Rozdział 2 - Czynności starosty w sprawach związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów oraz wzory dokumentów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 - Profesjonalna rejestracja pojazdów, stosowane oznaczenia oraz opłaty związane z profesjonalną rejestracją pojazdów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2616 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 grudnia 2023 r.

Rozdział  2

Czynności starosty w sprawach związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów oraz wzory dokumentów, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2

§  2.  [Wniosek o wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów; wzory oświadczeń]
1. 
Starosta przyjmuje wniosek o wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów z załączonymi dokumentami, o których mowa w art. 80t ust. 3 ustawy.
2. 
Wzór wniosku o wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wzór oświadczeń, o których mowa w art. 80t ust. 3 pkt 3 ustawy, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Jeżeli do wniosku załączone są wszystkie wymagane dokumenty, starosta wydaje decyzję o profesjonalnej rejestracji pojazdów wraz z załącznikiem "A", w którym określa wydane podmiotowi uprawnionemu blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych, profesjonalne tablice rejestracyjne i znaki legalizacyjne do legalizacji tych tablic. Jeden egzemplarz decyzji starosta wydaje podmiotowi uprawnionemu, a jeden egzemplarz pozostaje u starosty, w aktach podmiotu uprawnionego, o których mowa w § 4.
5. 
Wzór decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wraz z załącznikiem "A" określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  3.  [Załącznik do decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów]
1. 
W przypadku gdy w okresie ważności decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów podmiot uprawniony wnioskuje o wydanie:
1)
dodatkowych blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych w związku z wykorzystaniem blankietów wydanych do decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów,
2)
nowych blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych w związku z utratą lub zniszczeniem blankietów wydanych do decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów,
3)
nowych zalegalizowanych profesjonalnych tablic (tablicy) rejestracyjnych w związku z utratą lub zniszczeniem profesjonalnych tablic rejestracyjnych wydanych do decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów

- starosta wydaje dodatkowy załącznik "B" do decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów stanowiący integralną część tej decyzji, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.

2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, przepis art. 80z ustawy stosuje się.
3. 
Wzór wniosku o wydanie dodatkowych blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych lub nowych zalegalizowanych profesjonalnych tablic (tablicy) rejestracyjnych określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, starosta wydaje nowe zalegalizowane profesjonalne tablice (tablicę) rejestracyjne z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego dla danej decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów.
§  4.  [Akta podmiotu uprawnionego]
1. 
Starosta prowadzi akta (teczkę) podmiotu uprawnionego, w których zamieszcza dokumenty związane z prowadzonym postępowaniem w sprawie profesjonalnej rejestracji pojazdów.
2. 
Starosta przechowuje akta, o których mowa w ust. 1, przez okres 5 lat od dnia wygaśnięcia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów.
§  5.  [Zamieszczenie danych w systemie teleinformatycznym]
1. 
Starosta wykonuje czynności związane z profesjonalną rejestracją pojazdów za pomocą systemu teleinformatycznego rejestracji, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy, i za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję pojazdów, o której mowa w art. 80a ustawy.
2. 
Starosta zamieszcza w bazie danych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 3 ustawy, dane i informacje związane z profesjonalną rejestracją pojazdów na podstawie dokumentów przedkładanych przez podmiot uprawniony i czynności podejmowanych przez starostę dotyczących profesjonalnej rejestracji pojazdów.
3. 
Dane, o których mowa w art. 80b ust. 1 pkt 8a i pkt 9a ustawy, starosta wprowadza do centralnej ewidencji pojazdów za pomocą systemu teleinformatycznego rejestracji i za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję pojazdów oraz zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 80bb ust. 4 ustawy.
4. 
W przypadku czynności prowadzonych przez starostę związanych z wydaną przez niego wcześniej decyzją o profesjonalnej rejestracji pojazdów, starosta weryfikuje w bazie danych i centralnej ewidencji pojazdów dane i informacje dotyczące podmiotu uprawnionego i profesjonalnej rejestracji pojazdów, odpowiednio do podejmowanych czynności, oraz zamieszcza w bazie danych i wprowadza do centralnej ewidencji pojazdów nowe dane, jeżeli jest wymagane.
§  6.  [Przechowywanie dokumentów związanych z profesjonalną rejestracją pojazdów, profesjonalnych tablic rejestracyjnych i znaków legalizacyjnych; zwrot blankietów i tablic rejestracyjnych]
1. 
Dokumenty związane z profesjonalną rejestracją pojazdów, profesjonalne tablice rejestracyjne i znaki legalizacyjne starosta powinien przechowywać w odpowiednio zabezpieczonym pomieszczeniu.
2. 
Podmiot uprawniony zwraca zgodnie z ustawą do starosty blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych lub zalegalizowane profesjonalne tablice (tablicę) rejestracyjne, dołączając je do wypełnionego przez ten podmiot dokumentu zwrotu blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych, profesjonalnych dowodów rejestracyjnych oraz zalegalizowanych profesjonalnych tablic (tablicy) rejestracyjnych.
3. 
Wzór dokumentu zwrotu blankietów profesjonalnych dowodów rejestracyjnych, profesjonalnych dowodów rejestracyjnych oraz zalegalizowanych profesjonalnych tablic (tablicy) rejestracyjnych określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
4. 
Zwrócone przez podmiot uprawniony blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych, profesjonalne dowody rejestracyjne oraz zalegalizowane profesjonalne tablice (tablicę) rejestracyjne starosta przechowuje odrębnie w pomieszczeniu, o którym mowa w ust. 1, przez okres roku od dnia ich zwrotu.