Wykonanie dekretu o zobowiązaniach podatkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1951.50.362

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1966 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 września 1951 r.
w sprawie wykonania dekretu o zobowiązaniach podatkowych.

Na podstawie art. 10, 11, 12 ust. 3, art. 13 ust. 4, art. 25 ust. 3, art. 26 ust 2, art. 29 ust. 2, art. 35 ust. 4, art. 36 ust. 2 i art. 37 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 452) oraz na podstawie art. 3 i 5 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 56, poz. 506) zarządza się, co następuje:
1.
Powołane w rozporządzeniu niniejszym artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 452).
2.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym jest mowa o dekrecie bez bliższego określenia, rozumieć przez to należy dekret z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych.
Do art. 10, 11 i 12.

Zaliczki i przedpłaty na zaliczki, zryczałtowanie podatków oraz terminy płatności zobowiązań podatkowych.

Zaliczki w podatku obrotowym.

§  2-7. 1
(uchylone).

Zaliczki w podatku dochodowym.

§  8-18. 2
(uchylone).

Zaliczki w podatku od nabycia praw majątkowych.

§  19-21. 3
(uchylone).

Zaliczki w podatku od nieruchomości.

§  22-23. 4
(uchylone).

Przedpłaty na zaliczki.

§  24. 5
(skreślony).
§  25-34. 6
(uchylone).

Zryczałtowanie podatków.

§  35-39. 7
(skreślone).
§  40. 8
1. 9
Podatkowi obrotowemu i podatkowi dochodowemu w formie ryczałtu podlegają świadczenia wykonywane osobiście bez obcej pomocy przez osoby trudniące się zbiorem i dostawą wszelkiego rodzaju odpadków użytkowych, jak żelastwa, druzgu żeliwnego, żelastwa użytkowego, złomu metali i stopów nieżelaznych, szmat, makulatury, odpadów gumowych, wełny drzewnej, tworzyw sztucznych, szkła, odpadków poubojowych, zwłok zwierzęcych itp. odpadków użytkowych - do zbiornic i składnic przedsiębiorstw podlegających Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem, Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych, Centralnemu Zarządowi Przetwórstwa Odpadków Zwierzęcych i Roślinnych lub innemu centralnemu zarządowi (centrali) wykonującemu nadzór nad gospodarką odpadkami użytkowymi.
2.
Nie podlegają podatkowi w formie ryczałtu świadczenia (ust. 1) wykonywane przez podatników prowadzących księgi handlowe.
§  41. 10
1. 11
Zryczałtowany podatek obrotowy i dochodowy wynosi w razie dostarczenia:
1)
złomu metali 2%,
2)
szmat dzianiny i szmat lnianych 2%,
3)
pozostałych szmat włókienniczych 4%,
4)
opakowań szklanych i stłuczki 3%,
5)
pozostałych rodzajów odpadków użytkowych 5%

sumy każdorazowo wypłacanej z tytułu należności za wykonane świadczenia.

2.
Określona w ust. 1 stawka zryczałtowanego podatku obejmuje również opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego.
§  42. 12
1. 13
Do obliczania i poboru zryczałtowanego podatku od osób określonych w § 40 ust. 1 są obowiązane - jako płatnicy - przedsiębiorstwa podlegające centralnym zarządom (centralom) sprawującym nadzór nad gospodarką odpadkami użytkowymi przy każdej wypłacie z tytułu należności za dostarczone odpadki.
2.
Za przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, uważa się również zbiornice i składnice, działające na podstawie umów zawartych z przedsiębiorstwami podlegającymi centralnym zarządom (centralom) sprawującym nadzór nad gospodarką odpadkami użytkowymi, choćby nawet nie były z nimi związane organizacyjnie.
3.
Pobrane kwoty zryczałtowanego podatku obowiązani są płatnicy określeni w ust. 1 i 2 wpłacić organowi finansowemu właściwemu według miejsca położenia przedsiębiorstwa, składnicy lub zbiornicy w terminie do dnia 25 miesiąca następnego za miesiąc poprzedzający.
4.
Płatnicy określeni w ust. 1 i 2 mają obowiązek prowadzenia ewidencji pobranych z tego tytułu kwot oraz składania właściwym organom finansowym przy wpłacaniu tych kwot wykazów, zamieszczając w nich imię i nazwisko podatnika, jego adres oraz podstawę obliczenia i wysokość pobranego podatku.
§  43.
Wpłacanie zryczałtowanego podatku na podstawie niniejszego rozporządzenia nie zwalnia podatników od obowiązku podatkowego w podatku obrotowym i podatku dochodowym w przypadku wykonywania innych świadczeń, aniżeli określone w § 40, oraz w przypadku uzyskiwania dochodów z pozostałych, posiadanych przez podatnika, źródeł przychodów.

