Rozdział 3 - Sposób i terminy dokonywania aktualizacji wyceny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - Prowadzenie przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego rachunkowości regulacyjnej i kalkulacji kosztów usług.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.255.2140

Akt obowiązujący
Wersja od: 25 kwietnia 2009 r.

Rozdział  3

Sposób i terminy dokonywania aktualizacji wyceny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

§  5. 6
1.
 Przedsiębiorca dokonuje aktualizacji wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, będących składnikami majątkowymi związanymi ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych, do ich wartości bieżących, a następnie wykazuje je w wartościach bieżących netto, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Przedsiębiorca, który prowadzi rachunkowość regulacyjną, ale nie prowadzi kalkulacji kosztów albo prowadzi kalkulację kosztów w sposób określony w § 17, nie dokonuje aktualizacji wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, będących składnikami majątkowymi związanymi ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych, do ich wartości bieżących.
§  6.
1.
Wartość bieżącą stanowi:
1)
dla środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - koszt odtworzenia składnika aktywów lub grupy składników o podobnej funkcji i przeznaczeniu;
2)
dla pozostałych składników średniorocznego kapitału zaangażowanego - średnioroczna wartość ustalona w sposób, o którym mowa w § 12, i na zasadach wyceny określonych w rozdziale 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
2.
Wartość bieżącą netto składników średniorocznego kapitału zaangażowanego stanowi wartość bieżąca krótkoterminowych zobowiązań, rezerw i rozliczeń międzyokresowych oraz wartość bieżąca aktywów skorygowana o odpisy amortyzacyjne i odpisy aktualizujące, a w przypadku zobowiązań finansowych i aktywów finansowych także po kompensacie, o której mowa w art. 46 ust. 2a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości.
§  7.
Aktualizacji wyceny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych do ich wartości bieżącej dokonuje się na dzień kończący ostatni zakończony rok obrotowy.
§  8.
Korekty do wartości bieżącej stanowią zmianę stanów różnicy pomiędzy wartością bieżącą netto aktywów a ich wartością księgową netto wynikającą z ksiąg rachunkowych, obliczonych na dzień kończący ostatni zakończony rok obrotowy i rok poprzedzający ostatni zakończony rok obrotowy.
§  9.
1.
Koszt odtworzenia, stanowiący wartość bieżącą środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ustala się następującymi sposobami:
1)
jeżeli składnik aktywów jest dostępny na rynku i nie przeszedł znaczących zmian technologicznych, przedsiębiorca ustala koszt odtworzenia na podstawie aktualnej ceny nabycia lub kosztu wytworzenia istniejącego składnika aktywów;
2)
jeżeli składnik aktywów nie jest dostępny na rynku lub jego stosowanie jest nieuzasadnione ze względu na postęp technologiczny, przedsiębiorca ustala koszt odtworzenia na podstawie ceny nabycia lub kosztu wytworzenia nowoczesnego odpowiednika istniejącego składnika aktywów, przy uwzględnieniu ewentualnych korekt wynikających z różnic funkcjonalnych nowoczesnego odpowiednika oraz korekt kosztów operacyjnych, wynikających z wyższej efektywności nowoczesnego odpowiednika.
2.
Jeżeli wartość nabycia składników majątku podlegających aktualizacji wyceny nie została odnotowana w rejestrze środków trwałych przedsiębiorcy w sposób pozwalający na kalkulację kosztu odtworzenia odrębnie dla każdego z tych składników za pomocą metod wymienionych w ust. 1, przedsiębiorca ustala koszt odtworzenia dla grupy składników w oparciu o indeksy zmiany cen nabycia lub kosztu wytworzenia zgrupowanych składników, pod warunkiem że:
1)
składniki grupy są jednorodne;
2)
składniki grupy są dostępne na rynku i nie przeszły istotnych zmian technologicznych;
3)
zmiany cen poszczególnych składników grupy w minionych latach nie różnią się istotnie;
4) 7
 składniki niewykorzystywane nie są zaliczane do grupy składników.
§  10.
1.
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o niskiej jednostkowej wartości początkowej lub o krótkim okresie użytkowania mogą być wyłączone z aktualizacji wyceny, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wyłączonych z aktualizacji nie może przekraczać 15 % łącznej wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będących składnikami majątkowymi związanymi ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych, jeżeli nie zniekształca to istotnie obrazu wartości bieżącej średniorocznego kapitału zaangażowanego przedsiębiorcy.
§  11. 8
1.
 Przy ustalaniu okresów amortyzacji od wartości bieżącej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uwzględnia się okres ich ekonomicznej użyteczności, czynniki rynkowe, ekonomiczne lub związane ze specyfiką danego aktywa, a także specyfikę danego przedsiębiorstwa.
2.
Ustalone okresy amortyzacji od wartości bieżącej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także sposób ich ustalenia przedstawiane są przez przedsiębiorcę w projekcie instrukcji lub opisu kalkulacji kosztów.
§  12.
Średnioroczne stany składników kapitału zaangażowanego ustala się jako średnią arytmetyczną ich stanów na początek i koniec roku obrotowego, wyrażonych w wartościach bieżących.
6 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 31 marca 2009 r. (Dz.U.09.58.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2009 r.
7 § 9 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 31 marca 2009 r. (Dz.U.09.58.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2009 r.
8 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 31 marca 2009 r. (Dz.U.09.58.480) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2009 r.