć, jeżeli obowiązek złożenia przysięgi włożony został po upływie lat pięciu od daty wpisu pierwotnego.

§  90. 
Postanowienie sądu, zobowiązujące dłużnika do złożenia przysięgi, wciąga się niezwłocznie do wykazu.

W razie uchylenia postanowienia całą pozycję przekreśla się naukos.

§  91. 
Księgi biurowe należy prowadzić według wzorów, załączonych do rozporządzenia niniejszego.