Rozdział 5 - Warunki i tryb przeprowadzania egzaminu sprawdzającego - Przygotowanie zawodowe dorosłych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.497

Akt obowiązujący
Wersja od: 17 kwietnia 2014 r.

Rozdział  5

Warunki i tryb przeprowadzania egzaminu sprawdzającego

§  25.  [Komisja do przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego; przygotowanie i przechowywanie zadań egzaminacyjnych; protokół z przebiegu egzaminu sprawdzającego]
1. 
Do przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego instytucja szkoleniowa wskazana przez starostę powołuje komisję, w której skład wchodzą przewodniczący oraz dwóch członków.
2. 
Przewodniczący kieruje pracą komisji, ustala termin, miejsce oraz sposób przeprowadzania egzaminu sprawdzającego oraz zatwierdza teoretyczne i praktyczne zadania egzaminacyjne przygotowane przez członków komisji.
3. 
Przewodniczącym komisji może być osoba posiadająca wykształcenie wyższe odpowiednie do zakresu kształcenia, z którego jest przeprowadzany egzamin sprawdzający.
4. 
W przypadku braku możliwości powołania na przewodniczącego komisji osoby z wykształceniem wyższym przewodniczącym komisji może być osoba posiadająca wykształcenie średnie oraz minimum 5-letni staż pracy w zawodzie, w którym są wykonywane zadania zawodowe wymagające umiejętności nabywanych w trakcie przyuczenia.
5. 
Członkami komisji mogą być osoby posiadające wykształcenie co najmniej średnie oraz minimum 3-letni staż pracy w zawodzie, w którym są wykonywane zadania zawodowe wymagające umiejętności nabywanych w trakcie przyuczenia.
6. 
Zadania egzaminacyjne są przygotowywane i przechowywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
7. 
Przewodniczący komisji sporządza protokół z przebiegu egzaminu sprawdzającego, który podpisują wszyscy członkowie komisji.
8. 
Protokół, o którym mowa w ust. 7, zawiera:
1)
imię i nazwisko osoby zdającej egzamin sprawdzający;
2)
datę i miejsce urodzenia osoby zdającej egzamin sprawdzający;
3)
numer PESEL osoby zdającej egzamin sprawdzający, a w przypadku osób nieposiadających numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
4)
datę i miejsce przeprowadzenia egzaminu sprawdzającego;
5)
skład komisji przeprowadzającej egzamin sprawdzający;
6)
tematy teoretycznych i praktycznych zadań egzaminacyjnych;
7)
wykaz kwalifikacji zawodowych lub umiejętności potwierdzanych na egzaminie sprawdzającym;
8)
informację o wyniku egzaminu sprawdzającego.
§  26.  [Zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności]
1. 
Osoba, która zdała egzamin sprawdzający, otrzymuje zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności.
2. 
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  27.  [Przeprowadzenie egzaminu sprawdzającego przez instytucję uprawnioną do przeprowadzania egzaminów]
1. 
Egzamin sprawdzający, o którym mowa w § 25 ust. 1, może być przeprowadzony przez wskazaną przez starostę instytucję uprawnioną do przeprowadzania egzaminów, o której mowa w art. 53d ust. 2 ustawy.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, do warunków i trybu przeprowadzania egzaminu sprawdzającego i wydawania zaświadczenia potwierdzającego nabyte umiejętności mają zastosowanie przepisy § 25 i § 26, chyba że wskazana przez starostę instytucja, uprawniona do przeprowadzania egzaminu, na podstawie odrębnych przepisów może powołać komisję egzaminacyjną i wydać zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności.