Rozdział 5 - PRZEPISY SZCZEGÓLNE DLA OKRĘGÓW SĄDÓW APELACYJNYCH W WARSZAWIE, LUBLINIE I WILNIE. - Przepisy o kosztach sądowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.93.805

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1932 r.

Rozdział  V.

PRZEPISY SZCZEGÓLNE DLA OKRĘGÓW SĄDÓW APELACYJNYCH W WARSZAWIE, LUBLINIE I WILNIE.

O wpisie.

Wpis stosunkowy pobiera się od sporów, wynikłych w postępowaniu działowem, prowadzonem w drodze incydentalnej.

Połowę wpisu stosunkowego pobiera się od postępowania wykonawczego w sprawach o działy spadkowe i prawo wykupu z art. 1447 u. p. c.

Piątą część wpisu stosunkowego pobiera się od skarg incydentalnych z wyjątkiem podlegających opłacie wpisu stałego.

Wpis stały pobiera się:

1)
w wysokości 30 złotych:

od działów prowadzonych w drodze incydentalnej,

od zatwierdzenia testamentów (art. 1060 i nast. cz. 1 tomu X Zwodu praw),

od zatwierdzenia praw do spadku (art. 1408 u. p. c., art. 1239 i nast. cz. 1 tomu X Zwodu praw),

od przyznania prawa własności na zasadzie przedawnienia (art. 533 cz. 1 tomu X Zwodu praw),

od wykupu majątków rodowych (art. 1346 i nast. cz. 1 tomu X Zwodu praw, art. 1438 u. p. c.);

2)
w wysokości 8 złotych:

od każdego podania, rozpoczynającego postępowanie sądowe, nie podlegającego opłacie wpisu stosunkowego lub stałego w sumie wyższej - w sprawie należącej do właściwości sądu okręgowego,

od podań, wymienionych w art. 1, 7, 12 ustawy z dnia 26 lipca 1919 r. o utraconych tytułach na okaziciela (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 406) i od sprzeciwów osób trzecich, przewidzianych w art. 15 tej ustawy;

3)
w wysokości 3 złotych:

od każdego podania, rozpoczynającego postępowanie sądowe, nie podlegającego opłacie wpisu stosunkowego lub stałego w sumie wyższej - w sprawie należącej do właściwości sądu grodzkiego.

Wpis stały w tej samej wysokości (30 złotych, 8 złotych i 3 złote) pobiera się od skarg incydentalnych w przedmiotach, wymienionych w poprzedzającym artykule, a od skarg o uchylenie wyroku w tych przedmiotach - wpis wynosić będzie najmniej 15 złotych, niezależnie od kaucji kasacyjnej, przewidzianej w rozporządzeniu niniejszem.

Skargi członków rad familijnych na decyzje tych rad są wolne od opłaty sądowej.

W sprawach o uznanie za zmarłe osób zaginionych (art. 1777 - 177710 u. p. c.) wolne są od opłat wszelkie podania i pisma.

O opłatach w postępowaniu hipotecznem.

Od każdej projektowanej do wykazu hipotecznego treści pobiera się opłatę hipoteczną stałą lub stosunkową.

Opłatę stałą w wysokości 5 złotych pobiera się od każdej treści, której przedmiotem jest wpis praw następujących: 1) prawa własności nieruchomości, 2) praw, opierających się wyłącznie na spadku, zapisie lub darowiźnie, 3) prawa, którego wartość pieniężna nie da się oznaczyć, 4) kaucji. Opłatę w takiej samej wysokości pobiera się również od treści, dotyczących ostrzeżeń, hipotek sądowych, prawnych, wpisów związanych z egzekucją i wykreśleń.

Od treści, niewymienionych w artykule poprzedzającym, pobiera się opłatę stosunkową od wartości w wysokości 1/3 %. Wartość ustala się w kwocie, która jest podstawą wymiaru opłaty stemplowej od czynności prawnej, z której wynika prawo, będące przedmiotem treści.

Jeżeli treść podlegającą opłacie stosunkowej projektuje się do kilku miejsc tego samego wykazu hipotecznego lub nawet do różnych wykazów hipotecznych, pobiera się od niej opłatę stosunkową raz jeden, pozatem opłatę stałą.

Opłata stosunkowa nie może wynosić mniej niż 5 złotych.

