Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1950.42.386

Akt utracił moc
Wersja od: 26 września 1950 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 września 1950 r.
w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych.

Na podstawie art. 13 i 17 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 413), art. 17 ust. 1 i art. 18 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414) oraz art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1946 r. Nr 27, poz. 174 oraz z 1948 r. Nr 12, poz. 94 i Nr 52, poz. 413) zarządza się, co następuje:
1.
Podatnicy gospodarki nie uspołecznionej, wykonujący usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstwa "Państwowa Komunikacja Samochodowa - Przedsiębiorstwo Transportowo-Spedycyjne", nazwanego dalej w skrócie P.K.S., jako też innych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych, obowiązani są do uiszczania przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy.
2.
Wykonywaniem usług transportowych w rozumieniu niniejszego przepisu jest wykonywanie usług przewozu towarów oraz innych usług z transportem związanych, w szczególności naładunek i wyładunek przesyłek wagonowych.
Podstawę obliczenia przedpłaty stanowi suma każdorazowo wypłacona podatnikom z tytułu lub na poczet należności za usługi transportowe.
Wysokość przedpłaty wynosi:
1)
10% od podstawy obliczenia, jeżeli usługi transportowe wykonywane są na zlecenie przedsiębiorstwa P.K.S.,
2)
12% od podstawy obliczenia, jeżeli usługi transportowe wykonywane są na zlecenie innych przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej lub na zlecenie władz i urzędów państwowych.
Do obliczania i pobierania przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy obowiązane są dokonujące wypłaty sum, o których mowa w § 2, ekspozytury P.K.S., inne przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej oraz władze i urzędy państwowe.
1.
Pobrane przedpłaty obowiązani są płatnicy wymienieni w § 4 przekazać właściwej dla podatnika w sprawach podatku obrotowego władzy podatkowej w terminach następujących: przedpłaty pobrane w czasie od 1 do 10 każdego miesiąca - do dnia 15 danego miesiąca, pobrane w czasie od 11 do 20 - do dnia 25 danego miesiąca, pobrane w czasie od 21 do końca miesiąca - do dnia 5 miesiąca następnego.
2.
Płatnicy mają obowiązek przy przekazywaniu przedpłat składania właściwym władzom podatkowym wykazów wskazujących osobę podatnika i adres jego przedsiębiorstwa oraz wysokość przedpłaty i podstawę ich obliczenia.
1.
Przekazane kwoty przedpłat podlegają zarachowaniu w sposób następujący:
1)
5% podstawy obliczenia - na poczet zaliczki na podatek obrotowy za dany miesiąc,
2)
pozostała część przedpłaty - na poczet zaliczki na podatek dochodowy za dany miesiąc.
2.
Jeżeli ze względu na miejsce zamieszkania podatnika właściwe są dla spraw podatku obrotowego i dochodowego różne władze podatkowe, wówczas władza podatkowa, której przedpłata została przekazana, przekazuje władzy podatkowej właściwej w sprawach podatku dochodowego część przedpłaty przypadającą stosunkowo na zaliczkę na podatek dochodowy.
3.
Jeżeli wykonującym usługi transportowe jest spółka jawna lub komandytowa, służy spółce prawo wskazania, w jaki sposób ma być rozłożona na konta spólników suma przedpłaty, wpłacona na poczet zaliczki na podatek dochodowy. Wniosek w tej sprawie powinien być złożony na piśmie władzy podatkowej właściwej według siedziby spółki i wskazywać władze podatkowe, którym poszczególne kwoty mają być przekazane. W przypadku niezłożenia wniosku władza podatkowa wspomnianą wyżej sumę przedpłaty rozkłada na spólników w myśl zasad ustalonych w art. 5 ust. 1 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym.
Przedpłaty na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy, dokonane na podstawie niniejszego rozporządzenia, nie zwalniają podatników od obowiązku obliczania obrotu i dochodu za każdy miesiąc i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek obrotowy i dochodowy w terminie przewidzianym na wpłacanie zaliczek oraz składanie właściwej władzy podatkowej deklaracji stosownie do obowiązujących przepisów; kwoty dokonanych przedpłat podatnicy potrącają z kwot należnych zaliczek miesięcznych, czyniąc o tym odpowiednią wzmiankę w składanych deklaracjach.
Rozporządzenie niniejsze nie dotyczy podatników, do których stosuje się rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1949 r. o poborze podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 106 i Nr 43, poz. 327).
W rozporządzeniu Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1949 r. o poborze podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 106 i Nr 43, poz. 327) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1:
a)
w ust. 1 skreśla się pkt 5,
b)
pkt 6 ust. 1 otrzymuje kolejną numerację 5,
c)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Podatkowi obrotowemu i podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu podlegają również świadczenia wykonywane przez osoby trudniące się furmaństwem wyłącznie na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych, jeżeli osoby te świadczenia powyższe wykonują osobiście lub z udziałem najwyżej jednej siły najemnej";

d)
dotychczasowe ust. 2 i 3 otrzymują kolejną numerację 3 i 4,
2)
w § 3 ust. 1:
a)
w pkt 5 wyrazy: "w § 1 ust. 5 pkt 5" zastępuje się wyrazami: "w § 1 ust. 2",
b)
w pkt 6 wyrazy: "pkt 6" zastępuje się wyrazami: "pkt 5",
3)
w § 5 ust. 1 i w § 7 ust. 2 wyrazy: "w § 1 ust. 1 pkt 1-5" zastępuje się wyrazami: "w § 1 ust. 1 pkt 1-4 i ust. 2",
4)
w § 6 ust. 1 wyrazy: "pkt 6" zastępuje się wyrazami: "pkt 5".
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1950 r.