Rozdział 4 - Doręczenia i obwieszczenia. - Regulamin wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach cywilnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.114.941

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1932 r.

Rozdział  IV.

Doręczenia i obwieszczenia.

§  50. 
Wezwania i zawiadomienia w toku postępowania sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których jeden doręcza się adresatowi, drugi zaś z pokwitowaniem adresata zwraca się sądowi i dołącza do akt jako dowód doręczenia.

Na pierwszym egzemplarzu, przeznaczonym dla adresata, na stronie odwrotnej umieszcza się w razie potrzeby odpowiedni wyciąg z przepisów procesowych. Na odwrotnej stronie egzemplarza drugiego umieszcza się wskazówki dla organu doręczającego.

Nie dotyczy to wezwań, doręczanych przez pocztę.

§  51. 
Pisma procesowe, adresowane do szeregowych w czynnej służbie wojskowej, w policji i w straży granicznej przesyła się bezpośrednio przełożonej władzy adresata, władza zaś ta po doręczeniu zwraca dowód doręczenia sądowi.
§  52. 
Władzą przełożoną jest w stosunku do wojskowych w czynnej służbie dowództwo, komenda, szefostwo, kierownictwo formacji wojskowej (pułku, samodzielnego oddziału lub pododdziału, szkoły, zakładu), do której wojskowy należy służbowo.
§  53. 
Jeżeli wojskowy jest czasowo przydzielony (przeniesiony) do innej formacji, aniżeli ta, do której należy służbowo, należy o doręczenie zwracać się do dowództwa formacji, w której adresat faktycznie pozostaje.

Jeżeli oddział jest odłączony na dłuższy okres czasu od swojej formacji (detaszowany bataljon, kompanja), należy o doręczenie zwracać się do dowództwa odłączonego oddziału.

§  54. 
Wojskowym w służbie czynnej, pozostającym na urlopie, nie przekraczającym sześciu miesięcy, pisma procesowe należy doręczać w zasadzie za pośrednictwem dowództwa formacji, do której wciskowy należy służbowo.

W razach jednak nagłych można doręczyć według zasad ogólnych.

Wojskowym, będącym na urlopie dłuższym, doręcza się pisma procesowe według zasad ogólnych.

§  55. 
Wezwania dla szeregowych policji państwowej oraz straży granicznej doręcza się za pośrednictwem ich władzy przełożonej (komendant, komisarz).
§  56. 
Doręczając pismo procesowe zastępczo (nie do rąk adresata), doręczający powinien zbadać, czy osoba, której doręcza, nie jest przeciwnikiem procesowym adresata.
§  57. 
Doręczenie zastępcze nie będzie stosowane do urzędów państwowych i samorządowych (art. 154).
§  58. 
W przypadku doręczenia stronie pisma w sekretariacie (art. 156) urzędnik sekretarjatu powinien się przekonać o tożsamości osoby, odbierającej pismo.
§  59. 
Jeżeli opłata za doręczenie nie została uiszczona zgóry, należy zlecić organowi doręczającemu pobranie jej od strony przy doręczeniu.

Stosuje się to zwłaszcza w przypadku, gdy z powodu nieuiszczenia opłat pismo podlega zwrotowi (art. 141).

§  60. 
Obwieszczenie o ustanowieniu kuratora (art. 157 § 2) umieszcza się w budynku sądu, gdzie sprawa się toczy, i w urzędzie gminnym miejscowości, idzie ostatnio adresat przebywał albo gdzie ma majątek, w braku zaś tych podstaw - w urzędzie gminnym tej miejscowości, w której znajduje się sąd.