Opłata hipoteczna od skarg apelacyjnych na decyzje wydziałów hipotecznych przy sądach grodzkich wynosić będzie 8 złotych, przy sądach okręgowych - 30 złotych, od skarg zaś o uchylenie wyroku: - w pierwszym przypadku - 30 złotych, w drugim - 75 złotych. Do skarg o uchylenie wyroków stosuje się ponadto przepisy rozporządzenia niniejszego o kaucji kasacyjnej.

Od wszelkich dokumentów, wydawanych przez pisarzów hipotecznych (kopij, świadectw z wykazów i ksiąg hipotecznych i t. p.) nie pobiera się opłaty stemplowej; dokumenty te podlegają opłacie kancelaryjnej, ustanowionej w art. 38 rozporządzenia niniejszego.

Zwolnienie od opłaty stemplowej nie stosuje się do dokumentów, wydawanych na podstawie akt stanu cywilnego.

Opłaty od treści, stosunkowe i stałe, pobiera projektujący treść notarjusz lub pisarz hipoteczny (art. 19 ust. hip. z 1818 r.), a opłaty kancelaryjne i opłatę od skarg na decyzje wydziałów hipotecznych pisarz hipoteczny z obowiązkiem przelewania tych opłat do właściwych kas sądowych.

Na obszarze, na którym obowiązuje część pierwsza tomu X Zwodu praw, jeżeli przy pierwiastkowem zaprowadzeniu hipoteki projektowana do wykazu treść dotyczy prawa, które było uprzednio zarejestrowane w rejestrze wieczystym, od takiej treści nie pobiera się opłaty stosunkowej.

O opłatach w postępowaniu upadłościowem i w postępowaniu zapobiegającem upadłości.

Opłaty w postępowaniu upadłościowem są:

1)
wpis stały;
2)
opłata stosunkowa;
3)
opłata kancelaryjna;
4)
opłata od podań i załączników.

Wpis stały pobiera się:

1)
w wysokości 50 złotych:

od podań wierzycieli o ogłoszenie upadłości,

2)
w wysokości 20 złotych:

od opozycji wierzycieli przeciw wyrokowi ogłaszającemu otwarcie upadłości,

od wszelkich skarg w postępowaniu upadłościowem i zapobiegającem upadłości,

od podań wierzycieli o udzielenie odroczenia wypłat dłużnikowi - gospodarzowi rolnemu,

3)
w wysokości 200 złotych:

od żądania przywrócenia do czci kupieckiej (art. 604 kod. handl.).

Opłatę stosunkową w wysokości wpisu stosunkowego potrąca zarząd masy od ogólnej masy, przypadającej do podziału między wierzycieli według każdego planu działowego (art. 558 i 561 kod. handl.), i przelewa do kasy sądowej.

W razie zawarcia układu pomiędzy upadłym i wierzycielami (art. 519 i nast. kod. handl.) połowę opłaty stosunkowej pobiera się od sumy, która ma być wypłacona na mocy układu sprawdzonym wierzycielom. W tym przypadku opłatę ściąga się od upadłego po zatwierdzeniu układu. Majątek, księgi, papiery i rzeczy upadłego (art. 525 kod. handl.) będą mu wydane dopiero po uiszczeniu tej opłaty.

Za postępowanie zapobiegające upadłości pobiera się opłatę:

1)
w razie uchylenia odroczenia wypłat z powodu zawarcia układu zapobiegawczego, zatwierdzonego przez sąd - w wysokości piątej części wpisu stosunkowego od sumy, która ma być wypłacona sprawdzonym wierzycielom na mocy układu;
2)
w razie uchylenia odroczenia wypłat z innych przyczyn - w wysokości od dziesięciu złotych do pięciu tysięcy złotych. Wysokość tej opłaty ustala sąd, biorąc pod uwagę wielkość majątku dłużnika oraz czas trwania postępowania.

Opłaty pobiera się od dłużnika na podstawie urzędowego wymiaru.

Uwolnienie od opłat sądowych służy w postępowaniu upadłościowem i zapobiegającem upadłości:

1)
zarządowi masy upadłościowej, nadzorcy sądowemu oraz zarządcy z ramienia wierzycieli - od wszelkich opłat;
2)
dłużnikowi upadłemu i dłużnikowi w postępowaniu zapobiegającem upadłości - od opłat od podań i załączników.

W sprawach, wymienionych w art. 59 - 80, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19, 22, 31 - 44 rozporządzenia niniejszego.