Przeprowadzenie spisu ludności w gospodarstwach domowych, w których skład wchodzi użytkownik indywidualnego gospodarstwa rolnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.19.93

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1981 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 lipca 1981 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu ludności w gospodarstwach domowych, w których skład wchodzi użytkownik indywidualnego gospodarstwa rolnego.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. z 1962 r. Nr 10, poz. 47 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) oraz art. 104 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91 i z 1981 r. Nr 6, poz. 23) zarządza się, co następuje:
1.
Spis ludności w gospodarstwach domowych, w których skład wchodzi użytkownik indywidualnego gospodarstwa rolnego, zwany dalej "spisem", zostanie przeprowadzony metodą reprezentacyjną, tj. w wylosowanych obwodach spisowych, w dniach od 2 do 7 stycznia 1982 r. według stanu o północy z dnia 31 grudnia 1981 r. na dzień 1 stycznia 1982 r.
2.
Spis obejmie ludność w gospodarstwach domowych, w których skład wchodzi użytkownik indywidualnego gospodarstwa rolnego, zamieszkałą na terenach wiejskich.
3.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ustali obwody spisowe objęte spisem.
4.
Szczegółowy zakres spisu określa załącznik do rozporządzenia.
1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu kierują odpowiednio:
1)
na terenie całego Państwa - Prezes Głównego Urzędu Statystycznego,
2)
na terenie województw - dyrektorzy wojewódzkich urzędów statystycznych.
2.
Terenowe organy administracji państwowej udzielą niezbędnej pomocy wojewódzkim urzędom statystycznym, w szczególności w zakresie zapewnienia środków transportu oraz naboru kandydatów na rachmistrzów.
1.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez dyrektorów wojewódzkich urzędów statystycznych.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego określi zasady powoływania rachmistrzów spisowych.
3.
Rachmistrze spisowi w czasie pełnienia obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, na wniosek dyrektorów wojewódzkich urzędów statystycznych, zwolnią od pracy - z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - na okres nie przekraczający 8 dni roboczych pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych.
2.
W razie wypadku przy pełnieniu obowiązków spisowych pracownikom, o których mowa w ust. 1, i członkom ich rodzin przysługują świadczenia przewidziane z tytułu wypadku przy pracy w jednostce gospodarki uspołecznionej, z którą pracownik pozostaje w stosunku pracy.
1.
Upoważnia się Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do przyznawania ze środków przeznaczonych na pokrycie kosztów spisu specjalnych nagród pieniężnych rachmistrzom spisowym oraz innym osobom za prace związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu oraz opracowaniem i opublikowaniem jego wyników. Nagrody te podlegają limitowaniu ustalonemu w § 5 uchwały nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac (Monitor Polski z 1976 r. Nr 43, poz. 211, z 1978 r. Nr 15, poz. 50 i Nr 24, poz. 81, z 1979 r. Nr 15, poz. 86 i Nr 17, poz. 104, z 1980 r. Nr 31, poz. 173 i z 1981 r. Nr 13, poz. 99).
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustali szczegółowe zasady przyznawania specjalnych nagród pieniężnych.
1.
Osoby podlegające spisowi w wylosowanych obwodach spisowych obowiązane są do udzielania organom spisowym ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu spisowym.
2.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, odpowiedzi mogą udzielić inni pełnoletni domownicy.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego może zarządzić powtórzenie spisu w tych obwodach, w których spis został przeprowadzony wadliwie. Termin powtórnego spisu należy podać do wiadomości ludności zamieszkałej w obwodach nim objętych.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES SPISU LUDNOŚCI W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH, W KTÓRYCH SKŁAD WCHODZI UŻYTKOWNIK INDYWIDUALNEGO GOSPODARSTWA ROLNEGO

Spis ludności w gospodarstwach domowych, w których skład wchodzi użytkownik indywidualnego gospodarstwa rolnego, obejmie:

A. cechy indywidualne ludności:

1) ustalenie liczby ludności faktycznie zamieszkałej - czy osoba spisywana przebywa stale w danej miejscowości, czy też przebywa w innej miejscowości w kraju z powodu: nauki (studiów), pracy zawodowej, pobytu w domu opieki;

2) cechy demograficzne ludności:

a) płeć,

b) rok urodzenia,

c) stan cywilny,

d) poziom wykształcenia (wyższy, średni zawodowy, średni ogólnokształcący, zasadniczy zawodowy, podstawowy, niepełny podstawowy),

e) kwalifikacje rolnicze (szkolne, kursowe, z praktyki);

3) cechy społeczno-ekonomiczne ludności:

a) wkład pracy w gospodarstwo rolne:

- w skali roku - określony liczbą przepracowanych miesięcy,

- w skali dnia - określony liczbą godzin przepracowanych w poszczególnych porach roku,

b) fakt posiadania zatrudnienia poza indywidualnym gospodarstwem rolnym w rolnictwie lub poza rolnictwem (stałego, sezonowego, na okres ...),

c) fakt posiadania niezarobkowego źródła utrzymania i jego rodzaj (emerytura lub renta za przekazane gospodarstwo rolne następcy lub Państwu, emerytura pracownicza, renta inwalidzka, renta rodzinna, inny rodzaj niezarobkowego źródła utrzymania),

d) pozostawanie na utrzymaniu ze wskazaniem osoby utrzymującej,

e) informację o dalszych losach gospodarstwa rolnego - czy w bliskiej przyszłości (do ok. 1985 r.) użytkownik zamierza:

- zwiększyć obszar gospodarstwa,

- przekazać je następcy lub Państwu, czy prowadzić dalej;

Uwaga: W celach identyfikacyjnych zostanie zamieszczone na formularzu nazwisko i imię spisywanej osoby.

B. cechy zespołowe ludności:

1) stosunek do użytkownika indywidualnego gospodarstwa rolnego (żona, mąż, syn, córka, domownik itd.,),

2) powierzchnię ogólną gospodarstwa rolnego, w tym powierzchnię użytków rolnych, rodzaj specjalizacji gospodarstwa,

3) określenie, czy dochód całego gospodarstwa domowego pochodzi z prowadzenia gospodarstwa rolnego:

a) w całości,

b) w przeważającej części,

c) w mniejszej części.