Terminy płatności niektórych zobowiązań podatkowych.

§  44. 14
1.
Jednostki budżetowe i jednostki gospodarki uspołecznionej pobierają z banków sumy netto na wypłatę wynagrodzeń, czyli sumy wynikające z list płacy, zmniejszone o należny podatek od wynagrodzeń. Jednostki te są obowiązane wpłacać (przelewać) potrącony podatek od wynagrodzeń na rachunek właściwego organu finansowego raz w miesiącu, a mianowicie w dniu, w którym dokonuje rozliczenia z pracownikami za dany okres miesięczny i pobierają środki na wypłatę wynagrodzeń miesięcznych.
2.
W terminie określonym w ust. 1 jednostki budżetowe i jednostki gospodarki uspołecznionej obowiązane są złożyć bankowi deklarację według przepisanego wzoru na należny i potrącony podatek od wynagrodzeń oraz polecenie przelewu. Ponadto jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane złożyć bankowi miesięczną zbiorczą listę płacy. Lista ta powinna obejmować w jednostkach, w których wynagrodzenia są płatne z dołu, ogólne sumy wynagrodzeń i dokonanych potrąceń z poszczególnych list płacy wystawionych w danym okresie miesięcznym, a w jednostkach, w których wynagrodzenia są płatne z góry - ogólne sumy wynagrodzeń wypłacanych z góry i dokonanych od nich potrąceń oraz sumy wszystkich wynagrodzeń i potrąceń z wypłat dokonanych po złożeniu w banku zbiorczej listy płacy za okres poprzedni.
3.
Bank wypłaca środki na wypłatę wynagrodzeń miesięcznych jednostce gospodarki uspołecznionej po stwierdzeniu, że kwota podatku od wynagrodzeń wymieniona w deklaracji podatkowej i w poleceniu przelewu jest zgodna z kwotą podatku wynikającą ze zbiorczej listy płacy. Bank czyni o tym adnotację na deklaracji podatkowej, realizuje polecenie przelewu w dniu wypłaty wynagrodzeń miesięcznych lub najpóźniej w dniu następnym i równocześnie przesyła deklarację podatkową i zbiorczą listę płacy organowi finansowemu.
4.
Płatnicy gospodarki nie uspołecznionej, obowiązani do uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym i korzystający z kredytu bankowego, wpłacają (przelewają) podatek od wynagrodzeń jednocześnie z pobieraniem z banku sum netto na wypłatę wynagrodzeń, składając bankowi deklarację według przepisanego wzoru i polecenie przelewu.
5.
Płatnicy gospodarki nie uspołecznionej, obowiązani do uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym, lecz nie korzystający z kredytu bankowego i wypłacający wynagrodzenia z pogotowia kasowego, wpłacają należny podatek od wynagrodzeń w dniu wypłaty wynagrodzenia z pogotowia kasowego.
6.
Inni płatnicy podatku od wynagrodzeń, nie wymienieni w ustępach poprzedzających, są obowiązani wpłacać potrącony lub poniesiony z własnych funduszów podatek od wynagrodzeń do dnia 12 następnego miesiąca po miesiącu, w którym dokonali wypłaty wynagrodzeń.
§  45.
Podatnicy pobierający wynagrodzenie na obszarze obcego państwa, a zamieszkali na terenie Polski, są obowiązani wpłacać należny podatek w terminie siedmiu dni po upływie miesiąca, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia.
§  46.
Jeżeli obowiązek obliczenia i wpłacenia podatku od nabycia praw majątkowych ciąży na podatniku bez wezwania organu finansowego, podatek jest płatny w dniu powstania obowiązku.
§  47.
1.
Płatnicy podatku od nabycia praw majątkowych obowiązani są pobrane kwoty podatku wpłacić na rachunek właściwego organu finansowego w następujących terminach:
1)
notariusze, co do kwot zapisanych do wykazu wpływów w czasie od dnia 1 do 10 każdego miesiąca - w dniu 11 danego miesiąca, w czasie od 11 do 20 - w dniu 21 danego miesiąca i w czasie od 21 do końca miesiąca - w dniu 1 miesiąca następnego;
2)
sekretarz sądu - w terminach obowiązujących go w myśl przepisów o zamknięciach kasowych w sądach;
3)
poborca w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym - w terminach przewidzianych w przepisach egzekucyjnych o terminie wpłacania kwot ściągniętych w drodze egzekucji;
4)
pozostali płatnicy - do dnia 20 danego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty podatku pobranego od dnia 1 do 15 każdego miesiąca, oraz do dnia 5 następnego miesiąca, jeżeli chodzi o kwoty podatku pobranego od 16 do końca poprzedniego miesiąca.
2.
Minister Finansów może dla poszczególnych grup płatników lub poszczególnych płatników ustalać inne terminy wpłacania pobranych kwot z tytułu zobowiązania podatkowego.
§  48.
Opłata skarbowa jest płatna w dniu powstania obowiązku jej uiszczenia.
§  49.
Płatnicy opłaty skarbowej obowiązani są wpłacać kwoty pobranej opłaty w następujących terminach:
1)
notariusze - w terminach określonych do wpłacania podatku od nabycia praw majątkowych (§ 47 ust. 1 pkt 1);
2)
państwowe przedsiębiorstwa komunikacyjne - do końca kwartału po miesiącu, w którym powstał obowiązek uiszczenia opłaty;
3)
pozostali płatnicy - w terminach określonych w § 47 ust. 1 pkt 4 dla płatników podatku od nabycia praw majątkowych.
§  50. 15
1.
Podatek gruntowy płatny jest w czterech równych ratach do dnia pierwszego marca, piętnastego maja, piętnastego września i pierwszego listopada każdego roku.
2.
W przypadku wprowadzenia obowiązku wpłacania zaliczek na podatek gruntowy, kwota podatku jaka przypada po potrąceniu ustalonej zaliczki na dany rok - płatna jest w dwóch równych ratach, z których pierwsza rata płatna jest do dnia piętnastego września, a druga do dnia pierwszego listopada każdego roku.
§  51.
Podatek od lokali jest płatny w ratach miesięcznych do dnia ósmego każdego miesiąca za miesiąc bieżący.

