Art. 46. - [Bilans] - Rachunkowość.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2023.120 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 8 maja 2024 r. do: 21 czerwca 2025 r.
Art. 46. [Bilans]
1.
W bilansie wykazuje się stany aktywów i pasywów na dzień kończący bieżący i poprzedni rok obrotowy.1a.
W przypadku sporządzania bilansu na inny dzień bilansowy niż określony w ust. 1, w bilansie wykazuje się stany aktywów i pasywów na ten dzień oraz na dzień kończący rok obrotowy bezpośrednio poprzedzający ten dzień bilansowy.2.
Wykazana w aktywach bilansu, z zastrzeżeniem ust. 2a, wartość poszczególnych grup składników aktywów wynika z ich wartości księgowej, skorygowanej o:1)
dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe oraz odpisy aktualizujące, w tym również z tytułu trwałej utraty wartości składników aktywów trwałych;2)
odpisy aktualizujące wartość rzeczowych składników aktywów obrotowych;3)
odpisy aktualizujące wartość należności.2a.
Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe wykazuje się w bilansie w kwocie netto po kompensacie, jeżeli jednostka ma bezwarunkowe prawo do kompensaty aktywów i zobowiązań danego rodzaju i zamierza je rozliczyć w kwocie netto albo jednocześnie wydać składnik aktywów finansowych i rozliczyć zobowiązanie finansowe.3.
Jeżeli w myśl odrębnych przepisów w ciągu roku dokonywane są odpisy z wyniku finansowego bieżącego roku obrotowego, to należy je wykazać ze znakiem ujemnym w odrębnej pozycji pasywów "Kapitał (fundusz) własny", w pozycji "Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna)".4.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz inne fundusze tworzone na podstawie odrębnych przepisów, niezaliczone do kapitałów (funduszów) własnych, wykazuje się w pasywach bilansu w grupie zobowiązań jako fundusze specjalne.5.
Bilans powinien zawierać informacje w zakresie ustalonym:1)
dla jednostek innych niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji - w załączniku nr 1 do ustawy;2)
dla banków - w załączniku nr 2 do ustawy;3)
dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji - w załączniku nr 3 do ustawy;4)
dla jednostek mikro sporządzających uproszczony bilans - w załączniku nr 4 do ustawy;5)
dla jednostek małych sporządzających uproszczony bilans - w załączniku nr 5 do ustawy;6)
dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy - w załączniku nr 6 do ustawy.6.
Jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostki, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy, mogą sporządzać bilans zawierający informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 do ustawy.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (256)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (256)
- Jakie okresy oraz dane porównawcze powinny być wykazane w sprawozdaniu finansowym za 2023 rok?
- Jak wierzyciel powinien postąpić z należnością, która w związku z przyjętym układem restrukturyzacyjnym dłużnika została podzielona do spłaty w ratach na okres kilku lat?
- W jaki sposób należy prezentować w sprawozdaniu finansowym fundacji rodzinnej wpłacony fundusz założycielski?