Rozdział 5 - Przepisy zmieniające, epizodyczne, przejściowe i końcowe - Przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1501

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 sierpnia 2023 r.

Rozdział  5

Przepisy zmieniające, epizodyczne, przejściowe i końcowe

W ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2023 r. poz. 1094 i 1113) wprowadza się następujące zmiany:

1)
po art. 7 dodaje się art. 7a w brzmieniu:

"Art. 7a. 1. Przepisy ustawy dotyczące strategicznej inwestycji w sektorze naftowym realizowanej na podstawie ustawy z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1275 i 1846), zwanej dalej "strategiczną inwestycją w sektorze naftowym", stosuje się również odpowiednio do inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych (Dz. U. poz. 1501).

2. Przepisy ustawy dotyczące decyzji o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w sektorze naftowym wydawanej na podstawie ustawy z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym stosuje się również odpowiednio do decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, o której mowa w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych.

3. Wymogu uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie stosuje się również w przypadku zmiany decyzji, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, o ile zmiana ta nie powoduje zmian uwarunkowań określonych w wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.";

2)
w art. 64 w ust. 2 w pkt 3 skreśla się wyrazy "realizowanej na podstawie ustawy z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1275 i 1846), zwanej dalej "strategiczną inwestycją w sektorze naftowym" ".
1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki może udzielać przedsiębiorcom pomocy publicznej na realizację projektów inwestycyjnych o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto, zwanej dalej "wsparciem na projekty niskoemisyjne".
2. 
Projektem inwestycyjnym o znaczeniu strategicznym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto jest inwestycja polegająca na:
1)
produkcji:
a)
urządzeń takich jak: baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery oraz urządzenia do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCUS),
b)
kluczowych komponentów przeznaczonych do bezpośredniego użytku jako materiał do produkcji urządzeń, o których mowa w lit. a, i używanych w tym celu;
2)
produkcji lub odzysku pokrewnych surowców krytycznych niezbędnych do produkcji urządzeń i kluczowych komponentów, o których mowa w pkt 1.
3. 
Pomoc jest udzielana na wniosek przedsiębiorcy złożony ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, który zawiera informacje:
1)
o przedsiębiorcy;
2)
dotyczące inwestycji mającej otrzymać wsparcie;
3)
dotyczące finansowania inwestycji;
4)
dotyczące konieczności pomocy i oczekiwanego wpływu.
4. 
Wsparcie na projekty niskoemisyjne jest udzielane w formie dotacji, do której stosuje się przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, 1273, 1407 i 1429).
5. 
Pomoc może być udzielana do dnia 31 grudnia 2025 r.
6. 
Minister właściwy do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i tryb udzielania wsparcia na projekty niskoemisyjne, uwzględniając konieczność efektywnego i skutecznego wykorzystania tego wsparcia oraz zapewniania przejrzystości jego udzielania.
1. 
Do postępowań zakupowych w sprawach dotyczących inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe lub na wniosek inwestora skierowany do wykonawców przepisy ustawy.
2. 
W terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w ust. 1, wykonawca może zażądać zwrotu wadium i odstąpić od udziału w postępowaniu. Po tym terminie postępowanie toczy się na zasadach określonych przez inwestora zgodnie z ustawą.

Do postępowań administracyjnych w sprawach dotyczących inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.

1. 
Decyzje wydane w związku z inwestycją w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują moc.
2. 
W przypadku gdy lokalizacja inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych przewidziana jest w uchwalonym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, inwestor w każdym czasie może wystąpić o wydanie:
1)
decyzji o pozwoleniu na budowę inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie;
2)
decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych w trybie niniejszej ustawy, z zastrzeżeniem że w takim przypadku do wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1, nie stosuje się przepisów art. 13 ust. 2 pkt 1-8, 11, 12 i 14-23;
3)
decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie w zakresie skutków, o których mowa w art. 17 ust. 5 i 6 lub art. 32 ust. 1, z zastrzeżeniem że w takim przypadku:
a)
wniosek, o którym mowa w art. 13 ust. 1, zawiera wymagania określone w art. 13 ust. 1 pkt 4-11,
b)
przepisów art. 13 ust. 2 pkt 1-8, 11, 12 i 14-23 nie stosuje się.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 lub 3, jeżeli wobec gruntów stanowiących pas drogowy, objętych wnioskiem, o którym mowa w art. 13 ust. 1, została inwestorowi wydana decyzja o lokalizacji lub przebudowie zjazdu lub decyzja o lokalizacji w pasie drogowym urządzeń obcych, przepisów art. 13 ust. 1 pkt 15, ust. 2 pkt 10 oraz ust. 3 i 4 nie stosuje się w zakresie objętym tą decyzją. Decyzję tę dołącza się do wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1.
4. 
Z dniem, w którym decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych, wydana na podstawie wniosku, o którym mowa w art. 13 ust. 1, w przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 lub 3, stała się ostateczna, wydane inwestorowi decyzje o lokalizacji lub przebudowie zjazdu, decyzje o lokalizacji w pasie drogowym urządzeń obcych, o których mowa w ust. 3, wygasają w zakresie, w jakim decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych wydana na podstawie tego wniosku obejmuje skutek, o którym mowa w art. 32 ust. 1, wobec gruntów stanowiących pas drogowy.
1. 
Ustawa traci moc z dniem 31 grudnia 2050 r.
2. 
Przepis art. 53 traci moc z dniem 1 stycznia 2026 r.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.