§ 7. - Przeprowadzanie kontroli jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych przez Polski Komitet Normalizacji, Miar i Jakości oraz terenowe urzędy miar i jakości.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.29.200

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1988 r.
§  7.
1.
Kontrola komisaryczna obejmuje w szczególności:
1)
wszystkie fazy procesu produkcyjnego, począwszy od wprowadzenia do tego procesu surowców i materiałów,
2)
przestrzeganie ustalonych procesów technologicznych,
3)
działalność normalizacyjną, w tym również zakres objęcia normami wytwarzanych wyrobów, poziom wymagań techniczno-użytkowych zawartych w normach i stopień przestrzegania norm,
4)
legalność i rzetelność narzędzi pomiarowych oraz zgodność stosowania ich z dokumentacją techniczną,
5)
skuteczność działania zakładowej służby kontroli jakości,
6)
wypełnianie obowiązków w sprawie zapewnienia jakości przez służby techniczne,
7)
powiązania z dostawcami i odbiorcami w zakresie spraw jakości, a w szczególności warunki zawierania umów, ściągane i płacone kary, odbiory jakościowe itp.,
8)
skuteczność mechanizmów ekonomicznego oddziaływania na jakość, w szczególności przez ceny, podatki, kredyty itp.,
9)
skuteczność oddziaływania zachęt i sankcji materialnych na poprawę jakości,
10)
wpływający na sprawy jakości stan techniczny środków produkcji oraz wyposażenia, ze szczególnym uwzględnieniem aparatury i przyrządów kontrolno-pomiarowych,
11)
prawidłowość oznaczania wyrobów wprowadzanych do obrotu obowiązującymi oznaczeniami, w tym również artykułów żywnościowych oraz wyrobów mogących zagrażać zdrowiu lub życiu,
12)
funkcjonowanie serwisu łącznie z zaopatrzeniem w części zamienne,
13)
realizację zadań w zakresie poprawy jakości, ujętych w narodowym planie społeczno-gospodarczym oraz w zakładowych planach poprawy jakości.
2.
Zalecenia bieżące w sprawach, o których mowa w ust. 1, są sporządzane przez kontrolującego na piśmie i przekazywane kierownikowi jednostki kontrolowanej.
3.
Kontrola komisaryczna działa w kontrolowanej jednostce do czasu zaprzestania produkcji niewłaściwej jakości i uzyskania stabilnego, zgodnego z ustalonymi wymaganiami, poziomu jakości wyrobów lub poziomu jakości optymalnego w danych warunkach techniczno-ekonomicznych.
4.
Przeprowadzający kontrolę może zwrócić się o współdziałanie do organu kontroli specjalistycznej w zakresie oceny jakości przedmiotu kontroli i dostaw kooperacyjnych oraz zastosowania odbiorów obowiązkowych.
5.
W toku komisarycznej kontroli jednostka kontrolowana nie powinna być obejmowana kontrolami innych jednostek w zakresie pokrywającym się z przedmiotem kontroli.