Dodatek za zwłokę.

Do art. 13.
§  52. 16
1.
Od zaległości należnych od podatników (płatników) gospodarki nie uspołecznionej pobiera się dodatek za zwłokę, począwszy od dnia następnego po upływie terminu płatności.
2.
Dodatek za zwłokę od zaległości we wszystkich podatkach z wyjątkiem podatków obrotowego i dochodowego oraz od zaległości w innych należnościach, do których stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych, wynosi:
1)
przy zwłoce nie dłuższej niż 1 miesiąc - 5% od zaległości,
2)
przy zwłoce ponad 1 miesiąc do 2 miesięcy - 10% od zaległości,
3)
przy zwłoce ponad 2 miesiące do 3 miesięcy - 15% od zaległości,
4)
przy zwłoce ponad 3 miesiące - 20% od zaległości.
3.
Dodatek za zwłokę od zaległości w podatkach obrotowym i dochodowym przy zwłoce do 3 miesięcy oblicza się według przepisów ust. 2, przy zwłoce zaś ponad 3 miesiące dodatek za zwłokę wynosi:
1)
przy zwłoce ponad 3 miesiące do 4 miesięcy - 20% od zaległości,
2)
przy zwłoce ponad 4 miesiące - 25% od zaległości.
§  53.
1.
W przypadku niewpłacenia zaliczki lub przedpłaty na zaliczkę w przepisanym terminie albo obliczenia i wpłacenia tytułem tych należności sumy niższej, aniżeli została następnie ustalona przez właściwy organ finansowy - dodatek za zwłokę liczy się od dnia następnego po upływie ustawowego terminu płatności.
2.
Jeżeli obowiązek uiszczenia należności jest uzależniony od obowiązku złożenia deklaracji (zeznania), dodatek za zwłokę pobiera się od dnia następnego po upływie ustawowego terminu płatności. Jeżeli jednak termin złożenia deklaracji (zeznania) decyzją organu finansowego został przesunięty, dodatek za zwłokę liczy się od dnia następnego po upływie terminu, do którego został przesunięty termin złożenia deklaracji (zeznania).
§  54.
Dodatek za zwłokę pobiera się także w tych przypadkach, gdy prawo łączy z nieuiszczeniem świadczenia pieniężnego w terminie inne skutki.
§  55.
1.
Od zaległości odroczonych lub rozłożonych na raty pobiera się dodatek za zwłokę tylko do dnia wniesienia podania o odroczenie lub rozłożenie na raty.
2.
W przypadku niedotrzymania terminu, do którego zapłata została odroczona, dodatek za zwłokę pobiera się za czas od upływu terminu płatności do dnia zapłaty.
3.
Zarządzone na wniosek dłużnika ograniczenie lub całkowite wstrzymanie wykonania zobowiązania podatkowego w związku z wniesionym przez dłużnika środkiem odwoławczym jest równoznaczne z odroczeniom płatności w granicach zarządzonego ograniczenia lub wstrzymania.
4.
Przy częściowych wpłatach na poczet zaległości dodatek za zwłokę pobiera się od kwot wpłacanych.
§  56.
1.
Nie pobiera się dodatku za zwłokę, jeżeli suma zaległości, na pokrycie której dokonano wpłaty, nie przekracza zł 6.
2.
W podatku od lokali dodatku za zwłokę nie pobiera się bez względu na sumę.

