Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Przewóz przesyłek ekspresowych koleją.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.29.130

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1988 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie reguluje szczególne warunki przewozu przesyłek ekspresowych koleją.
§  2.
Przesyłkę ekspresową stanowią rzeczy przewożone w terminie 24 godzin na każde rozpoczęte 400 km odległości taryfowej przewozu.
§  3.
1.
Poza rzeczami określonymi w art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz. U. Nr 53, poz. 272) z przewozu przesyłką ekspresową są włączone:
1)
rzeczy mogące wyrządzić szkodę osobom lub mieniu,
2)
zwłoki i szczątki zwłok ludzkich,
3)
pieniądze, papiery wartościowe, kosztowności, rzeczy szczególnie cenne oraz przedmioty mające wartość naukową lub artystyczną,
4)
rzeczy, których przewóz jest dopuszczony na warunkach szczególnych - bez zachowania tych warunków,
5)
rzeczy, które z powodu swych właściwości mogłyby uszkodzić lub zanieczyścić inne przesyłki albo spowodować potrzebę odkażenia wagonu bagażowego, próżne opakowania, nowe meble oraz inne przedmioty, których załadowanie jest uciążliwe i może spowodować opóźnienie pociągu. Wyjątek stanowią:
a)
rzeczy, dla których przewidziane są normy masy określone w taryfie,
b)
sprzęt balonów wolnych w opakowaniu brezentowym, nadany do przewozu po odbyciu lotów, pod warunkiem że czynności ładunkowe (również przeładunek na stacjach pośrednich) wykonywane będą przez nadawcę lub odbiorcę,
c)
próżne opakowania po przesyłkach ekspresowych filmów, krwi i plazmy, nasienia zwierzęcego, gołębi pocztowych, owoców świeżych, pieczywa świeżego, ryb, mleka i jego przetworów,
d)
rzeczy, których warunki przewozu zostały odrębnie uzgodnione z przewoźnikiem.
2.
Spośród rzeczy niebezpiecznych do przewozu przesyłką ekspresową dopuszczone są tylko takie, których przewóz pociągami przeznaczonymi do przewozu osób jest wyraźnie dozwolony na podstawie odrębnych przepisów.
§  4.
1.
Masa ogólna jednej przesyłki ekspresowej nie może przewyższać 500 kg, masa poszczególnych sztuk w przesyłce nie może przewyższać 50 kg
2.
Kolej może przyjąć do przewozu poszczególne sztuki lub przesyłki o masie przewyższającej normy określone w ust. 1, pod warunkiem wykonania czynności ładunkowych przez nadawcę lub odbiorcę.
3.
Na podstawie umów o organizacji przewozów może być dokonywany stały przewóz mleka, jego przetworów i pieczywa jako przesyłki o masie do 500 kg lub jako przesyłki wagonowej.
§  5.
1.
Nadawca, po uzgodnieniu z koleją, może określić przewidziany w rozkładzie jazdy pociąg, którym przesyłka ekspresowa powinna być przewieziona.
2.
W razie nieprzybycia przesyłki określonym pociągiem, kolej na żądanie odbiorcy poświadcza jego zgłoszenie się po odbiór przesyłki, z zaznaczeniem daty i godziny zgłoszenia oraz rodzaju oczekiwanej przesyłki. O późniejszym przybyciu przesyłki kolej jest obowiązana zawiadomić na swój koszt odbiorcę.
§  6.
Zwierzęta żywe przyjmuje się do przewozu przesyłką ekspresową pod warunkiem dołączenia do listu przewozowego ekspresowego świadectwa szczepienia zwierząt.
§  7.
Jeżeli przepisy rozporządzenia nie stanowią inaczej:
1)
przesyłki ekspresowe przyjmuje się do przewozu tylko od i do oznaczonych punktów odprawy,
2)
przewóz przesyłki ekspresowej nie wymaga zamówienia.
§  8.
1.
Na każdą przesyłkę ekspresową nadawca powinien równocześnie z przesyłką złożyć list przewozowy ekspresowy lub szczególny dokument przewozowy przewidziany w rozporządzeniu.
2.
List przewozowy ekspresowy powinien zawierać następujące dane:
1)
oznaczenie nadawcy, odbiorcy, stacji nadania, stacji przeznaczenia oraz drogi przewozu.
2)
liczbę sztuk, rodzaj opakowania, zawartość i masę przesyłki,
3)
odległość taryfową przewozu,
4)
należność,
5)
datę i nazwę miejsca nadania.
3.
Jako dowód nadania przesyłki ekspresowej nadawcy wydaje się wtórnik listu przewozowego ekspresowego.