Rada ubezpieczeń społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1931.109.851

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 1931 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 9 października 1931 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu, Rolnictwa i Robót Publicznych o Radzie ubezpieczeń społecznych.

Na mocy art. 29 dekretu z dnia 3 stycznia 1918 r. o organizacji władz naczelnych (Dz. P. K. P. Nr. 1, poz. 1) §§ 49 i 64 ustawy z dnia 28 grudnia 1887 r. o ubezpieczeniu robotników od wypadków (austr. dz. u. p. Nr. 1 z r. 1888) w brzmieniu, ustalonem ustawą z dnia 7 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 65, poz. 413) oraz art. 1 ustawy z dnia 30 stycznia 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 143) zarządza się co następuje:
Powołuje się przy Ministrze Pracy i Opieki Społecznej Radę ubezpieczeń społecznych, jako organ doradczy i opinjodawczy w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Do zakresu działania Rady ubezpieczeń społecznych należy:
a)
wydawanie opinij o przekazanych jej do rozpatrzenia przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej projektach ustaw i rozporządzeń,
b)
wydawanie opinij o przekazanych jej do rozpatrzenia przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej projektach jego zarządzeń administracyjnych, posiadających charakter ogólny i dotyczących całego Państwa lub znacznej jego części,
c)
opiniowanie o wszelkich innych sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, poruczonych Radzie ubezpieczeń społecznych przez ustawy lub rozporządzenia lub przekazanych jej przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

Na obszarze województw: krakowskiego, lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, cieszyńskiej części województwa śląskiego, warszawskiego wraz z m. st. Warszawą, łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, białostockiego, wołyńskiego, poleskiego, nowogródzkiego oraz wileńskiego wysłuchanie opinji Rady ubezpieczeń społecznych jest niezbędne w przypadkach przewidzianych w §§ 49 i 58 powołanej na wstępie ustawy z dnia 28 grudnia 1887 r.

Rada ubezpieczeń społecznych składa się z 40 członków, mianowanych na przeciąg 3 lat przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej, w tem:
a)
12 przedstawicieli robotników i pracowników umysłowych, powołanych z list kandydatów, przedstawionych przez ogólno-krajowe zrzeszenia pracowniczych związków zawodowych;
b)
12 przedstawicieli pracodawców, powołanych z list przedstawionych przez izby przemysłowo-handlowe i rolnicze oraz organizacje pracodawców;
c)
16 powołanych według uznania Ministra Pracy i Opieki Społecznej z pośród osób. które wykazały się pracą teoretyczną lub praktyczną na polu ubezpieczeń społecznych.
Rada ubezpieczeń społecznych obraduje i uchwala opinje bądź w pełnym składzie, bądź w kompletach, przeznaczonych dla poszczególnych zagadnień z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Komplety składają się co najmniej z 10 członków, z zachowaniem równego przedstawicielstwa pracowników i pracodawców.

Skład kompletów ustala Minister Pracy i Opieki Społecznej na wniosek rady. Specjalnemu kompletowi powierzone będą sprawy taryfy niebezpieczeństwa w ubezpieczeniu od wypadków.

W razie potrzeby uznanej przez jeden z kompletów lub przewodniczącego mogą odbywać się wspólne posiedzenia i zapadać łączne uchwały kompletów.

Posiedzenia rady i jej kompletów zwołuje Minister Pracy i Opieki Społecznej w miarę potrzeby.

Na posiedzeniach rady i jej kompletów przewodniczy Minister Pracy i Opieki Społecznej; lub w jego zastępstwie wyznaczony przez niego urzędnik Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.

Rada ubezpieczeń społecznych i jej komplety uprawniano są do wydawania opinji w obecności co najmniej połowy członków.

Opinje Rady ubezpieczeń społecznych i jej kompletu zapadają zwykłą większością głosów. Wnioski mniejszości winny być dołączone do opinji.

Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

W posiedzeniach rady i jej kompletów mogą brać udział ponadto:
a)
delegaci Ministerstwa Skarbu, Ministerstwa Przemysłu i Handlu, Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Robót Publicznych, wyznaczeni przez właściwych ministrów;
b)
rzeczoznawcy do zagadnień specjalnych w razie powołania takich rzeczoznawców przez radę, jej komplet lub Ministra Pracy i Opieki Społecznej.

Delegaci Ministerstw i rzeczoznawcy nie biorą udziału w głosowaniu.

Członkowie Rady ubezpieczeń społecznych i rzeczoznawcy pełnią swe obowiązki bezpłatnie. Zamiejscowi otrzymują za przejazdy na posiedzenia Rady zwrot kosztów w wysokości ceny biletu kolejowego II klasy w pociągu pośpiesznym.
Członkowie Rady ubezpieczeń społecznych mogą być przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej odwołani, jeżeli opuszczą trzy kolejne posiedzenia bez usprawiedliwionej przyczyny.
Szczegółowe postanowienia dotycząca składu, kompletów i trybu postępowania Rady ubezpieczeń społecznych i jej kompletów, określi regulamin, ustalony przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej na wniosek plenum rady.
Czynności biurowe Rady ubezpieczeń społecznych załatwia Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z dniem tym traci moc obowiązującą rozporządzenie z dnia 1 listopada 1925 F. (Dz. U. R. P. Nr. 118, poz. 850) w brzmieniu rozporządzenia z dnia 4 lutego 1926 r. (Dz. U. R P. Nr. 18, poz. 111).