Przedmioty wchodzące w skład majątku przedsiębiorstwa.

Do art. 25 ust. 3.
§  57.
1.
Za przedmioty wchodzące w skład majątku przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 25 ust. 3 uważa się wszelkie rzeczy nieruchome i ruchome, nie wyłączając wierzytelności i innych praw majątkowych, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. W szczególności uważa się za wchodzące w skład przedsiębiorstwa:
a)
nieruchomości oraz ich części składowe i przynależności jako to: place, budynki fabryczne, magazyny, składy i ich urządzenia,
b)
towary, surowce, półfabrykaty i wyroby gotowe,
c)
rzeczy najęte lub dzierżawione od osób trzecich albo na mocy jakiegokolwiek innego tytułu oddane do przedsiębiorstwa celem stałego lub czasowego ich używania albo użytkowania,
d)
wierzytelności z tytułu świadczeń przedsiębiorstwa.
2.
Nie uważa się za majątek ruchomy, związany z prowadzeniem przedsiębiorstwa, jedynie następujących rzeczy lub praw majątkowych:
1)
rzeczy:
a)
przyjętych do przesłania przez przedsiębiorstwo ekspedycyjne,
b)
przyjętych do przewiezienia przez przedsiębiorstwo przewozowe,
c)
przyjętych do przechowania na mocy umowy o przechowanie, jak również na mocy umowy składu, jeżeli przedsiębiorca składowy nie nabył prawa własności na rzeczach złożonych,
d)
przyjętych do naprawy,
e)
przyjętych do przerobu,
f)
przyjętych do sprzedaży przez przedsiębiorstwo komisowe;
2)
wierzytelności:
a)
wierzytelności przedsiębiorstwa komisowego z tytułu ceny rzeczy przyjętych do sprzedaży,
b)
wierzytelności pieniężnych, co do których danemu przedsiębiorstwu zlecono inkaso lub inną realizację.

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Do art. 26 ust. 2.
§  58-60. 17
(uchylone).

Niepieniężny sposób zapłaty.

