§ 11. - Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.99.496

Akt utracił moc
Wersja od: 6 lutego 1995 r.
§  11. 
1.  18
 Zapisy w księdze powinny być dokonywane w języku polskim i w walucie polskiej w sposób staranny, czytelny i trwały (np. atramentem, długopisem), na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów.
2.  19
 Stwierdzone błędy w zapisach poprawia się:
1)
przez skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowaniem czytelności błędnego zapisu, oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty dokonania poprawki lub
2)
przez wprowadzenie do księgi dowodu zawierającego korekty błędnych zapisów. Zapisy zmniejszające przychody, lub koszty mogą być dokonywane ze znakiem minus (-) lub kolorem czerwonym.
3.  20
 Podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są faktury, rachunki uproszczone oraz faktury i rachunki korygujące, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub inne dokumenty wymienione w § 12 i 13:
1)
stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:
a)
wiarygodne określenie wystawcy i wskazanie stron (nazwy i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
b)
datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy, z tym że jeżeli data dokonania operacji gospodarczej odpowiada dacie wystawienia dowodu, wystarcza podanie jednej daty,
c)
przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych,
d)
własnoręczne podpisy osób odpowiedzialnych za prawidłowe dokonanie operacji gospodarczej i jej prawidłowe udokumentowanie,
2)
oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiające powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.
4. 
Dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim. Może on być sporządzony w języku obcym, jeżeli dowód dotyczy operacji gospodarczej z kontrahentem zagranicznym. Treść dowodu powinna być pełna i zrozumiała; dopuszczalne jest stosowanie skrótów ogólnie przyjętych. Jeżeli w dowodzie podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest obowiązany przeliczyć walutę obcą na złote po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynik przeliczenia należy zamieścić w wolnych polach dowodu lub w załączniku do dowodu sporządzonego w walucie obcej.
5. 
Błędy w dowodach księgowych poprawiać można wyłącznie przez skreślenie niewłaściwie napisanego tekstu lub liczby, w sposób pozwalający odczytać tekst lub liczbę pierwotną i wpisanie tekstu lub liczby właściwej. Dokonana poprawka w dowodzie księgowym powinna być potwierdzona datą i podpisem osoby dokonującej poprawki.
6. 
Zasad, o których mowa w ust. 5, nie stosuje się do dowodów księgowych, dla których ustalono odrębnymi przepisami zakaz dokonywania jakichkolwiek poprawek, oraz do dowodów obcych. Dowody obce mogą być poprawione przez wystawienie i przesłanie kontrahentowi dowodu korygującego (noty). Dowody własne zewnętrzne przesłane uprzednio kontrahentowi mogą być poprawione tylko przez wystawienie dowodu korygującego (noty).
18 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.140.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
19 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1994 r. (Dz.U.94.140.788) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.
20 § 11 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 czerwca 1993 r. (Dz.U.93.59.274) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lipca 1993 r.