Oddział 5 - Opłaty w sprawach z zakresu prawa o księgach wieczystych. - Przepisy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.10.57 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1965 r.

Oddział  5.

Opłaty w sprawach z zakresu prawa o księgach wieczystych.

1.
Piątą część wpisu stosunkowego pobiera się od:
1)
wniosku o wpis prawa własności,
2)
wniosku o wpis praw rzeczowych ograniczonych,
3)
wniosku o wpis hipoteki umownej lub przymusowej,
4)
wniosku o wpis przelewu lub innego przejścia prawa wpisanego.
2.
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej określi wysokość opłat od wniosku o wpis prawa wieczystego użytkowania.

Dziesiątą część wpisu stosunkowego pobiera się od:

1)
wniosku o wpis prawa własności, nabytego na podstawie dziedziczenia lub zapisu,
2)
wniosku o wpis hipoteki kaucyjnej,
3)
wniosku o wpis praw osobistych lub roszczeń osobistych.

Od wniosków o wpis wykreślenia praw oznaczonych w art. 72 pkt 2 i 3 i art. 73 pkt 2 i 3 pobiera się połowę wpisu określonego w tych artykułach.

1.
Wartość prawa przyjęta przy ustaleniu zobowiązania podatkowego w podatku od nabycia (odpłatnego lub nieodpłatnego) praw majątkowych lub podstawa, przyjęta dla obliczenia opłaty skarbowej, jest również podstawą obliczenia wpisu stosunkowego, przewidzianego w artykułach poprzedzających.
2.
Wpis stosunkowy przewidziany w artykułach poprzedzających pobiera się odrębnie od wniosku o wpis każdego poszczególnego prawa, chociażby wpis dwu lub więcej praw miał być dokonany na tej samej podstawie prawnej.
1.
Wpis stały w kwocie 100 zł pobiera się od:
1)
wniosku o wpis prawa własności na podstawie działu spadku lub zniesienia współwłasności,
2)
wniosku o wpis o ubezwłasnowolnieniu lub ogłoszeniu upadłości,
3)
wniosku o wpis o ograniczeniu rozporządzenia nieruchomością lub innym prawem wpisanym,
4)
wniosku o wpis o zajęciu nieruchomości lub innego prawa wpisanego,
5)
wniosku o wpis o zmianie pierwszeństwa prawa wpisanego,
6) 5
wniosku o połączenie nieruchomości w jednej księdze, niezależnie od ilości łączonych nieruchomości,
7) 6
wniosku o wydzielenie do nowej księgi pewnej części nieruchomości, budynku stanowiącego odrębną nieruchomość lub lokalu stanowiącego przedmiot odrębnej własności.
2.
Zamiast wpisu, określonego w ustępie poprzedzającym pkt 1, pobiera się odpowiedni wpis stosunkowy, jeżeli prawa współwłaścicieli lub spadkobierców nie były wpisane w księdze wieczystej.
3.
Jeżeli połączenie nieruchomości w jednej księdze lub wydzielenie do nowej księgi części nieruchomości, budynku lub lokalu następuje w związku z nabyciem prawa własności, wpis stały przewidziany w ust. 1 pkt 6 pobiera się niezależnie od opłaty za wpis prawa własności.

Od wniosków o wpis w księdze wieczystej, nie wymienionych wg. art. 72-74 i 76, pobiera się wpis stały w wysokości 100 zł.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, wydane w porozumieniu z Ministrem Finansów, określi koszty sądowe w postępowaniu przy zakładaniu ksiąg wieczystych.

4 Art. 72 zmieniony przez art. 49 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz.U.61.32.159) z dniem 22 października 1961 r.
5 Art. 76 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez art. 2 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.62.10.46) z dniem 24 marca 1962 r.
6 Art. 76 ust. 1 pkt 7 dodany przez art. 2 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o zmianie przepisów postępowania w sprawach cywilnych (Dz.U.62.10.46) z dniem 24 marca 1962 r.