Do art. 29 ust. 2.
§  61.
1.
Znaczkami skarbowymi uiszcza się:
1)
podatek od nabycia praw majątkowych, jeżeli kwota podatku, przypadająca od odpłatnego nabycia stwierdzonego jednym pismem nie przekracza zł 300.-;
3)
opłatę skarbową od podań, załączników, świadectw, pełnomocnictw, poręki, czynności urzędowych, stwierdzonych protokołem lub innym dokumentem, czeków, zleceń wypłaty, przekazów, protestów weksli, ustanowienia hipoteki i od umów majątkowych małżeńskich - jeżeli kwota opłaty, przypadająca od każdego podania, świadectwa, czynności lub pisma, nie przekracza zł 300.-;
3)
opłatę skarbową od weksla, jeżeli nie użyto urzędowego blankietu wekslowego lub gdy chodzi o uzupełnienie urzędowego blankietu wekslowego w niedostatecznej wartości, a kwota opłaty nie przekracza zł 300.-.
2.
Jeżeli jedno pismo obejmuje jedną lub kilka czynności prawnych podlegających podatkowi od nabycia praw majątkowych tytułem odpłatnym lub opłacie skarbowej, a kwota tych danin przewyższa zł 300.-, albo jeżeli uiszczenie podatku od nabycia praw majątkowych lub opłaty skarbowej następuje w drodze egzekucji, daniny te uiszcza się wyłącznie gotówką.
3.
Minister Finansów może dla poszczególnych grup płatników lub poszczególnych płatników ustalić odmienne zasady uiszczania podatku od nabycia praw majątkowych lub opłaty skarbowej.
§  62.
Opłatę skarbową od weksla uiszcza się, z wyjątkiem przypadków, wymienionych w § 61 ust. 1 pkt 3, przez użycie urzędowego blankietu wekslowego.
§  63.
Podatnicy podatku od nabycia praw majątkowych ze spadku, zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego mogą na poczet należnego od nich podatku uiścić podatek wraz z dodatkiem za zwłokę do wysokości zł 1.500.- obligacjami Premiowej Pożyczki Odbudowy Kraju 1946 r. według ich wartości nominalnej.
§  64.
Uiszczenie znaczkami skarbowymi podatku od nabycia praw majątkowych tytułem odpłatnym lub opłaty skarbowej od pełnomocnictw i przekazów następuje przez naklejenie znaczków na piśmie podlegającym podatkowi lub opłacie i skasowanie tych znaczków.
§  65.
Uiszczenie znaczkami skarbowymi podatku od nabycia praw majątkowych lub opłaty skarbowej od pisma stwierdzającego zawarcie umowy następuje przez naklejenie znaczka skarbowego i skasowanie początkowymi lub końcowymi wyrazami pisma albo stwierdzającymi zawarcie umowy podpisami stron, na pełnomocnictwie także przez przepisanie znaczków datą skasowania oraz nazwiskiem lub firmą mocodawcy lub pełnomocnika.
§  66.
1.
Uiszczenie podatku od nabycia praw majątkowych tytułem odpłatnym, stwierdzonego rachunkiem lub pokwitowaniem wydanym przebitkowo, następuje przez naklejenie znaczków skarbowych na kopii pozostającej u wystawcy rachunku lub pokwitowania oraz skasowanie datą i podpisem lub pieczątką wystawcy. Na oryginałach rachunków lub pokwitowań wręczanych drugiej stronie wystawca stwierdza uiszczenie podatku znaczkami skarbowymi w formie: "Pod. nab. w kwocie ....... zł uiszczono znaczkami skarbowymi na kopii". Wydawane rachunki lub pokwitowania powinny być bieżąco numerowane. Numeracja rozpoczyna się w każdym roku od cyfry 1.
2.
Uiszczenie podatku od nabycia praw majątkowych, stwierdzonego rachunkiem lub pokwitowaniem wydanym z ksiąg grzbietowych z pozostawieniem talonu, następuje przez naklejenie znaczków skarbowych na linii oddzielającej talon od rachunku (pokwitowania) przeznaczonego do wycięcia. Znaczek skarbowy powinien być naklejony pionowo w ten sposób, aby jego część górna była zwrócona ku górnemu brzegowi księgi. Po wycięciu rachunku (pokwitowania) lewa połowa znaczka pozostaje na talonie, a prawa połowa na wyciętym rachunku (pokwitowaniu). Księgi te powinny być zbroszurowane, a karty ponumerowane tak, aby rachunek (pokwitowanie) i talon oznaczone były tymi samymi numerami, a treść talonu w istotnych punktach była zgodna z wydanym rachunkiem (pokwitowaniem).
3.
Jeżeli rachunek lub pokwitowanie jest wydawane w inny sposób niż wymieniono w ust. 1 i 2, znaczki skarbowe nakleja się na wydawanych rachunkach (pokwitowaniach) i kasuje w sposób określony w ust. 1.
§  67.
Jeżeli poboru podatku od nabycia praw majątkowych lub opłaty skarbowej znaczkami skarbowymi dokonuje płatnik, znaczki skarbowe nakleja się poniżej treści aktu na tych egzemplarzach pism, które pozostają u płatnika i kasuje znaczki datą oraz pieczęcią urzędową. Płatnik nie wpisuje pobranego podatku lub opłaty do rejestru, lecz na oryginałach, wtóropisach lub odpisach pism, wydanych stronom, umieszcza odpowiedniej treści zaświadczenie przewidziane w przepisach o podatku od nabycia praw majątkowych z zaznaczeniem, że znaczki skarbowe naklejono i skasowano na pismach pozostających u niego.
§  68.
1.
Wymiana znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych, jeżeli nie zachodzi podejrzenie co do ich autentyczności, jest dopuszczalna tylko w przypadkach technicznego uszkodzenia znaczka lub blankietu np. rozdarcia, poplamienia lub zlepienia. Jeżeli uszkodzony blankiet wekslowy zawiera zaświadczenie organu finansowego o uiszczeniu opłaty skarbowej gotówką, identyczne zaświadczenie umieszcza się na wymienionym blankiecie.
2.
Nieprawidłowego wypełnienia urzędowego blankietu wekslowego nie uważa się za techniczne uszkodzenie. Blankietu wekslowego nie wymienia się również, jeżeli zostały na nim napisane jakiekolwiek słowa lub cyfry. Znaczki skarbowe zdjęte z papieru, na którym były naklejone, części znaczka lub blankietu wekslowego, jak również znaczki skarbowe lub blankiety wekslowe sporządzone według wzorów wycofanych z obiegu nie podlegają wymianie.

