Rozdział 3 - Wydatki. - Przepisy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1961.10.57 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1965 r.

Rozdział  3.

Wydatki.

1.
Do wydatków należą:
1)
koszty opłat telefonicznych i telegraficznych,
2)
diety i koszty podróży, należne sędziom, urzędnikom i funkcjonariuszom sądowym z powodu dokonywania czynności poza siedzibą sądu oraz ryczałt należny im za dokonywanie oględzin w sprawach dotyczących nieruchomości rolnych położonych poza miejscowością będącą siedzibą sądu,
3)
należności świadków, biegłych i tłumaczów oraz kuratorów ustanowionych w poszczególnych sprawach,
4)
koszty przewozu osób, zwierząt i rzeczy, utrzymywania ich lub przechowywania,
5)
koszty ogłoszeń w pismach,
6)
opłaty, należne innym władzom i urzędnikom,
7)
koszty pobytu w areszcie.
2.
Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac określi w drodze rozporządzenia stawki ryczałtu przysługującego osobom wymienionym w ust. 1 pkt 2 za dokonanie oględzin i stawki należności kuratorów oraz warunki przyznawania i wypłaty tego ryczałtu i należności.
1.
Na pokrycie wydatków obowiązana jest złożyć zaliczkę strona, która wnosiła o podjęcie czynności połączonej z wydatkami; jeżeli dwie lub więcej stron wnosiło o podjęcie czynności lub sąd z urzędu czynność zarządził, zaliczkę powinny uiścić strony w równych częściach lub w innym stosunku według uznania sądu.
2.
Sąd oznaczy wysokość zaliczki i termin jej złożenia.
3.
Wykonanie czynności zależne jest od uiszczenia zaliczki, chyba że sąd pomimo nieuiszczenia zaliczki przez strony uzna wykonanie czynności za konieczne do rozstrzygnięcia sprawy.

Koszty przeprowadzenia dowodu na żądanie sądu polubownego ponoszą obie strony. Przeprowadzenie dowodu zależne jest od złożenia oznaczonej przez sąd zaliczki.