Rozdział 4 - Badania psychofizjologiczne - Przeprowadzanie testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego i badania psychofizjologicznego funkcjonariuszy celnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.230.1515

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 2010 r.

Rozdział  4

Badania psychofizjologiczne

§  18.
1.
Funkcjonariusza poddaje się badaniu psychofizjologicznemu w zakresie niezbędnym do oceny zależności zachodzących między procesami psychologicznymi i fizjologicznymi.
2.
Badanie psychofizjologiczne funkcjonariusza pełniącego służbę w wyodrębnionych komórkach na stanowiskach służbowych, na których wykonuje się zadania związane z obserwowaniem i rejestrowaniem, przy użyciu środków technicznych, obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom oraz funkcjonariusza przewidywanego do takiej służby, obejmuje rejestrowanie specyficznych zmian reakcji psychofizjologicznych występujących w związku z zadawanymi funkcjonariuszowi pytaniami z wykorzystaniem wariografu.
§  19.
Badanie psychofizjologiczne odbywa się w pomieszczeniach zapewniających prawidłowy i zgodny z metodyką przebieg badania, w szczególności pozwalających na zminimalizowanie możliwości wystąpienia zakłóceń przebiegu badania bodźcami zewnętrznymi wpływającymi na reakcje psychofizjologiczne funkcjonariusza poddanego badaniu.
§  20.
Badanie psychofizjologiczne, o którym mowa w § 18 ust. 2, przeprowadza osoba posiadająca tytuł magistra z minimum 3-letnią praktyką w prowadzeniu badań psychofizjologicznych z wykorzystaniem wariografu.
§  21.
Warunkiem przeprowadzenia badania psychofizjologicznego jest odbycie rozmowy wstępnej dotyczącej okoliczności mogących mieć znaczenie dla przebiegu i wyników tego badania, w szczególności dotyczącej stanu zdrowia i samopoczucia funkcjonariusza w dniu przeprowadzania tego badania.
§  22.
1.
Badanie psychofizjologiczne przebiega w kolejno następujących po sobie etapach, polegających na:
1)
wypełnieniu kwestionariusza ogólnego dotyczącego danych osobowych funkcjonariusza, a także jego stanu zdrowia i samopoczucia przed badaniem;
2)
przeprowadzeniu testów;
3)
analizie wyników uzyskanych w wyniku badania;
4)
sporządzeniu opinii z badania.
2.
Opinia, o której mowa w ust. 1 pkt 4, powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko funkcjonariusza oraz imię jego ojca;
2)
stanowisko służbowe i stopień służbowy funkcjonariusza;
3)
nazwę komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni albo ma pełnić służbę;
4)
wynik badania psychofizjologicznego;
5)
pieczątkę imienną i podpis przeprowadzającego badanie psychofizjologiczne.
§  23.
W trakcie badania psychofizjologicznego, o którym mowa w § 18 ust. 2, przeprowadza się co najmniej trzy testy z wykorzystaniem wariografu. W testach z wykorzystaniem wariografu nie zadaje się pytań dotyczących wyznania, preferencji seksualnych i przekonań politycznych.
§  24.
1.
W trakcie badania psychofizjologicznego funkcjonariusz może złożyć oświadczenie o rezygnacji z tego badania.
2.
Złożenie oświadczenia o rezygnacji z badania powoduje uzyskanie przez funkcjonariusza negatywnej opinii z badania.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, w przypadku gdy rezygnacja z badania jest spowodowana nagłym pogorszeniem samopoczucia funkcjonariusza.
4.
W przypadku, o którym mowa w ust. 3, kierownik urzędu ustala nowy termin badania psychofizjologicznego i informuje o nim funkcjonariusza.
§  25.
Badanie psychofizjologiczne można powtórzyć jeden raz, jeżeli jest to niezbędne dla uzyskania obiektywnych wyników.