§ 4. - Przepisy wykonawcze do części V tytułu I (Sprawy celne) polsko-niemieckiej konwencji górnośląskiej z dnia 15 maja 1922 r.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.62.556

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1923 r.
§  4. 1
(Do art. 220. 221, 222 konwencji).
1.
Do udzielania pozwoleń na obrót uszlachetniający, w myśl art. 220 konwencji, upoważniona Jest dyrekcja ceł w Mysłowicach w porozumieniu z wydziałem przemysłu i handlu Województwa Śląskiego. Dyrekcja ceł w Mysłowicach obowiązana jest przedstawić w 2 egzemplarzach Ministerstwu Skarbu (departament ceł) oraz Ministerstwu Przemysłu i Handlu (departament przemysłowy) z końcem każdego kwartału, najpóźniej do 15 następnego miesiąca szczegółowe zestawienia udzielonych w ubiegłym okresie pozwoleń na obrót uszlachetniający.
2.
Przy udzielaniu pozwoleń na obrót uszlachetniający wyżej wzmiankowane władze będą stosowały zasady zawarte w przepisach o obrocie uszlachetniającym, obowiązujących na obszarze Rzeczy pospolitej Polskiej z zachowaniem poniższych postanowień:
a)
w wypadku, kiedy towar w czynnym obrocie uszlachetniającym, powracający po uszlachetnieniu do kraju podlega zakazowi wywozu, odnośne pozwolenie na obrót uszlachetniający będzie jednocześnie zwolnieniem od zakazu wywozu. W wypadku kiedy towar wprowadzony celem uszlachetnienia podlega zakazowi przywozu, odnośne pozwolenie na obrót uszlachetniający będzie jednocześnie zwolnieniem z zakazu przywozu, jednakże w tym wypadku przysługuje Śląskiej dyrekcji ceł żądanie od petenta osobnej gwarancji, że zakazany do przywozu surowiec lub pół fabrykat będzie po uszlachetnieniu rzeczywiście, wywiezionym z powrotem za granicę,
b)
przy udzielaniu pozwoleń na obrót uszlachechetniający bierny, obie wymienione władze będą się stosowały do specjalnych instrukcji Ministerstwa Skarbu i Ministerstwa Przemysłu i Handlu w wypadku, kiedy powracający po uszlachetnieniu produkt podlega zakazowi przywozu, odnośne pozwolenie na obrót uszlachetniający bierny będzie jednocześnie zwolnieniem z zakazu przywozu, w wypadku kiedy idący do uszlachetnienia surowiec lub półfabrykat podlega zakazowi wywozu, od nośne pozwolenie na obrót uszlachetniający będzie jednocześnie zwolnieniem zakazu wy wozu. Jednak w tym wypadku przysługuje prawo Śląskiej dyrekcji ceł żądania od patenta osobnej gwarancji, że zakazany do wywozu surowiec lub półfabrykat będzie po uszlachetnieniu rzeczywiście przywieziony z powrotem.
3.
Dyrekcja ceł w Mysłowicach jest upoważniona w porozumieniu z wydziałem przemysłu i handlu Województwa Śląskiego zwalniać w wypadkach obrotu uszlachetniającego firmy godne zaufania od zabezpieczenia cła przywozowego w gotówce albo w innych walorach wymaganego w myśl § 43 rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 13 grudnia 1920 r. o postępowaniu celnem (Dz. Ust. Na 11 z r. 1921 patrz poz. 64) pod warunkiem, że firmy te złożą piśmienne zobowiązanie wobec Skarbu Polskiego co do wykonania warunków wymaganych przy obrocie uszlachetniającym.

Forma tego zobowiązania będzie w każdym poszczególnym wypadku osobno ustanowioną.

W ten sam sposób mogą firmy godne zaufania być zwolnione od złożenia specjalnej gwarancji, o której mowa w ust. 2 niniejszego §,

1 Z dniem 1 stycznia 1923 r. upoważnienie zawarte w niniejszym artykule uzupełnia się przez upoważnienie następujące: Dyrekcja ceł w Mysłowicach może w porozumieniu z Wojewodą Śląskim (wydziałem przemysłu i handlu) wydawać pozwolenia na obrót do uszlachetnienia i naprawy (zwalniać od cła z tego tytułu), zarówno czynny jak bierny (art. 12 lit. a i b rozporządzenia o taryfie celnej - Dz.U.20.51.314) bez względu na to, czy dany towar można sprowadzać z pozostałej części obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej, lub czy dany przedmiot może być uszlachetniony, względnie naprawiony, na pozostałej części obszaru celnego Rzeczypospolitej Polskiej. Uzupełniającego upoważnienia udziela się na czas od dnia 1 stycznia 1923 r. do końca lutego 1923 r., z zastosowaniem wyłącznie na górnośląskiej części województwa śląskiego. Terminy, wyznaczane w wyżej wzmiankowanych pozwoleniach dla dokonania obrotu uszlachetniającego, względnie naprawy, nie mogą przekraczać okresu rocznego od daty wydania pozwolenia, zgodnie z § 3 rozporządzenia z dnia 2 stycznia 1923 r. w sprawie osobnych ulg celnych dla górnośląskiej części województwa śląskiego (Dz.U.23.6.40).