Umarzanie zobowiązań podatkowych.

Do art. 35 ust. 4.
§  69. 18
(uchylony).

Rozciągnięcie przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na niektóre rodzaje należności.

Do art. 36 ust. 2.
§  70.
1.
Przepisy dekretu stosuje się odpowiednio do należności Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych z tytułu składek za obowiązkowe ubezpieczenia przewidziane w rozporządzeniach: Ministra Finansów z dnia 28 marca 1951 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia budynków (Dz. U. R. P. Nr 21, poz. 168) oraz Ministra Skarbu z dnia 31 stycznia 1929 r. w sprawie przymusu ubezpieczenia od ognia ruchomości w gospodarstwach rolnych, przymusu ubezpieczenia żywego inwentarza od wypadków śmierci oraz przymusu ubezpieczenia plonów od gradobicia (Dz. U. R. P. Nr 13, poz. 112).
2.
Przepisy art. 9, 13-25, 27-33 i 38 stosuje się odpowiednio do należności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Poddanie trybowi egzekucji administracyjnej niektórych rodzajów należności.

Do art. 37 ust. 2.
§  71. 19
(uchylony).

Przepisy końcowe.

§  72.
1.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc:
1)
rozporządzenia w sprawie wykonania dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o zobowiązaniach podatkowych: Ministra Skarbu z dnia 27 czerwca 1949 r. (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 42, poz. 321 i z 1950 r. Nr 4, poz. 35), Ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 10 maja 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 42, poz. 212) i Ministra Administracji Publicznej z dnia 6 lutego 1950 r. (Dz. U. R. P. Nr 4, poz. 37);
2)
§§ 107, 108, 113, 114, 115, 116 i 117 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 marca 1949 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 108);
3)
rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1949 r. o przedpłatach na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników wykonujących roboty budowlane oraz inne prace związane z robotami budowlanymi (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 107);
4)
rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1949 r. o poborze podatku obrotowego i podatku dochodowego w formie ryczałtu (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 106 z późniejszymi zmianami);
5)
rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 25 lipca 1949 r. o poborze w formie ryczałtu podatku obrotowego i dochodowego od zbieraczy Centrali Złomu (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 356);
6)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 września 1950 r. w sprawie przedpłat na poczet zaliczek na podatek obrotowy i dochodowy podatników gospodarki nie uspołecznionej, wykonujących usługi transportowe na zlecenie przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej oraz władz i urzędów państwowych (Dz. U. R. P. Nr 42, poz. 386);
7)
rozporządzenie Ministra Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 24 września 1948 r. w sprawie obowiązku wpłacania zaliczek na podatek od nieruchomości (Dz. U. R. P. z 1948 r. Nr 45, poz. 336 i z 1949 r. Nr 29, poz. 213 oraz Nr 64, poz. 516);
8)
w przedmiotach unormowanych niniejszym rozporządzeniem § 65 ust. 3, 4 i 5 oraz §§ 67-85 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. w sprawie wykonania dekretu o podatku od nabycia praw majątkowych (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 468);
9)
w przedmiotach unormowanych niniejszym rozporządzeniem §§ 16-28 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. w sprawie wykonania dekretu o opłacie skarbowej (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 469);
10)
w przedmiotach unormowanych niniejszym rozporządzeniem §§ 62 i 63 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 17 marca 1949 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 98);
11)
§ 32 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 27 czerwca 1945 r. w sprawie wykonania dekretu o nadzwyczajnym podatku od wzbogacenia wojennego (Dz. U. R. P. Nr 23, poz. 135).
2.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia tracą moc w odniesieniu do podatników gospodarki nieuspołecznionej:
1)
§§ 104, 105 i 106 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 marca 1949 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku obrotowym (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 108);
2)
§§ 41-51 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 17, poz. 105).
§  73.
Rozporządzenie wchodzi w życie od pierwszego dnia następnego miesiąca po jego ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK 20

