Część 1 - USTRÓJ CELNY. Granice polskiego obszaru celnego. - Przepisy wykonawcze do prawa celnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1934.90.820

Akt utracił moc
Wersja od: 5 października 1956 r.

CZĘŚĆ  I.

USTRÓJ CELNY.

Granice polskiego obszaru celnego.
§  2.
1)
Granica polskiego obszaru celnego (granica celna) obejmuje terytorjum Państwa Polskiego wraz z terytorjum Wolnego Miasta Gdańska.
2)
Zatoka Pucka zamknięta linją łączącą Cypel Helski z Cyplem Radłowskim stanowi wody wewnętrzne; linja ta jest granicą celną.
3)
Sztuczne urządzenia wysunięte w kierunku morza jak np. mola, tamy, pomosty do przybijania i ładowania i t. p. uważa się za części lądu.

Wolne obszary celne.

§  3.
Szczegółowe przepisy dla wolnych obszarów celnych (art. 3 ust. 11) będą ogłoszone oddzielnie.

Graniczny pas celny.

§  4.
1)
Szerokość granicznego pasa celnego, ustaloną w umowach z państwami sąsiedniemi dla ułatwień rzeczowych w małym ruchu granicznym przyjmuje się jako szerokość granicznego pasa celnego w rozumieniu art. 4. W razie braku takich umów, szerokość granicznego pasa celnego określa się na 4 klm. Szerokość ta może być dla poszczególnych odcinków granicy zmieniona w zależności od warunków miejscowych.
2)
Graniczny pas celny oznacza się na tablicach miejscowości, leżących w granicznym pasie celnym napisem następującym: "Graniczny pas celny". Spis miejscowości położonych w granicznym pasie celnym ogłasza się w Monitorze Polskim. Na drogach wiodących w granicznym pasie celnym do granicznych urzędów celnych umieszcza się na skrzyżowaniu tych dróg z linją oddzielającą graniczny pas celny od pozostałego obszaru tablice z napisem: "Droga do urzędu celnego w ......".

Urzędy celne i zakres ich działania.

§  5.
1)
Urzędy celne są ustanawiane przy granicy celnej (graniczne urzędy celne) i wewnątrz kraju (wewnętrzne urzędy celne).
2)
Urzędy celne stosownie do swego zakresu działania dzielą się na urzędy pierwszej klasy oraz urzędy drugiej klasy.
3)
Urzędy celne pierwszej klasy są upoważnione do odprawy celnej przywozowej wszystkich towarów bez względu na ich ilość lub wysokość przypadającego cła, z wyjątkiem tych przypadków, gdy postanowienia taryfy celnej lub inne przepisy ograniczają przywóz niektórych towarów tylko do poszczególnych urzędów celnych.
4)
Zakres uprawnień urzędów celnych drugiej klasy do odprawy celnej przywozowej zawiera załącznik do niniejszego rozporządzenia (zał. I).
5)
Wywóz zagranicę towarów wolnych oraz zwalnianych od cła może się odbywać przez wszystkie urzędy celne; wywóz towarów podlegających cłu wywozowemu, może się odbywać przez urzędy celne pierwszej klasy, z wyjątkiem przypadków określonych niżej w ust. 6.
6)
Urzędy celne drugiej klasy mogą odprawiać do wywozu towary podlegające cłu wywozowemu na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu lub też w poszczególnych przypadkach za pozwoleniem właściwej Dyrekcji Ceł.
7)
Wywóz zagranicę towarów, od których zwraca się podatki pośrednie, opłaty monopolowe lub inne państwowe, regulują osobne przepisy.
8)
Odprawa celna towarów w urzędach celnych położonych przy kolejach, w portach i przystaniach morskich i rzecznych oraz na lotniskach odbywa się zasadniczo w godzinach urzędowania, ustalanych ogólnie dla władz i urzędów państwowych. Dyrekcje Ceł mogą zmieniać godziny urzędowania, jeżeli tego wymagają miejscowe warunki.
9)
W każdym urzędzie celnym powinna być dla wiadomości publiczności wywieszona tablica z oznaczeniem godzin urzędowych.
10)
Odprawa podróżnych w granicznych urzędach celnych kolejowych, morskich i rzecznych oraz na lotniskach powinna odbywać się niezwłocznie po przybyciu podróżnych.
11)
Przy drogach kołowych przecinających granicę celną, w miejscach przeznaczonych wyłącznie dla ruchu mieszkańców granicznego pasa celnego i podróżnych, mogą być ustanawiane posterunki celne. Przewóz jakichkolwiek towarów przez posterunki celne jest wzbroniony.
12)
Warunki udzielania pozwoleń na otwieranie podurzędów celnych dla odprawy pewnych towarów sprowadzanych z zagranicy wyłącznie dla potrzeb przedsiębiorstw przemysłowych, oraz dla odprawy wywozowej wytworzonych przez nie towarów (art. 8 ust. 2) określają osobne rozporządzenia Ministra Skarbu ogłoszone w Monitorze Polskim.
13)
Spis urzędów celnych z oznaczeniem zakresu działania oraz wszelkie zmiany w tym spisie ogłasza się w Monitorze Polskim.

Uprawnienia władz celnych w zakresie rewizji przesyłek nadawanych do przewozu w granicznym pasie celnym.

§  6.
Władzom celnym służy prawo rewizji przesyłek przyjmowanych w granicznym pasie celnym do przewozu przez publiczne przedsiębiorstwa przewozowe (art. 11 ust. 1-e). Zakres i sposób rewizji takich przesyłek regulują instrukcje o postępowaniu celnem, wydawane dla poszczególnych rodzajów przewozu.