Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Przeprowadzanie testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego i badania psychofizjologicznego funkcjonariuszy celnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2010.230.1515

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 2010 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
zakres, warunki i tryb przeprowadzania testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego i badania psychofizjologicznego:
a)
funkcjonariusza celnego, zwanego dalej "funkcjonariuszem", w celu sprawdzenia jego przydatności do służby na określonych stanowiskach służbowych w wyodrębnionych komórkach, o których mowa w art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, zwanych dalej "wyodrębnionymi komórkami", oraz funkcjonariusza przewidywanego do takiej służby,
b)
funkcjonariusza kwalifikowanego do skierowania na szkolenia specjalistyczne;
2)
terminy przeprowadzania testów sprawności fizycznej;
3)
zasady szkolenia funkcjonariuszy i sposób sprawdzenia posiadanych przez kandydatów predyspozycji do wykonywania zadań;
4)
jednostki właściwe do przeprowadzania testów sprawności fizycznej, badań psychologicznych i badań psychofizjologicznych.
§  2.
Testowi sprawności fizycznej, badaniu psychologicznemu i badaniu psychofizjologicznemu poddawany jest funkcjonariusz:
1)
pełniący służbę w wyodrębnionych komórkach na stanowiskach służbowych, na których wykonuje się zadania związane z użyciem broni palnej lub obserwowaniem i rejestrowaniem, przy użyciu środków technicznych, obrazu zdarzeń w miejscach publicznych oraz dźwięku towarzyszącego tym zdarzeniom;
2)
przewidywany do pełnienia służby, o której mowa w pkt 1;
3)
upoważniony przez Szefa Służby Celnej do wykonywania zadań określonych w art. 2 ust. 1 pkt 4-6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej, z prawem użycia broni palnej.
§  3.
1.
Przeprowadzenie testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub psychofizjologicznego zarządza kierownik urzędu na wniosek:
1)
kierownika wyodrębnionej komórki;
2)
kierownika komórki właściwej w sprawach kadr i szkolenia - w przypadku gdy badanie dotyczy kierownika wyodrębnionej komórki.
2.
Przeprowadzenie testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub psychofizjologicznego w przypadku funkcjonariusza, o którym mowa w § 2 pkt 3, zarządza Szef Służby Celnej na wniosek:
1)
dyrektora komórki organizacyjnej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w której funkcjonariusz pełni służbę;
2)
dyrektora izby celnej, w której funkcjonariusz pełni służbę.
3.
Wniosek o zarządzenie testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub psychofizjologicznego, zwany dalej "wnioskiem", zawiera:
1)
imię i nazwisko funkcjonariusza oraz imię jego ojca;
2)
stanowisko służbowe i stopień służbowy funkcjonariusza;
3)
nazwę komórki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni albo ma pełnić służbę;
4)
wskazanie wnioskowanego badania;
5)
uzasadnienie;
6)
stempel imienny albo pieczątkę imienną i podpis wnioskodawcy;
7)
miejsce na dokonanie wpisu przez kierownika urzędu, potwierdzającego zarządzenie albo odmowę zarządzenia badania;
8)
miejsce na pieczęć i podpis kierownika urzędu.
§  4.
Test sprawności fizycznej, badanie psychologiczne lub psychofizjologiczne odbywa się w czasie służby funkcjonariusza.
§  5.
1.
Kierownik urzędu, w porozumieniu z jednostką właściwą do przeprowadzenia testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub psychofizjologicznego, ustala termin oraz miejsce ich przeprowadzenia. O terminie i miejscu przeprowadzenia testu sprawności fizycznej lub badania psychologicznego lub psychofizjologicznego kierownik urzędu informuje funkcjonariusza.
2.
Funkcjonariuszowi, który nie przystąpił w ustalonym terminie do testu sprawności fizycznej, badania psychologicznego lub psychofizjologicznego:
1)
z ważnych, udokumentowanych przyczyn losowych,
2)
z powodu niedyspozycji wynikającej z przebytej choroby

- kierownik urzędu ustala nowy termin testu lub badania i informuje o nim funkcjonariusza.

§  6.
Odmowa poddania się testowi sprawności fizycznej, badaniu psychologicznemu lub psychofizjologicznemu skutkuje przesunięciem funkcjonariusza na inne stanowisko służbowe, na którym nie jest wymagane ich przeprowadzenie.
§  7.
W przypadku uzyskania negatywnej oceny końcowej albo opinii, przepis § 6 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Nieusprawiedliwiona nieobecność funkcjonariusza na teście sprawności fizycznej, badaniu psychologicznym lub psychofizjologicznym, w ustalonym terminie powoduje uzyskanie odpowiednio negatywnej oceny końcowej albo opinii.