TABELA PRZEDPŁAT NA ZALICZKI NA PODATEK OBROTOWY

PktTowar (namiastka, ekstrakt)JednostkaKwota przedpłat
gr
1.Wino musujące gronowe1 butelka 22-
2.Wino gazowane gronowe1 butelka 15-
3.Wino gronowe:
a) zawierające powyżej 18% objętościowych alkoholu1 butelka 12-
b) zawierające do 18% objętościowych alkoholu1 butelka 10-
4.Wino owocowe musujące i gazowane1 butelka 9-
5.Wino owocowe, miód pitny, moszcz winny1 butelka 5-
6.Piwo:
a) o zawartości do 13% ekstraktu w brzeczce podstawowej1 butelka 150
b) o zawartości 13-20% ekstraktu w brzeczce podstawowej1 butelka 2-
c) o zawartości ponad 20% ekstraktu w brzeczce podstawowej1 butelka 3-
7.Cukier buraczany (sacharoza)1 kg 13-
8.Cukier skrobiowy1 kg 11-
9.Wyroby zawierające cukier:
a) ciasta cukiernicze, mleko zgęszczone i mączka mleczna, mączka Nestla, fosfatyna, śmietana, śmietanka, proszki i pastylki używane do wyrobu ciast, wódek i wód, zaprawy bezalkoholowe słodzone do wódek itp.1 kg 14-
b) marmolady, powidła, dżemy, konfitury, serki i galaretki owocowe, soki, miąższ, kompoty i musy, owoce w cukrze, cykata itp.1 kg 12-
c) łakocie tureckie (chałwa, rachatłukum itp.), cukierki, karmelki, drażetki, miód sztuczny, czekoladki, pomadki., praliny, wyroby z marcepanu, czekolada, kakao, masa kakaowa itp.1 kg 32-
10.Sztuczne środki słodzące:
a) do 220 razy słodsze od cukru1 kg315-
b) ponad 220-440 razy słodsze od cukru1 kg400-
c) ponad 440 razy słodsze od cukru1 kg680-
11.Karty do gry:
A. wyrobione z papieru:
a) od talii do 36 kart1 talia 8-
b) od talii ponad 36 kart1 talia 11-
B. wyrobione z innych materiałów:
a) od talii do 36 kart1 talia 36-
b) od talii ponad 36 kart1 talia 54-
12.Drożdże nadające się do wypieku (piekarniane):
a) zwykłe (prasowane i płynne)1 kg 15-
b) suszone1 kg 29-
13.Kwas octowy1 kg 100% 12-
14.Kwas węglowy1 kg 6-
15.Bibułka do palenia tytoniu1 kg360-
16.Spirytus i wyroby spirytusowe:
a) spirytus w stanie czystym1 litr 100%135-
b) napoje spirytusowe1 kg z bezpośrednim opakowaniem 68-
c) ekstrakt i esencje zawierające spirytus1 kg z bezpośrednim opakowaniem 87-
17.Środki lecznicze zawierające spirytus1 kg z bezpośrednim opakowaniem 18-
18.Wyroby kosmetyczne zawierające spirytus1 kg z bezpośrednim opakowaniem 68-
19.Wyroby perfumeryjne1 kg z bezpośrednim opakowaniem 72-
20.Papierosy1 kg360-
21.Cygara, cygaretki (tytoń krajany, zwijany w liście tytoniowe)1 kg360-
22.Tytoń do papierosów (tytoń cienko krajany)1 kg360-
23.Tytoń do fajki (tytoń grubo krajany), tytoń w krążkach i zwitkach1 kg360-
24.Tytoń w liściach, wiązkach, z łodygami lub bez1 kg180-
25.Łodygi tytoniowe, korzenie, odpadki i miał1 kg 22-
26.Tabaka do zażywania1 kg 22-
27.Ekstrakty tytoniowe1 kg 10-
28.Nikotyna i jej pochodne (siarczan nikotyny, szczawian nikotyny itp.)1 kg 22-
29.Zapałki1 pudełko do 50 zapałek-20
30.Sól (NaCl)1 kg-70
Objaśnienia.
1)
Butelką w rozumieniu przepisów tabeli jest butelka, zawierająca napoje w ilości do 0,8 litra. Jeżeli butelka zawiera większą ilość napoju, stawkę poza tym oblicza się proporcjonalnie do nadwyżki. Jeżeli napój znajduje się w innych naczyniach niż butelki, przyjmuje się, że 1 kg brutto równa się 1 butelce.
2)
Wagę towaru przyjmuje się łącznie z wagą bezpośredniego opakowania. Przez bezpośrednie opakowanie w odniesieniu do płynów zawierających spirytus rozumie się butelki, balony, beczki itp. naczynia z wyjątkiem cystern.
3)
Jeżeli wyroby tytoniowe przywożone z zagranicy znajdują się w innych opakowaniach niż papierowe (karton, drzewo, blacha), przyjmuje się jako wagę:
a)
papierosów wszelkiego typu 1 sztuka = 1 gram,
b)
cygar i cygaretek 1 sztuka = 7 gram,
c)
tytoniu - wagę netto oznaczoną na opakowaniu.
4)
Jeżeli pudełko zapałek zawiera więcej niż 50 zapałek, przedpłatę określoną w tabeli pobiera się także od każdych dalszych 50 zapałek. Rozpoczętą liczbę 50 zapałek uważa się za 50 zapałek.
1 § 2-7 uchylone przez § 33 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1955 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz.U.55.5.29) z dniem 1 stycznia 1955 r.
2 § 8-18 uchylone przez § 33 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1955 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz.U.55.5.29) z dniem 1 stycznia 1955 r.
3 § 19-21 uchylone przez § 33 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1955 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz.U.55.5.29) z dniem 1 stycznia 1955 r.
4 § 22-23 uchylone przez § 33 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1955 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz.U.55.5.29) z dniem 1 stycznia 1955 r.
5 § 24 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 listopada 1956 r. (Dz.U.56.57.265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1956 r.
6 § 25-34 uchylone przez § 33 rozporządzenia z dnia 27 stycznia 1955 r. w sprawie zaliczek na podatki obrotowy, dochodowy, od nieruchomości i od nabycia praw majątkowych oraz w sprawie przedpłat na zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy (Dz.U.55.5.29) z dniem 1 stycznia 1955 r.
7 § 35-39 skreślone przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 listopada 1956 r. (Dz.U.56.57.265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1956 r.
8 § 40 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.27.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1954 r.
9 § 40 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 marca 1964 r. (Dz.U.64.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1964 r.
10 § 41:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.27.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1954 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 marca 1964 r. (Dz.U.64.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1964 r.

