Rozdział 2 - Konkurs o wpis na listę aplikantów - Przeprowadzenie konkursu o wpis na listę, organizacja szkolenia, wzór listy i legitymacji aplikantów rzecznikowskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.56.505

Akt utracił moc
Wersja od: 30 czerwca 2005 r.

Rozdział  2

Konkurs o wpis na listę aplikantów

§  2. 
W ogłoszeniu o konkursie, o którym mowa w art. 29 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych, zwanej dalej "ustawą", Krajowa Rada Rzeczników Patentowych, zwana dalej "Krajową Radą", podaje w szczególności:
1)
termin składania wniosków o wpis na listę aplikantów, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 5 ustawy,
2)
dokumenty lub oświadczenia, jakie powinny być złożone, wraz z wnioskiem,
3)
informacje w sprawie wysokości i zasad ponoszenia przez kandydatów kosztów aplikacji,
4) 1
 (utracił moc).
§  3. 
1. 
Do konkursu są dopuszczeni wszyscy kandydaci spełniający warunki określone w art. 19 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, którzy złożyli oświadczenie o pokryciu kosztów aplikacji, a także złożyli w terminie wniosek wraz z wymaganymi dokumentami i oświadczeniem, bądź uzupełnili braki w wyznaczonym przez Krajową Radę terminie.
2. 
W przypadku kandydatów niespełniających warunków dopuszczenia do konkursu, o których mowa w ust. 1, Krajowa Rada podejmuje uchwałę o odmowie wpisu na listę aplikantów.
§  4. 
1. 
Konkurs przeprowadza komisja konkursowa, powołana przez Krajową Radę, w składzie: przewodniczący, sekretarz oraz trzej członkowie.
2. 
Konkurs polega na przeprowadzeniu z kandydatem rozmowy kwalifikacyjnej, która może obejmować w szczególności elementy wiedzy ogólnej o przedmiocie własności przemysłowej i zadaniach rzecznika patentowego.
§  5.  2
 (utracił moc).
§  6. 
1. 
Oceny wyników przeprowadzonego konkursu dokonuje komisja konkursowa, o której mowa w § 4 ust. 1, na posiedzeniu niejawnym oraz ustala, dla każdego kandydata, wynik konkursu w głosowaniu, zwykłą większością głosów.
2. 
Do ustalenia wyniku konkursu nie stosuje się skali ocen.
3. 
Protokół z posiedzenia, o którym mowa w ust. 1, wraz z wnioskami o podjęcie uchwały, o której mowa w art. 29 ust. 6 ustawy, oraz o dokonanie wpisu kandydatów na listę aplikantów lub o jego odmowę komisja konkursowa przedstawia Krajowej Radzie.
4. 
Przed podjęciem uchwały o odmowie wpisu na listę aplikantów Krajowa Rada może przeprowadzić z kandydatem dodatkową rozmowę wyjaśniającą.
§  7. 
Wpis na listę aplikantów osób, które uzyskały pozytywny wynik konkursu, następuje na podstawie podjętej przez Krajową Radę uchwały o dokonaniu wpisu.
§  8. 
1. 
Krajowa Rada prowadzi listę aplikantów w formie księgi rejestrowej.
2. 
Karty księgi rejestrowej są ponumerowane według stronic. Ostatnia stronica księgi rejestrowej zawiera wzmiankę stwierdzającą liczbę stronic księgi rejestrowej. Wzmiankę podpisuje oraz opatruje datą Przewodniczący Krajowej Rady Rzeczników Patentowych lub osoba przez niego upoważniona.
3. 
Adnotacje wskazujące na dokumenty lub odpisy orzeczeń dyscyplinarnych zamieszcza się w sposób umożliwiający ich usunięcie po zatarciu kary.
4. 
Wpisy dokonywane w poszczególnych rubrykach stronicy księgi rejestrowej otrzymują kolejną numerację i są oddzielone od siebie linią poziomą.
5. 
Zmiany i wykreślenia wpisów w rejestrze umieszcza się w tej samej rubryce, w której dokonano wpisu zmienionego lub wykreślonego.
6. 
Wpisy poprzednie, których dotyczą zmiany lub wykreślenia, z zastrzeżeniem ust. 3, przekreśla się czerwoną linią.
7. 
Błędy pisarskie oraz inne oczywiste pomyłki we wpisach w rejestrze przekreśla się linią w sposób umożliwiający odczytanie pierwotnego tekstu.
8. 
Osoba dokonująca wpisu do rejestru zamieszcza datę i składa swój podpis.
9. 
Wzór stronicy księgi rejestrowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  9. 
Aplikant otrzymuje legitymację, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
1 § 2 pkt 4 został uznany za niezgodny z art. 39 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz.U.01.49.509) oraz z art. 92 ust. 1 i art. 65 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.170.1798). Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przypis traci moc z dniem 30 czerwca 2005 r.
2 § 5 został uznany za niezgodny z art. 39 ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz.U.01.49.509) oraz z art. 92 ust. 1 i art. 65 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 26 lipca 2004 r. (Dz.U.04.170.1798). Zgodnie z tym wyrokiem wymieniony wyżej przypis traci moc z dniem 30 czerwca 2005 r.