Rozdział 3 - Różne postanowienia. - Regulamin dostępu do Wisły i jej używania przez ludność Prus Wschodnich, ułożony w wykonaniu art. 97 Traktatu Pokoju między Mocarstwami Sprzymierzonemi i Stowarzyszonemi a Niemcami, podpisany w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.36.244

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1925 r.

Rozdział  III.

Różne postanowienia.

1)
Różne opłaty, mające charakter zwrotu kosztów, przewidziane niniejszym regulaminem, będą w ten sposób ustalone, aby uniknąć szczegółowego badania ładunku, chyba, że zajdzie podejrzenie oszustwa lub przemytu.
1)
W razie stwierdzenia przez władze polskie stale powtarzających się lub szczególnie wielkich nadużyć przez osoby korzystające z postanowień niniejszego regulaminu, władze te będą mogły zawiesić lub wycofać w całości lub w części, prawo dostępu do Wisły i używania jej przez osoby, dopuszczające się tych nadużyć.
2)
Mieszkańcy Prus Wschodnich, czujący się pokrzywdzeni przez sposób postępowania władz polskich, o ile chodzi o dostęp do Wisły i jej używanie, będą mogli występować ze skargami przed właściwe polskie sądy w tych samych warunkach co i polscy obywatele.
1)
Polska i Niemcy będą mogły za wspólną zgodą wprowadzać zmiany w niniejszym regulaminie.
1)
W wypadku rozbieżności poglądów co do interpretacji tekstu niniejszego regulaminu Polska i Niemcy zwrócą się w celu rozstrzygnięcia nieporozumienia do Prezesa Sądu Rozjemczego, przewidzianego przez Konwencję tranzytową z dnia 21 kwietnia 1921 r., jeśli on się na to zgodzi.
2)
W razie jego odmowy obie Strony interesowane porozumieją się co do wyznaczenia arbitra, a w danym razie będą mogły zwrócić się - jedna lub druga - do Ligi Narodów z żądaniem wyznaczenia tego arbitra.
3)
Obie Strony będą musiały przyjąć osobę wyznaczoną przez Ligę Narodów na arbitra na życzenie jednej z nich.
4)
Decyzje arbitra będą obowiązujące dla obu Stron.
1)
We wszystkich wypadkach, w których przewidziana jest możność dokonania przez Rząd Polski zmian w sposobie wykonywania uprawnień, przyznanych mieszkańcom Prus Wschodnich, bądź z powodu prac na Wiśle, bądź z jakiegokolwiekbądź innego powodu, Rząd polski powinien o tem zawiadomić Rząd niemiecki.
2)
Z wyjątkiem wypadku siły wyższej, zawiadomienie to winno być w ten sposób uczynione, aby Rząd niemiecki zdążył podać do wiadomości swych interesowanych obywateli o tych zmianach.
1)
Niniejszy Regulamin będzie ogłoszony w każdym z obu interesowanych krajów, w formie przewidzianej przez ustawy i co najmniej dwa tygodnie przed wykonaniem go.