Rozdział 8 - Sprawy przejęte do rozpoznania w pierwszej instancji. - Regulamin czynności okręgowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1975 r.

Rozdział  8

Sprawy przejęte do rozpoznania w pierwszej instancji.

§  83.
Przewodniczący wydziału po otrzymaniu wniosku organu orzekającego o przejęcie sprawy przez okręgowy sąd pracy i ubezpieczeń społecznych kieruje sprawę bezzwłocznie na posiedzenie niejawne bez jej uprzedniego wstępnego badania. Jednocześnie przewodniczący wydziału zawiadamia prezesa sądu o przedstawieniu sprawy, a następnie o rozstrzygnięciu w przedmiocie jej przejęcia (art. 73 i 74 § 1).
§  84.
1.
W razie stwierdzenia, że nie występują w postępowaniu wszystkie osoby, których łączny udział jest konieczny (art. 195 Kpc), lub że nie wszyscy zainteresowani w sprawie są jego uczestnikami, należy zażądać od powoda wskazania osób nie biorących udziału i ich adresów oraz zażądać odpisów pisma procesowego i załączników dla każdej z tych osób, chyba że informacje te lub odpisy znajdują się już w aktach sprawy.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie konieczności zawiadomienia o toczącym się postępowaniu osoby wskazanej przez powoda (art. 196 Kpc) albo wezwania do udziału w sprawie osoby, która powinna lub mogła być pozwana (art. 194 § 1 i 3 Kpc), i to także wówczas, gdy to wezwanie ma być dokonane z urzędu (art. 464 Kpc). W tym wypadku, w razie niezłożenia przez powoda odpisów pism i załączników, przewodniczący posiedzenia i zarządza sporządzenie tych odpisów przez sekretariat sądu.
§  85.
1.
W przedmiocie zawiadomienia o toczącym się postępowaniu oraz wezwania do udziału w sprawie, w tym także nieuwzględnienia wniosku o zawiadomienie lub wezwanie, sąd wydaje postanowienie.
2.
Osobie zawiadomionej o toczącym się postępowaniu oraz wezwanej do udziału w sprawie doręcza się odpisy pism wymienionych w § 84 wraz z odpisem postanowienia (ust. 1). Osobie zawiadomionej, która przystąpiła do sprawy, oraz osobie wezwanej dokonuje się również wszelkich dalszych doręczeń w sprawie.
§  86.
Jeżeli zamiast jednej z dotychczasowych stron wstąpiła osoba zawiadomiona (art. 196 § 2 Kpc) lub wezwana (art. 194 § 2 Kpc), przewodniczący posiedzenia zarządza dokonywanie tej osobie dalszych doręczeń dla danej strony.
§  87.
W razie gdy strona przypozwała osobę trzecią, należy niezależnie od doręczenia tej osobie odpisu pisma wniesionego przez stronę (art. 84 Kpc) zawiadomić ją o terminie najbliższego posiedzenia. Dalszych doręczeń tej osobie dokonuje się tylko w razie przystąpienia jej do strony w charakterze interwenienta ubocznego.
§  88.
Jeżeli powód występuje w nieobecności pozwanego z nowym roszczeniem zamiast lub obok roszczenia pierwotnego (art. 193 § 3 Kpc), posiedzenie ulega odroczeniu.
§  89.
W razie wniesienia zażalenia na postanowienie przewodniczący posiedzenia, na którym zostało wydane zaskarżone postanowienie, a w razie istnienia przeszkody - inny sędzia powinien rozważyć, czy nie zachodzi potrzeba skierowania sprawy na posiedzenie niejawne w celu uchylenia tego postanowienia i rozpoznania sprawy na nowo.
§  90.
1.
Sąd przedstawia Sądowi Najwyższemu akta sprawy z rewizją po dołączeniu do nich dowodu doręczenia odpisu rewizji stronie przeciwnej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zażalenia, chyba że doręczenie odpisów zażalenia nie jest wymagane.
3.
W razie wniesienia przez stronę przeciwną odpowiedzi na rewizję lub zażalenie do sądu po wysłaniu akt sąd ten przesyła ją niezwłocznie Sądowi Najwyższemu, który dokonuje doręczenia odpisu odpowiedzi na rewizję lub zażalenie stronie skarżącej.
§  91.
Sąd przedstawia akta Sądowi Najwyższemu na skutek wniesionego środka odwoławczego niezwłocznie po dokonaniu czynności przewidzianych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. W razie przewlekłości postępowania w tym zakresie należy wyjaśnić przyczyny zwłoki.
§  92.
Po prawomocnym zakończeniu sprawy sąd przesyła odpisy orzeczeń kończących postępowanie organowi, który przekazał sprawę do rozpoznania.