Rozdział 16 - Analogiczne zastosowanie przepisów o podatku spadkowym. - Przepisy wykonawcze dla obszaru województw: pomorskiego i poznańskiego w przedmiocie opodatkowania spadków i darowizn.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.101.796

Akt utracił moc
Wersja od: 10 października 1923 r.

XVI.

Analogiczne zastosowanie przepisów o podatku spadkowym.

§  67.
Do podatku od darowizn stosują się odpowiednio przepisy §§ 3, 5, 6, 7 (ustępu pierwszego), 8 do 26, 31, 32, 36 do 38, 41 do 56, 58 eto 65.

Ilekroć w przepisach tych użyto wyrazów "spadek", (zapis) lub "nabycie majątku na skutek śmierci", należy je zastąpić wyrazem "darowizna"; wyraz "spadkodawca" wyrazem "darujący"; wyraz "spadkobierca" wyrazem "obdarowany"; zamiast wyrażenia "śmierć spadkodawcy" podstawić należy: "zdziałanie aktu darowizny", zamiast "rozporządzenia na wypadek śmierci" - "akt darowizny", zamiast "majątku spadkowego" - "majątek darowany", zamiast "podatku spadkowego" - "podatek od darowizn".

§§ 27 do 29 stosują się odpowiednio w ten sposób, że zamiast miejsca zamieszkania spadkodawcy rozstrzyga miejsce zdziałania aktu darowizny.

Współudział sądów i natarjuszów.

(§ 40 niem. ust. o op. sp.).
§  68.
Sądy i notarjusze mają przesyłać urzędowi skarbowemu podatków bezpośrednich i opłat skarbowych uwierzytelnione odpisy aktów darowizn między żyjącemi, a to zaraz po udokumentowaniu, a na oryginałach zaznaczyć, kiedy i któremu urzędowi skarbowemu odpis przesłano. Jeżeli z treści dokumentu nie wynika wartość przedmiotu darowizny lub stosunek rodzinny między kontrahentami, to należy darującego o to wypytać i odpowiedź jego podać również urzędowi skarbowemu.

Zgłoszenie darowizny przez obdarowanego.

(§ 56 niem. ust. o op. sp.).
§  69.
Jeżeli co do darowizny, nie sporządzono dokumentu sądowego ani notarjalnego lub jeśli udokomentowanie takie nastąpiło zagranicą, to obdarowany winien zgłosić akt darowizny do właściwego urzędu skarbowego podatków bezpośrednich i opłat skarbowych w ciągu trzech miesięcy, a w razie zawarcia umowy zagranicą w ciągu miesięcy sześciu.

Właściwym jest urząd skarbowy, w którego okręgu znajduje się majątek darowany; jeśliby się znajdował w okręgach kilku urzędów skarbowych, należy zawiadomić którykolwiek z nich. Gdy cały majątek darowany znajduje się zagranicą, należy zawiadomić którykolwiek urząd skarbowy podatków bezpośrednich i opłat skarbowych.

§  70.
W zgłoszeniu darowizny (§ 69) należy podać:
1)
datę i miejsce zdziałania darowizny;
2)
imię. i nazwisko, zawód i miejsce zamieszkania (także ulicą i numer domu) darującego i obdarowanego;
3)
ich przynależność państwową;
4)
czy i w jakim stosunku rodzinnym obdarowany pozostaje do darującego;
5)
przedmioty darowane, ich wartość oraz miejscowości, w których one się znajduje;
6)
czy darowiznę stwierdzono dokumentem.

Zgłoszenie ma być zaopatrzone w datę, miejsce zamieszkania (także ulicę i numer domu) zgłaszającego i w jego podpis.

Opodatkowanie rozporządzeń miedzy tyjącymi mających na celu utworzenie fundacji.

(Art. 24 ust. o op. sp.).
§  71.
Nakaz płatniczy, dotyczący podatku od rozporządzenia między żyjącymi, mającego na celu utworzenie funduszu, należy doręczyć fundatorowi lub jego spadkobiercom - (§ 81 K. C. niem.) względnie organizatorowi składki, z której fundacja powstała. Nakaz płatniczy, dotyczący podatku od darowizny na rzecz osoby prawnej, doręcza się obdarowanej osobie prawnej.

W nakazie płatniczym należy zaznaczyć, że podatek jest płatny przed zatwierdzeniem aktu przez właściwą władzę (§ 80 K. C. niem,; art. 1 i 6 pruskiej ustawy wykonawczej do K. C. niem.; art. 4 rozporządzenia królewskiego z dn. 16 listopada 1899 r. w przedmiocie wykonania kodeksu cywilnego: ort. 14 ustawy z dnia 23 czerwca 1921 r. Dz. U. R. P. № 75, poz. 511).

Władza skarbowa przesyła odpis nakazu płatniczego: o ile chodzi o fundację familijna-właściwemu sądowi powiatowemu (art. 1 pruskiej ustawy wykonawczej do K. C. niem.), o ile zaś chodzi o fundacje, innego rodzaju-temu Ministerstwu, do którego należy przedstawienie Radzie Ministrów wniosku w przedmiocie utworzenia fundacji względnie zatwierdzenie aktu darowizny.

Wydanie zaświadczenie o zatwierdzeniu fundacji lub darowizny przez właściwą władzę może nastąpić dopiero po uiszczeniu podatku lub na podstawie ze-zwołania władzy skarbowej (§ 26 i nast.).

W razie odmowy zatwierdzenia podatek nie należy się. Właściwa władza zawiadamia o odmowie władzą skarbową, od której otrzymała nakaz płatniczy.