Rozdział 3 - Zgromadzenie ogólne i kolegjum zwiększone. - Regulamin Najwyższego Trybunału Administracyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.118.968

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1939 r.

Rozdział  III.

Zgromadzenie ogólne i kolegjum zwiększone.

§  11.
Uchwały zgromadzenia ogólnego zapadają bezwzględną większością głosów obecnych; przewodniczący oddaje głos na końcu.
§  12.
O ile zgromadzenie ogólne nie postanowi w danej sprawie jednogłośnie inaczej, głosowanie, dotyczące wyborów, odbywa się kartkami; przy wyborach w razie rozstrzelenia głosów następuje wybór ściślejszy między dworna kandydatami, którzy otrzymali największą ilość głosów; w razie równości głosów odbywa się powtórne głosowanie, a jeżeli i przy niem okaże się równość głosów, rozstrzyga przewodniczący zgromadzenia ogólnego.
§  13.
Jeżeli zgromadzeniu ogólnemu zostało przekazane rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego, Pierwszy Prezes wyznacza sędziego sprawozdawcę i współsprawozdawcę, którzy składają swoje wnioski wraz z uzasadnieniem na piśmie najpóźniej na dni siedem przed terminem posiedzenia zgromadzenia ogólnego; wnioski te winny być sformułowane w ten sposób, aby umożliwić głosowanie przez "tak" lub "nie". O terminie posiedzeń zgromadzenia ogólnego wszyscy sędziowie winni być zawiadomieni nie później niż na pięć dni przed posiedzeniem z jednoczesnem doręczeniem im odpisów wniosków sędziego sprawozdawcy i wispółsprawozdawcy.
§  14.
Na posiedzeniu zgromadzenia ogólnego przedstawia sprawę i swój wniosek sprawozdawca, następnie współsprawozdawca, poczerń następuje narada, a po niej głosowanie nad wnioskami w porządku ustalonym przez przewodniczącego.
§  15.
Uchwały zgromadzenia ogólnego, powzięte w myśl paragrafu poprzedniego, wiążą kolegjum orzekające.
§  16.
Posiedzenia kolegjum zwiększonego zwołuje przewodniczący izby, w skład której wchodzi dane kolegjum orzekające.

W skład kolegjum zwiększonego wchodzą wszyscy członkowie kolegjum orzekającego, a nadto w potrzebnej ilości inni członkowie danej izby względnie członkowie innych izb, powołani przez przewodniczącego izby.

§  17.
Kolegjum zwiększone rozstrzyga zagadnienia prawne, przekazane mu przez kolegjum orzekające.
§  18.
Sposób postępowania w kolegjach zwiększonych jest taki sam, jak na zgromadzeniu ogólnem, z tą różnicą, że nie jest konieczne formułowanie wniosków i uzasadnienia na piśmie; uchwała kolegjum zwiększonego wiąże kolegjum orzekające.

Kolegjum zwiększone może przekazane sobie zagadnienie prawne oddać pod rozstrzygnięcie zgromadzenia ogólnego.