Nowość Przydział i opróżnianie lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.872

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 czerwca 2024 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 czerwca 2024 r.
w sprawie przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej

Na podstawie art. 191 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1683 i 1860) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych, szczegółowe warunki odpłatności za zajmowanie kwater tymczasowych, wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego i kwatery tymczasowej, a także dokument przyjęcia i zdania przez funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej.
1. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwany dalej "kierownikiem", podaje do wiadomości funkcjonariuszy, w sposób zwyczajowo przyjęty, informację o lokalu mieszkalnym lub kwaterze tymczasowej przeznaczonych do zasiedlenia.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1)
co najmniej dziesięciodniowy termin wyznaczony na składanie wniosków o przydział lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej;
2)
wielkość powierzchni mieszkalnej;
3)
usytuowanie lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej.
3. 
Lokal mieszkalny lub kwaterę tymczasową przydziela się na wniosek funkcjonariusza.
4. 
Wzór wniosku o przydział lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej, o którym mowa w ust. 3, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
1. 
Przyjęcie i zdanie lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej następuje na podstawie protokołu sporządzonego i podpisanego przez upoważnionego przedstawiciela jednostki organizacyjnej Służby Więziennej i funkcjonariusza przyjmującego lub zdającego lokal mieszkalny lub kwaterę tymczasową.
2. 
W protokole, o którym mowa w ust. 1, określa się przedmioty wyposażenia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej, stan techniczny elementów i wyposażenia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej oraz znajdujących się w nich urządzeń.
3. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden otrzymuje funkcjonariusz, a dwa - kierownik.
1. 
Funkcjonariusz w służbie przygotowawczej, któremu przydzielono kwaterę tymczasową, zwany dalej "lokatorem", uiszcza opłaty czynszowe z góry, miesięcznie, do dziesiątego dnia każdego miesiąca na konto bankowe wskazane przez kierownika lub upoważnioną przez niego osobę lub w kasie jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której dyspozycji znajduje się kwatera tymczasowa.
2. 
W przypadku gdy funkcjonariusz powołany lub przeniesiony z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, któremu przydzielono kwaterę tymczasową, lub lokator zawarli umowy na dostawę mediów do przydzielonej kwatery tymczasowej, ponoszą oni koszty dostawy mediów w wysokości i terminach wynikających z tych umów.
3. 
W przypadku gdy dostawa mediów do kwatery tymczasowej odbywa się na podstawie umów zawartych przez kierownika, funkcjonariusz powołany lub przeniesiony z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, któremu przydzielono kwaterę tymczasową, lub lokator opłacają koszty dostawy mediów w terminie, wysokości oraz miejscu określonych przez kierownika lub upoważnioną przez niego osobę.
1. 
Opróżnienie lokalu mieszkalnego w przypadkach, o których mowa w art. 188 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, lub kwatery tymczasowej w przypadkach, o których mowa w art. 190 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, następuje w terminie 30 dni od dnia doręczenia funkcjonariuszowi decyzji o ich opróżnieniu.
2. 
Opróżnienie kwatery tymczasowej w przypadkach, o których mowa w art. 190 ust. 3 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, na podstawie rozkazu personalnego następuje w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia.
3. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach termin opróżnienia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej może być przedłużony na wniosek funkcjonariusza o jeden miesiąc.
4. 
Funkcjonariusz, który nie opróżnił kwatery tymczasowej na podstawie decyzji lub rozkazu personalnego, uiszcza opłaty czynszowe, koszty dostawy mediów, o których mowa w art. 189 ust. 1 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, oraz odszkodowanie za zajmowanie kwatery tymczasowej bez tytułu prawnego w wysokości 100 % wartości czynszu.
5. 
Funkcjonariusz zgłasza zamiar opróżnienia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej co najmniej 3 dni przed planowanym dniem ich zwolnienia przez pisemne powiadomienie o tym kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której dyspozycji znajdują się lokal mieszkalny lub kwatera tymczasowa.
Dzień podpisania protokołu przez kierownika jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, w której dyspozycji znajdują się lokal mieszkalny lub kwatera tymczasowa, lub osobę przez niego upoważnioną oraz przez funkcjonariusza jest dniem opróżnienia lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej.
Do spraw związanych z przydziałem i opróżnianiem lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 17 czerwca 2024 r. 1

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O PRZYDZIAŁ LOKALU MIESZKALNEGO / KWATERY TYMCZASOWEJ

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 lipca 2010 r. w sprawie przydziału i opróżniania lokali mieszkalnych i kwater tymczasowych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej (Dz. U. z 2021 r. poz. 23), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1053).