Rozdział 4 - Osobne przepisy dla pasa granicznego. Mały ruch graniczny. - Przepisy wykonawcze do prawa celnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.90.820

Akt utracił moc
Wersja od: 5 października 1956 r.

Rozdział  IV.

Osobne przepisy dla pasa granicznego.

Mały ruch graniczny.
§  203.
1)
Jeżeli z państwami sąsiedniemi są zawarte umowy o ułatwieniach w małym ruchu granicznym, to ułatwienia w tym ruchu powinny być stosowane według umów.
2)
Tam, gdzie niema tego rodzaju umów z państwami sąsiedniemi, stosuje się następujące ułatwienia:
a)
niezależnie od ulg, przewidzianych w § 16 do p. 25, właściciele i użytkownicy gospodarstw rolnych, leśnych i rybnych przeciętych lub oddzielonych granicą celną, znajdujących się w pasie o szerokości 4 km od granicy, mogą:

I. przepędzać bez cła przez granicę celną zwierzęta domowe na pastwiska lub do prac na roli, z zachowaniem jednak obowiązujących przepisów weterynaryjnych,

II. przewozić do kraju bez cła mleko uzyskane z tych zwierząt oraz przychówek urodzony po drugiej stronie granicy,

III. przewozić bez cła maszyny i narzędzia potrzebne do wykonywania prac w gospodarstwie rolnem, leśnem i rybnem;

b)
osobom stale zamieszkałym w pasie granicznym zezwala się:

I. przewozić bez cła i bez ograniczeń przywozowych lub wywozowych żywność w stanie gotowym do spożycia w ilości nieprzekraczającej jednodniowej normy; artykuły monopolowe wyłącza się,

II. w przypadkach nagłej potrzeby - przewozić bez cła i bez osobnych pozwoleń przywozowych lekarstwa i materjały opatrunkowe na podstawie recept lekarzy i lekarzy weterynarji, upoważnionych do wykonywania swego zawodu. Recepta taka powinna być oznaczona przez lekarza jako "bardzo pilna",

III. przewozić bez cła na zasadach odprawy warunkowej do naprawy przedmioty, przeznaczone do potrzeb własnego gospodarstwa;

c)
pojazdy konne mogą urzędy celne przepuszczać pod warunkiem powrotnego wywozu - bez zabezpieczenia celnego, jeżeli osoby korzystające z tych środków lokomocji znane są urzędowi celnemu jako osoby godne zaufania;
d)
zwierzęta domowe, maszyny i narzędzia oraz przedmioty w obrocie reparacyjnym (ust. 2-a I i III oraz ust. 2-b III) są wolne od cła pod warunkiem powrotnego ich przywozu lub wywozu. Urzędy celne mogą żądać złożenia zabezpieczenia cła na ogólnych zasadach, jeżeli zachodzi podejrzenie, że warunek ten nie zostanie przez stronę dochowany.
3)
Przy wykonywaniu postanowień ustępu 2 niniejszego paragrafu - Dyrekcje Ceł ustalają sposób kontroli.
4)
Towary podlegające ograniczeniom przywozowym lub wywozowym w myśl art. 30 ust. 6 przewożone przez mieszkańców pasa granicznego, w drobnych ilościach dla osobistego użytku lub dla potrzeb własnego gospodarstwa - mogą być przepuszczane bez wymaganych pozwoleń. Przypadające należności celne powinny być w każdym przypadku uiszczone.

Doraźna pomoc lekarska i duchowna.

Wyprawy ratownicze.

§  204.
1)
Duchowni i ich pomocnicy, lekarze, lekarze weterynarji i położne, śpieszący z doraźną pomocą w pasie granicznym, mogą przekraczać granicę o każdej porze i najbliższą drogą. Przybory i instrumenty potrzebne do wykonania zawodu są wolne od cła, pod warunkiem powrotnego ich wywozu.
2)
Środki lecznicze niezakazane do przywozu, materjały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne, które przenoszą ze sobą lekarze, lekarze weterynarji i położne, celem bezpośredniego użycia przy niesieniu pomocy, są wolne od cła. Przedmioty te niezużyte powinny być wywiezione zpowrotem zagranicę.
3)
Drużyny ratownicze straży pożarnej i kopalnianej, pociągi ratownicze, jako też inne organizacje ratownicze, mogą dla niesienia pomocy w przypadkach pożaru i innych klęsk elementarnych przekraczać granicę w każdem miejscu i w każdym czasie. Przybory, pojazdy i zaprzęgi są wolne od cła i formalności celnych, pod warunkiem ich powrotnego wywozu. Pociągi ratownicze powinny być w miarę możności zgłoszone naprzód urzędowi celnemu.

Rybołówstwo na wodach granicznych.

§  205.
1)
Rybołówstwem na wodach granicznych mogą zajmować się osoby, posiadające karty rybackie, wydane przez właściwe władze administracyjne.
2)
Połów ryb odbywać się może zasadniczo od wschodu do zachodu słońca. Połów w czasie od zachodu do wschodu słońca może odbywać się za osobnem pozwoleniem organu ochrony granicy i tylko w przypadkach rzeczywistej potrzeby.
3)
Zamiar połowu powinien być zgłoszony na 12 godzin naprzód właściwemu organowi ochrony granicy z podaniem miejsca i czasu trwania połowu, ilości łodzi, ich znaków oraz przyborów rybackich.
4)
Łodzie powinny być oznaczone znakami widocznemi.
5)
Miejsca postoju łodzi oraz miejsca przybijania do brzegów wyznaczają organa ochrony granicy na wniosek rybaków, przyczem organa te powinny uwzględniać istotne potrzeby rybaków.
6)
W czasie od zachodu do wschodu słońca, gdy połów nie odbywa się, organa ochrony granicy mogą zarządzić, aby łodzie pozostawały pod zamknięciem właściciela.
7)
Łodziami rybackiemi nie wolno przewozić przez granicę celną żadnych towarów, z wyjątkiem połowu oraz przyborów rybackich.
8)
Ryby złowione na wodach granicznych poza granicą celną, jak również powracające krajowe łodzie i przybory, użyte do połowu są wolne od cła i obowiązku zgłaszania w urzędzie celnym.
9)
Żywność zabierana przez rybaków na czas połowu jest wolna od cła i ograniczeń wywozowych, jak również jeżeli nie została całkowicie spożyta w czasie połowu - wolna jest od cła i ograniczeń przywozowych.

Ograniczenia w granicznym pasie celnym.

§  206.
1)
Władze, wydające licencje na handel okrężny w granicznym pasie celnym, porozumiewają się w sprawie wydawania licencyj z właściwą terytorjalnie Dyrekcją Ceł (art. 115 ust. 2).
2).
Dyrekcje Ceł uprawnione są do wyłączania z handlu okrężnego na swych odcinkach niektórych towarów. O wyłączeniu Dyrekcje Ceł powiadamiają władze wydające licencje.