Rozdział 3 - Szkolenie aplikantów - Przeprowadzenie konkursu o wpis na listę, organizacja szkolenia, wzór listy i legitymacji aplikantów rzecznikowskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.56.505

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2005 r.

Rozdział  3

Szkolenie aplikantów

§  10. 
1. 
Szkolenie aplikantów odbywa się na podstawie przyjętego przez Krajową Radę programu szkolenia.
2. 
Szkolenie obejmuje:
1)
wykłady i ćwiczenia,
2)
wykonywanie prac i zadań praktycznych zleconych przez patrona,
3)
praktykę w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Urzędem Patentowym".
3. 
Organizację i formę przeprowadzenia wykładów i ćwiczeń ustala Krajowa Rada.
§  11. 
1. 
Wykłady i ćwiczenia, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 1, powinny obejmować co najmniej 500 godzin zajęć wykładowych. W ramach wykładów i ćwiczeń aplikanci zdobywają podstawy wiedzy potrzebnej rzecznikowi patentowemu, w szczególności z zakresu podstaw prawnych ochrony własności przemysłowej, umów międzynarodowych, techniki sporządzania zgłoszeń, postępowania przed Urzędem Patentowym, wybranych elementów Kodeksu postępowania cywilnego i Kodeksu postępowania administracyjnego, obrotu prawami własności przemysłowej oraz organizacji i zasad wykonywania zawodu rzecznika patentowego. W ramach wykładów aplikanci powinni otrzymać od wykładowców wskazania dotyczące literatury przedmiotu, przepisów prawnych oraz orzecznictwa do samodzielnego studiowania.
2. 
Ćwiczenia, o których mowa w ust. 1, powinny obejmować nie mniej niż 300 godzin zajęć poświęconych wykonywaniu zadań praktycznych wchodzących w zakres wykonywania zawodu oraz przygotowaniu przez uczestników zadanych prac kontrolnych.
3. 
Przedmiotem ćwiczeń, o których mowa w ust. 2, powinny być w szczególności zadania i prace kontrolne w zakresie sporządzania dokumentacji zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej, stosowania klasyfikacji wynalazków, wzorów, towarów i usług, graficznych elementów znaków towarowych, a także opracowywania pism procesowych oraz umów.
4. 
Prace i zadania praktyczne, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 2, powinny obejmować co najmniej 15 tematów określonych programem szkolenia, pozwalających na uzyskanie przez aplikanta umiejętności wykonywania czynności wymaganych w sytuacjach rzeczywistych lub zbliżonych do rzeczywistych oraz nabycie doświadczenia przy występowaniu przed sądami.
5. 
Praktyka w Urzędzie Patentowym, o której mowa w § 10 ust. 2 pkt 3, w wymiarze nie mniejszym niż 50 godzin, powinna zapewnić aplikantowi zapoznanie się z organizacją i funkcjonowaniem Urzędu Patentowego. Zasady odbywania praktyki Krajowa Rada powinna uzgodnić z Prezesem Urzędu Patentowego.
§  12. 
1. 
Przebieg i wyniki szkolenia aplikanta powinny być udokumentowane w wydanym mu przez Krajową Radę indeksie.
2. 
Określenie przedmiotów zajęć teoretycznych, prac kontrolnych i zadań praktycznych, których zaliczenie jest wymagane dla uznania szkolenia za ukończone, należy do Krajowej Rady.
3. 
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do osób zwolnionych w części z odbycia aplikacji bądź odbywających aplikację uzupełniającą, o których mowa w art. 21 ust. 1 i art. 24 ust. 5 ustawy.