Rozdział 2 - Postępowanie w sprawach rejestru. - Prowadzenie rejestru przedsiębiorstw państwowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1981.31.171

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1984 r.

Rozdział  2

Postępowanie w sprawach rejestru.

§  10.
W postępowaniu w sprawach rejestru stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu nieprocesowym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej.
§  11.
Do złożenia wniosku o wpis do rejestru jest obowiązany dyrektor (tymczasowy kierownik) przedsiębiorstwa, a w razie likwidacji lub upadłości przedsiębiorstwa - likwidator lub syndyk masy upadłości.
§  12.
Wniosek o wpis przedsiębiorstwa do rejestru powinien być złożony w terminie 30 dni od daty utworzenia przedsiębiorstwa. Złożenie wniosku o dokonanie innych wpisów powinno nastąpić w terminie 15 dni od daty zajścia okoliczności uzasadniających dokonanie wpisu.
§  13.
W razie uchylania się od złożenia wniosku w terminie określonym w § 12 sąd zastosuje wobec osoby zobowiązanej do złożenia wniosku grzywnę i zawiadomi o tym organ założycielski lub organ sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwem. Przepisy art. 1050 § 3, 1052 i 1055 Kodeksu postępowania cywilnego stosuje się odpowiednio.
§  14.
Wniosek o wpis do rejestru powinien zawierać dokładne dane potrzebne do wypełnienia poszczególnych rubryk rejestru. Do wniosku powinny być dołączone odpisy dokumentów będących podstawą wpisu. Jeżeli wpis dotyczy sprawy zastrzeżonej przepisami do kompetencji stanowiących rady pracowniczej, dokument będący podstawą wpisu powinien być podpisany przez przewodniczącego prezydium tej rady lub jego zastępcę.
§  15.
Organ założycielski lub organ sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwem może wziąć udział w postępowaniu, jeżeli przedmiotem wniosku jest sprawa, w której na podstawie ustawy organowi temu przysługuje prawo podejmowania decyzji.
§  16.
Rozpoznając wniosek o wpis sąd bada treść wniosku, zgodność z prawem treści dokumentów stanowiących podstawę wpisu oraz treść księgi rejestrowej.
§  17.
W postanowieniu zarządzającym wpis do rejestru sąd określa dosłowną treść wpisu oraz rubrykę rejestru, w której wpis ma być dokonany.
§  18.
Postanowienia zarządzające wpis do rejestru podlegają natychmiastowemu wykonaniu z urzędu. Numer kolejny wpisu w księdze rejestrowej odnotowuje się na wniosku o wpis i na dokumencie stanowiącym podstawę wpisu.
§  19.
Postanowienie zarządzające wpis do rejestru sąd uzasadnia tylko na wniosek.
§  20.
Sąd odmawia wpisu do rejestru, jeżeli:
1)
dane objęte wnioskiem nie podlegają wpisowi do rejestru,
2)
dokumenty, które miałyby stanowić podstawę wpisu są sprzeczne z prawem,
3)
wnioskodawca nie usunie w wyznaczonym przez sąd terminie braków wniosku.
§  21.
Sąd z urzędu wydaje postanowienie nakazujące wykreślenie z rejestru wpisu niedopuszczalnego ze względu na obowiązujące przepisy lub niezgodnego z rzeczywistym stanem.
§  22.
Wniesienie rewizji od postanowienia o wpisie do rejestru odnotowuje się w księdze rejestrowej w rubryce "uwagi".
§  23.
Sąd rewizyjny nie jest związany granicami rewizji i może zmienić lub uchylić zaskarżone postanowienie również na niekorzyść skarżącego.
§  24.
Przepisy dotyczące wpisu do rejestru stosuje się odpowiednio do wykreślenia wpisu.
§  25.
1.
Rejestr jest udostępniany do wglądu każdemu, kto wykaże w tym swój interes prawny. Sędzia może jednak zarządzić odmowę wglądu do rejestru lub do określonych wpisów, jeżeli wymaga tego ochrona tajemnicy państwowej lub gospodarczej. W razie wątpliwości sędzia zwraca się o opinię do organu założycielskiego albo do przedsiębiorstwa, którego wpis dotyczy.
2.
Rejestr może być udostępniony do wglądu tylko pod nadzorem sekretarza sądowego.
3.
Na odmowę udostępnienia rejestru do wglądu przysługuje zażalenie.
§  26.
Zaświadczenia, odpisy i wyciągi z rejestru są wydawane na każde pisemne żądanie organów przedsiębiorstwa, którego wpis dotyczy, na żądanie zrzeszenia przedsiębiorstw, którego członkiem jest wpisane do rejestru przedsiębiorstwo, oraz na żądanie organu założycielskiego lub organu sprawującego nadzór nad przedsiębiorstwem, a także na żądanie innej osoby w razie wykazania przez nią interesu prawnego. Przepisy § 25 ust. 1 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  27.
Przepisy niniejszego rozdziału dotyczące przedsiębiorstw stosuje się odpowiednio do zrzeszeń przedsiębiorstw.