11 § 41 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 12 lipca 1966 r. (Dz.U.66.31.186) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1966 r.
12 § 42 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1954 r. (Dz.U.54.27.108) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1954 r.
13 § 42 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 listopada 1956 r. (Dz.U.56.57.265) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1956 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 marca 1964 r. (Dz.U.64.12.72) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1964 r.

14 § 44 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 marca 1954 r. (Dz.U.54.15.57) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1954 r.
15 § 50 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 lipca 1952 r. (Dz.U.52.32.225) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 1952 r.
16 § 52 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1962 r. w sprawie wysokości dodatku za zwłokę oraz rozciągnięcia przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na należności z tytułu funduszu gromadzkiego (Dz.U.63.1.5) z dniem 22 kwietnia 1963 r.
17 § 58-60 uchylone przez § 7 rozporządzenia z dnia 3 lipca 1957 r. w sprawie właściwości organów finansowych w zakresie udzielania ulg w spłacie i umarzania zobowiązań podatkowych oraz rozciągnięcie przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na należności z tytułu różnic budżetowych. (Dz.U.57.39.177) z dniem 26 lipca 1957 r.
18 § 69 uchylony przez § 7 rozporządzenia z dnia 3 lipca 1957 r. w sprawie właściwości organów finansowych w zakresie udzielania ulg w spłacie i umarzania zobowiązań podatkowych oraz rozciągnięcie przepisów dekretu o zobowiązaniach podatkowych na należności z tytułu różnic budżetowych. (Dz.U.57.39.177) z dniem 26 lipca 1957 r.
19 § 71 uchylony przez § 5 rozporządzenia z dnia 28 czerwca 1955 r. w sprawie przymusowego ściągania niektórych należności państwowych. (Dz.U.55.32.193) z dniem 11 sierpnia 1955 r.
20 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1953 r. (Dz.U.53.30.116) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1953 r.