Przyjmowanie na poczet podatku majątkowego listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.64.634

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1924 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU W POROZUMIENIU Z MINISTREM REFORM ROLNYCH ORAZ MINISTREM ROLNICTWA I DÓBR PAŃSTWOWYCH
z dnia 16 lipca 1924 r.
w sprawie przyjmowania na poczet podatku majątkowego listów zastawnych Państwowego Banku Rolnego.

Na podstawie art. art. 58 p. c, 67 i 90 ustawy z dnia 11 sierpnia. 1923 r. o podatku majątkowym (Dz. U. R. P. № 94 poz. 746) oraz §§ 6 i 23 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. w sprawie zmian w ustawie z dnia 10 czerwca 1921 r. w przedmiocie utworzenia Państwowego Banku Rolnego (Dz. U. R. P. № 43 poz. 450) zarządza się co następuje:
Podatek majątkowy może być wpłacany z zachowaniem przepisów, wyszczególnionych w niniejszem rozporządzeniu, 9% listami zastawnemi Państwowego Banku Rolnego, opiewającemi na złote w złocie, z 10-letnim terminem umorzenia.

Listy te będą przyjmowane na poczet podatku majątkowego po kursie 90 za 100.

W sposób w § 1 nin. rozp. wskazany uiszczoną być może część podatku, nie przekraczająca 80% przypadającej do zapłaty kwoty.
Właściwe władze podatkowe odraczać będą terminy płatności podatku majątkowego na podstawie zaświadczenia Państwowego Banku Rolnego, stwierdzającego:
1)
bądź, że Państwowy Bank Rolny, w związku z nabyciom pewnego obszaru gruntów, przejął na siebie odpowiedzialność za kwotą podatki., majątkowego, określaną w zaświadczeniu;
2)
bądź, że Państwowy Bank Rolny, w związku z umową przyrzeczenia sprzedaży pewnego obszaru gruntów, zawartą z płatnikiem, przejmie na siebie w razie nabycia tego obszaru odpowiedzialność, określoną w punkcie 1) nin. paragrafu;
3)
albo też, że płatnik przekazał Państwowemu Bankowi Rolnemu w komis do rozparcelowania obszar gruntów, o wartości dostatecznej dla pokrycia określonej w zaświadczeniu kwoty podatku majątkowego;
4)
albo wreszcie, że Bank Rolny przyznał nabywcom działek z parcelacji gruntów, należących do danego płatnika, pożyczkę w listach zastawnych, której wysokość łącznie z wpłatami gotówkowemi pokrywa określoną w zaświadczeniu kwotę podatku majątkowego.
Państwowy Bank Rolny wyda zaświadczenie, o którem mowa w § 3 nin. rozp., po uprzedniem uzyskaniu zgody płatnika na przeznaczenie środków, osiągniętych w drodze sprzedaży (punkty 1 i 2 § 3 nin. rozp.), względnie parcelacji (punkty 3 i 4 § 3 nin. rozp.), po pokryciu uznanych przez Bank kosztów parcelacyjnych, na uiszczenie przypadającego od niego podatku majątkowego z tem, że wszelkie wpływy z parcelacji przekazywane być muszą do Państwowego Banku Rolnego, a ewentualna nadwyżka będzie wydana płatnikowi dopiero po uregulowaniu wszelkich przypadających odeń należności z tytułu podatku majątkowego.
Władze podatkowe ! instancji na pod' stawie zaświadczeń, wymienionych w § 3 nin. rozp., odroczą termin płatności kwot podatku majątkowego, wykazanych w zaświadczeniach Państwowego Banku Rolnego:
a)
w wypadkach oznaczonych w § 3 nin. rozp. pod 1) i 3)-na rok,
b)
w wypadkach oznaczonych w § 3 nin. rozp. pod 2) i 4)-na 4 miesiące.
Po upływie terminów, określonych w § 5 nin. rozp., jak również w razie zerwania umowy zawartej pomiędzy płatnikiem, a Państwowym-Bankiem Rolnym, nieuiszczone kwoty podatku będą ściągnięte przymusowo wraz z karami za zwłokę i kosztami egzekucyjnemi, a to niezależnie od sum, należnych państwowemu Bankowi Rolnemu od płatników z tytułu zawartych umów.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi wżycie z dniem ogłoszenia.

Sprostowanie;

W Dz. U. R. P. z 1924 r. № 58 poz. 593, w rozporządzeniu wykonawczem Ministra Pracy i Opieki Społecznej z dnia 28 czerwca 1924 r. do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1924 r., w przedmiocie zmiany względnie uzupełnienia niektórych postanowień niemieckich rozporządzeń, dotyczących demobilizacji gospodarczej w górnośląskiej części Województwa Śląskiego, w § 3 ust. 2, wiersz 3 od góry zamiast: "w nowym terminie" winno być; "nowem brzmieniu".