Przedsiębiorstwa zbierania i udzielania informacji o stosunkach gospodarczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.3.16

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1958 r.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 14 stycznia 1936 r.
o przedsiębiorstwach zbierania i udzielania informacyj o stosunkach gospodarczych. *

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 6 listopada 1935 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 501) postanawiam co następuje:

Przedsiębiorstwa zajmujące się zbieraniem i udzielaniem informacyj o stosunkach gospodarczych (biura informacyjne) wolno prowadzić dopiero po uzyskaniu koncesji.

(1)
Koncesji udziela według swobodnego uznania Minister Przemysłu i Handlu.
(2)
Koncesji nie można udzielić osobie fizycznej, nie posiadającej obywatelstwa polskiego, oraz osobie prawnej, mającej siedzibę zagranicą.
(1)
Koncesje są imienne i nie mogą być odstępowane.
(2)
Koncesja gaśnie z chwilą śmierci osoby fizycznej lub likwidacji osoby prawnej.
(3)
Minister Przemysłu i Handlu odbierze koncesję, jeżeli koncesjonariusza skazano prawomocnym wyrokiem za występek przeciw bezpieczeństwu Państwa albo popełniony z chęci zysku, bądź za zbrodnię.
(4)
Minister Przemysłu i Handlu może odebrać koncesję:
1)
jeżeli przedsiębiorstwo nie zostanie uruchomione w ciągu sześciu miesięcy od udzielenia koncesji;
2)
w razie naruszenia warunków koncesji;
3)
jeżeli to będzie konieczne ze względu na interes publiczny lub bezpieczeństwo Państwa.

Przepisy, określające warunki udzielania koncesyj, nie wyłączając składania kaucji i jej wysokości, zakres działania przedsiębiorstwa oraz prawa i obowiązki koncesjonariusza, wyda w drodze rozporządzenia Minister Przemysłu i Handlu.

Kto trudni się zawodem zbierania i udzielania informacyj o stosunkach gospodarczych, nie posiadając wymaganych do tego uprawnień, podlega karze więzienia do lat 2 lub aresztu do lat 2.

Kto będąc właścicielem, zarządcą lub pracownikiem biura informacyjnego narusza przepisy dekretu niniejszego lub rozporządzeń wydanych na jego podstawie - podlega, jeżeli za czyn ten nie grozi kara surowsza z mocy innych przepisów, w drodze administracyjnej karze grzywny do 3.000 zł albo karze aresztu do 3 miesięcy, lub obu tym karom łącznie.

Przedsiębiorstwa zajmujące się zbieraniem i udzielaniem informacyj o stosunkach gospodarczych, a istniejące w chwili wejścia w życie dekretu niniejszego, mogą działać na podstawie i w ramach dotychczasowych uprawnień tylko przez jeden rok od dnia ogłoszenia tego dekretu.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.

(1)
Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
(2)
Jednocześnie w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468), zmienionem ustawą z dnia 10 marca 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 40, poz. 350) skreśla się:
1)
w art. 8 punkt 9,
2)
w art. 41 w ust. 1 cyfrę "9",
3)
w art. 41a ustęp 2,
4)
w art. 126 ustęp 2,
5)
w art. 132 w ust. 2 w pkt. 3 cyfrę "9".
* Z dniem 21 lipca 1958 r. nin. dekret traci moc w zakresie przepisów nakładających obowiązek dokonania zgłoszenia albo uzyskania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w stosunku do jednostek gospodarki nie uspołecznionej, które obowiązane są uzyskać zezwolenie na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz.U.58.45.224), zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy.